Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Česko očima cizince: Ir nechápe, proč v zemi krásných lidí je hlavou státu šereda

Redakce

Redakce

2. 7. 2014

Owen Brown přijel z Belfastu v Severním Irsku a už rok a půl žije v České republice se svou českou manželkou. Koho mu připomínají Češi a Slováci? Proč Irové nesnáší Bona Voxe a Margaret Thatcherovou? A co ho vyděsilo na předvolebním plakátě s českým prezidentem?

Owen si vzal dívku z Moravy. Jeho matka omylem pokládala svou budoucí snachu za ženu z Moldávie. Zdroj: Archiv Owena Browna

Owen si vzal dívku z Moravy. Jeho matka omylem pokládala svou budoucí snachu za ženu z Moldávie. Zdroj: Archiv Owena Browna

Jaké rozdíly či podobnosti vidíš mezi českou a irskou národní mentalitou?

Vlastně nemůžu přijít na jedinou shodnou vlastnost. Pro Čechy je charakteristická tvrdohlavost a až neoblomná neústupnost. Když se k něčemu zaváží nebo něco prohlásí, už to nehodlají měnit, ať už si myslí, že je to správné nebo ne. Ale hodně se to liší při porovnání mezi mladou a starší generací. U starších lidí to nemusí ani být jejich vlastní názor, jsou často naprosto neoblomní, když následují něčí příkaz, přestože si o něm mohou myslet, že je zhola nesmyslný.

Jaká tě napadá pozitivní a negativní vlastnost českého národa?

U záporné zůstanu u té tvrdohlavosti. Kladnou je neuvěřitelná vynalézavost. Dokážou si poradit v každé situaci, všechno opravit, všechno vyřešit.

Co byl pro tebe největší problém, když jsi poprvé přijel do České republiky?

Jednoznačně jazyková bariéra.

Po roce a půl tady rozumíš aspoň nějakým útržkům z českého hovoru?

Někdy zaslechnu, o čem se lidi baví, a rozumím tomu, i když neznám význam jednotlivých slov. Vytuším to z toho, jakou formou to řeknou. Nejčastěji je to „Odprejskni!“

Na severoirském ostrově Rathlin můžete potkat i tuleně a vodní ptáky, papuchalky. Zdroj: Wikimedia Commons

Na severoirském ostrově Rathlin můžete potkat i tuleně a vodní ptáky, papuchálky. Zdroj: Wikimedia Commons

Co irského ti zde nejvíce chybí, kromě přátel a rodiny?

Politické debaty. Tady se nikdo nechce bavit o politice. Irové dokáží o politice mluvit dlouhé hodiny, žijeme tím. Navíc nezůstáváme jenom u slov, ale nebojíme se ani protestovat a politicky se angažovat. V Česku to končí postěžováním si u piva. Taky dáváme přednost hezkým tvářím.

Nic proti vašemu prezidentovi, jeho politické názory ani neznám, ale ten člověk je šeredný jako noc. Proč jste si v zemi tak vysokých, krásných lidí, svalnatých mužů a dlouhovlasých blonďatých žen, jako je Česká republika, zvolili někoho tak ohyzdného?

Jeho tvář máme dokonce na poštovních známkách a děti vidí jeho foto každý den ve školních lavicích.

Takže musíte jeho tvář olizovat, když posíláte dopis? V tom případě bych asi zůstal pouze u e-mailů. Stál jsem jednou na zastávce vedle plakátu s jeho obličejem. Když jsem se na tu tvář z plakátu podíval, málem jsem uskočil stranou, jak jsem se lekl. Vždyť tou jeho tváří by mohli strašit děti.

Pojďme radši k irské politice. Jak bys popsal dnešní vztahy mezi protestanty a katolíky v Severním Irsku?

Pro mě to není Severní Irsko, ale Ulster, protože název Severní Irsko naznačuje, že tady máme nějakou kouzelnou hranici, která Irsko předěluje na poloviny. Irsko je jenom jedno. Do šedesátých let minulého století byla standardem segregace, ale černošským hnutím Martina Luthera Kinga se inspirovali i Irové v Severním Irsku, a začali se dožadovat svých práv.

Nejde o boj protestantů s katolíky, ale rozpory mezi republikány (zastánci jednotné Irské republiky) a unionisty či roayalisty, kteří jsou pro jednotu Severního Irska s Britským královstvím. Unionisté třeba zakázali veřejně ukazovat irskou vlajku.

V Severním Irsku často najdete pomalované zdi s politickým sdělením. Unionisté i republikáni tak oslavují své hrdiny a jasně naznačují na čím území se člověk nachází. Zdroj: Wikimedia Commons

V Severním Irsku často najdete pomalované zdi s politickým sdělením. Unionisté i republikáni tak oslavují své hrdiny a jasně tím naznačují, komu patří území, kde se člověk nachází. Zdroj: Wikimedia Commons

V minulosti jsme proti podobnému zacházení bojovali silou, teď už se unionistům jen smějeme. Čím víc dělají podobných kravin, tím víc se od nich odvracejí vlastní přívrženci. Dnes už mezi mladými nefunguje segregace. Katolíci a protestanti se mezi sebou žení, dříve by to skoro nikdo neriskoval. Někteří z těch, kdo to v minulosti zkusili, zaplatili životem.

