Menu
JenProCestovatele
Egypt

Česko očima cizince. V Egyptě cizincům pomáháme, tady si každý hledí svého

Redakce

Redakce

31. 8. 2013

Egypťan T. Gomaa přišel do České republiky před více než šesti lety. Jak se podle něj liší česká a egyptská rodina? Chovají se Češi přátelsky k cizincům? A jak se změnil Egypt po nedávné revoluci?

Feluccy jsou typické egyptské plachetnice, které brázdí vody Nilu.

Feluccy jsou typické egyptské plachetnice, které brázdí vody Nilu. Zdroj: sxc.hu

Programátor Gomaa pochází ze skoro půlmilionového města Al Mansura ležícím v deltě Nilu. Do Brna přišel před necelými sedmi lety kvůli lepší pracovní nabídce. Po prvotním šoku z jiné kultury a prostředí si rychle zvykl a teď jsou u nás on i jeho rodina spokojení a nemají zde žádné problémy. O návratu do rodné země bude přemýšlet, až se dostane do důchodu.

Jakých rozdílných nebo společných znaků sis všiml mezi českou a egyptskou povahou?

Z velké části nacházím samé rozdíly. Většina Egypťanů se chová přátelsky k cizincům a snaží se jim všemožně pomoci. V České republice se každý stará o sebe a ani je nenapadne nabídnout cizím lidem pomocnou ruku.

Setkal ses s nějakými předsudky, mylnými představami či nezvyklými otázkami ohledně toho, odkud pocházíš nebo jak vypadáš?

Jednou se mě kdosi zeptal, jestli v Egyptě  stále žijeme ve stanech a naším dopravním prostředkem jsou hlavně velbloudi. To mě rozesmálo. Často se mě také lidé zvědavě vyptávají na naše arabské a muslimské tradice a svátky, ale na tyto otázky vždycky rád odpovídám.

Sfinga drží světové prvenství. Je největší sochou vytesanou z jednoho kamene.

Sfinga v Gíze drží světové prvenství. Je největší sochou vytesanou z jednoho kamene. Zdroj: sxc.hu

Co bylo pro tebe největší překážkou, když jsi začínal svůj “nový život” v České republice?

Hlavně odlišný jazyk a komunikace s Čechy, protože většina anglicky nehovoří, a když trochu angličtinu ovládají, často se stydí anglicky mluvit.

Jak sis dlouho zvykal na odlišnou českou kuchyni?

Zas tak dlouho to netrvalo. Sice nejím jídla, která obsahují vepřové maso, ale mám rád třeba svíčkovou s knedlíky.

Češi milují pivo a lední hokej. Co je populární mezi Egypťany?

U nás vede jako jednička mezi sporty fotbal a nejoblíbenější pití je džus z cukrové třtiny, který je ideální zejména pro horké letní dny.

Které tři slavné české osobnosti tě napadnou jako první?

Tomáš G. Masaryk, Václav Klaus a Madeleine Albrightová.

Myslíš si, že je pro cizince snadné integrovat se do české společnosti?

Pro cizince v České republice není složité začít zde žít a adaptovat se, ale začlenit se mezi Čechy a do české společnosti jde celkem ztuha. Takový názor mám zřejmě proto, že tady mám spoustu blízkých přátel, kteří se sem také přistěhovali z různých zemí, ale mezi Čechy žádného blízkého kamaráda nemám.

Co z Egypta, kromě přátel a rodiny, ti tady chybí?

Egyptské jídlo.

Při potápění v Rudém moři můžete potkat i delfíny.

Při potápění v Rudém moři můžete potkat i delfíny. Zdroj: sxc.hu

Která místa v Egyptě bys doporučil cestovatelům k navštívení?

Kromě klasických letovisek u Rudého moře jako Hurghada, Šarm as Šajch nebo Marsa Alam můžete zavítat také do Luxoru nebo Aswanu, zejména pokud vás zajímá historie faraónů.

Co si myslíš o událostech arabského jara a revoluci v Egyptě?

Do Egypta jsem zajel několikrát od svrhnutí Husního Mubaraka. Revoluce byl krok správným směrem, ale ještě si musíme nějakou dobu počkat, než uvidíme její opravdové výsledky. Zatím je spíš vidět chaos, který zanechala změna režimu.

Jak hodnotíš vládu bývalého prezidenta Husního Mubaraka?

Každý režim má své klady a zápory. Já si myslím, že to byl dobrý vůdce, ale měl kolem sebe špatné lidi i vládu. I díky tomu se pohyboval mimo reálný život běžného Egypťana a nemohl proto vidět korupci, která postupně prorostla celým státem.

Jsi v kontaktu se svými příbuznými v Egyptě? Jak ovlivnila současná situace v Egyptě jejich životy?

Moje rodina žije a pracuje daleko od míst, kde se odehrávají protesty, takže jsou v pořádku. Dokud se budou vyhýbat ohniskům protestů a násilí, jejich život zůstane stejný jako doposud.

Káhira je nejlidnatějším městem Afriky.

Káhira je nejlidnatějším městem Afriky. Zdroj: sxc.hu

Zajímáš se o českou politiku? Myslíš si, že je česká demokracie v dobrém stavu?

Kvůli jazykové bariéře se toho o ní moc nedozvím. Maximálně tak zaslechnu něco od českých kolegů z práce, proto se v české politice příliš neorientuji.

Můžeš jmenovat jednu pozitivní a jednu negativní vlastnost českého národa?

Jako pozitivní vnímám to, že Češi se nesnaží záměrně někomu škodit a když se jim cizinec nelíbí, nechají ho na pokoji. Nanejvýš jenom zírají, případně prohodí mezi sebou nějakou poznámku, ale protože češtině nerozumím, je mi jedno, co si říkají. Za negativum považuji jejich malou chuť přátelit se s cizinci.

Jak bys porovnal vztahy mezi rodiči a dětmi u nás a v Egyptě? Jsou nějaké rozdíly v tom, jak jsou děti v obou zemích vychovávány?

V Egyptě mají děti a rodiče mnohem užší vztah. Rodiče se snaží dětem vštěpovat více hodnot během výchovy a děti své egyptské rodiče více poslouchají.

Jak bys popsal vztahy mezi českými muži a ženami v porovnání s tvou egyptskou zkušeností?

Co jsem zaslechl nebo viděl, české ženy si stěžují na své muže a celkově si jich muži neváží. Na druhou stranu muži v mé zemi mají zase větší respekt vůči svým ženám. Rozvody v České republice jsou mnohem častějším jevem. I když mají manželé děti a celkem dobrý život, najednou se muž či žena rozhodne všechno opustit a vydat se za novým dobrodružstvím. To se v Egyptě stává zřídkakdy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Česko očima cizince. V Egyptě cizincům pomáháme, tady si každý hledí svého