Jak bys reagoval na to, že IRA je teroristická organizace?

IRA nikdy neútočila na civilisty, vždycky šlo o militantní cíle. Unionisté ale neváhali střílet do civilistů. Unionisté se stále cítí jako nadřazení Irům. Irština se vlastně znovu začala používat jako vězeňský slang, aby dozorci z řad unionistů nerozuměli.

Jak je vnímána Margaret Thatcherová irskou populací?

Moje matka uspořádala oslavu, když Thatcherová umřela. Oslava trvala dva dny. Tak moc ji lidé v Irsku nenávidí. Během nepokojů v Severním Irsku jenom přilívala olej do ohně. Třeba zakázala používání irského jazyka nebo hlas Gerryho Adamse, jednoho z vůdců irského hnutí Sinn Féin. Takže když s Adamsem v televizi dělali rozhovor, někdo prostě musel nadabovat jeho hlas. Ten člověk byl léta v politice, ale až po uvolnění tohoto zákazu v devadesátých letech lidé mohli poprvé slyšet jeho skutečný hlas.

Za své vlády také podporovala chilského diktátora Pinocheta. Nenapadá mě nic pozitivního, co by se dalo říci o Margaret Thatcherové.

Věděl jsi něco o České republice nebo Slovensku, než jsi potkal svou českou manželku?

Nevěděl jsem, že Slovensko je země, dokud jsem nepotkal jednoho Slováka poté, co se otevřely hranice pro gastarbeitery v rámci EU.  Během pár dnů se v Belfastu objevily tisíce Poláků a stovky Čechů a Slováků. Předtím jsem si myslel, že Slovensko je oblast, kde žil Drákula.

Ale pamatuju si třeba na zprávy, když jsem býval kluk a na kontinentální Evropu udeřily tuhé mrazy, tehdy noviny vždycky oznamovaly, kolik lidí z Československa umrzlo. Když byl u nás velký mráz, tak se říkalo, je taková zima jako v Československu.

Rozlišuješ Čechy a Slováky nebo ti splývají do jedné skupiny?

Češi a Slováci mi hodně připomínají Skoty a Iry. Skotové mají úžasný smysl pro humor, ale jsou velmi vážní, a když říkají „děkuji“, tváří se, jako by vás chtěli zabít, až jim příště přijdete do cesty. Skotové možná pijí více piva, ale jinak jsou si s Čechy velmi podobní. Naopak Irové jsou více pohodoví, stejně jako Slováci. Český a slovenský jazyk má k sobě velice blízko, stejně jako irština a skotština.

Owen u Svatého Kopečku poblíž Olomouce. Zdroj: Archiv Owena Browna

Owen u Svatého Kopečku poblíž Olomouce. Zdroj: Archiv Owena Browna

Co si myslíš o české kuchyni?

Nejsem příliš velký fanoušek českých knedlíků, ale zdejší jídlo a pití mám rád. Miluji hlavně české pivo a to, že tady ho dělají místní sládci. Když se teď vracím do Belfastu a dám si tam první pivo, chutná odporně.

Kdybys měl jmenovat nějaké tři slavné české osobnosti, kdo by tě napadl?

Václav Havel, Jan Hus a Karel Gott. Jaké znáš ty slavné irské osobnosti?

U2 pocházejí z Irska.

Většina Irů Bona Voxe z U2 nemůže ani vystát. Bono je prostě blbec. Nezapomínejte, že Bono se stal slavným rockerem, co vydělává v zámoří miliony dolarů, když mu bylo jenom devatenáct, a tedy nepoznal žádné opravdové problémy. Ale jezdí po světě a vykládá, jak to bylo obtížné vyrůstat v Irsku, jací jsou Irové otřesní lidé a jak je Dublin otřesná díra. Stojí na straně unionistů. Dokonce na jednom koncertě spálil irskou vlajku. Irové Bona nenávidí a mají pro to dobré důvody.

Chodil jsi s Irkou i Češkou. Liší se vztahy mezi muži a ženami u nás a v Irsku?

Pro Iry je hodně důležitá rodina, a proto u nás nenajdete tolik nesezdaných párů, co žijí spolu, jako v České republice. Další věc, Irové a Britové můžu být chytří, ale patří mezi dva nejšerednější národy v Evropě. Když se projdete v Belfastu po ulici, uvidíte hezkého člověka jednou za dvě míle. V Česku je situace úplně opačná.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Česko očima cizince: Ir nechápe, proč v zemi krásných lidí je hlavou státu šereda