Menu
JenProCestovatele
Austrálie

Cestopis o putování po Novém Zélandu. Co můžete vidět na cestě od severu k jihu ostrova?

Redakce

Redakce

9. 11. 2017

Nový Zéland je skutečným rájem na zemi a oázou, ve které si budete připadat jako v pohádce. Idylické zelené louky poseté ovcemi vlnící se až k úpatí divokých hor s permanentně zasněženými vrcholky, krajina protkaná širokými deltami řek a posetá mohutnými jezery i pestrobarevná sopečná údolí s horkými gejzíry a bublajícími bahništi. To vše a mnohem více najdete na dvou ostrovech, které tuto zemi tvoří. Ačkoli by zde člověk mohl strávit několik let a neustále objevovat nová zákoutí, i během několika málo týdnů můžete Nový Zéland procestovat a podívat se na mnohá z jeho úžasných tajemství.

Zatímco severní ostrov je znatelně lidnatější, na jihu napočítáte mnohem více ovcí než lidí. Celkově se však nemusíte nedostatku prostoru obávat – na téměř 270 000 km² nežije více než 4,5 milionu obyvatel, což znamená desetkrát nižší hustotu osídlení než v České republice. Většina obyvatel je koncentrována ve dvou největších severních městech – Aucklandu a v hlavním městě země – Wellingtonu.

A právě místní obyvatelstvo je jednou z báječných součástí Nového Zélandu. Takzvaní „kiwi lidé“ patří mezi nejpřívětivější národy na celém světě. Nadšeně se s vámi zastaví na kus řeči, pozvou vás do svých domovů a nechají vás tam pobýt bez sebemenšího náznaku nedůvěry.

Další příjemnou věcí je, že roční období jsou na Zélandu zcela naopak – v prosinci vás tu čeká teplo a v červenci naopak nejchladnější období. Můžete tak vyrazit z naší upršené zimy přímo do léta. Obecně je zdejší klima příjemné a zimní teploty neklesají příliš pod nulu a letní se většinou pohybují okolo příjemných 20°C. Na horách však počítejte se vším a přichystejte se na případný sníh celoročně.

 

Poznávání Nového Zélandu nemusí být drahé

Jedním ze skvělých způsobů, jak zemi poznat a neutratit příliš mnoho peněz je takzvaný wwoofing. Výměnou za několik málo hodin práce každý den dostanete přístřeší a stravu od místních farmářů. Poznáte tak místní obyvatele, dostanete se lokální kultuře pod kůži a seznámíte se s dalšími cestovateli.

Veřejná doprava na Zélandu je přizpůsobena faktu, že každý místní obyvatel má své vlastní auto. Nejsnadnějším způsobem cestování je tak pronájem vlastního vozu. Doporučujeme vám pronajmout si dodávku, v níž můžete také nocovat. Dostanete se tak na úžasná místa, která si budete moci užít jak při západu slunce, tak za rozednění.

Místní příroda není jen rájem procházek a horských túr, ale stala se také mekkou milovníků extrémních sportů. Pokud jste si někdy chtěli vyzkoušet něco s kapkou adrenalinu, Nový Zéland je tím pravým místem. Od raftingu, přes paragliding, ledovcovou turistiku až po bungee jumping, snad každá oblast této země je proslulá jinou aktivitou.

 

Kam se na Novém Zélandu vydat

Na sever od Aucklandu se podíváte do šťavnatého, téměř tropického světa plného průzračných zátok, prosluněných pláží a vodopádů. Vaší pozornosti by určitě neměl uniknout ani prales Waipoua, ve kterém se bobří stezkou projdete okolo kmenů stromů tak obrovských, že byste na jejich obejmutí potřebovali dalších pět lidí. Neméně krásné zátoky lemované plážemi s jeskyněmi, vás čekají také na výběžku Coromandel na východ od Aucklandu. Také cestou na jih podél Bay of Plenty (tedy Zátoky hojnosti) budete mít spoustu příležitostí vydat se na průzkum nádherného pobřeží, například na mořském kajaku.

Ve středu severního ostrova vás čeká pestrobarevná Rotorua, jež je proslulá aktivní sopečnou činností. Pestrobarevná jezírka zářivých barev a intenzivních zápachů, dýmající jámy, tryskající žhavé gejzíry i poklidně probublávající bahno, to vše zasazené v divoké přírodě.

Jen kousek na jih od této vulkanické oblasti vás čeká největší zélandské jezero – Lake Taupo. Nabídne vám výhled na úchvatné scenerie vodní hladiny orámované skalnatými vrcholky hor i působivý pohled na tyrkysově modré mohutné vodopády Huka falls.

 

Nejkrásnější místa na Novém Zélandu

Pod jezerem Taupo najdete nejstarší národní park – Tongariro. Právě zde se nachází jeden z devíti velkých zélandských treků. Podle mnohých se jedná o jednu z nejkrásnějších tras v celé zemi. Sopečná krajina s tyrkysovými vodními hladinami a červeno-černým zbarvením vás zanese do světa Pána prstenů, neboť právě zde se natáčely mordorské scény.

Ze středu ostrova zamiřte do jeho západního cípu, kterému dominuje zasněžený vrcholek sopky Taranaki. Ať už vyšplháte na samotný vrchol, vydáte se pouze do poloviny kopce či do jeho okolí po menších vrcholcích, užijete si úžasné výhledy.

Poté se vydejte do Wellingtonu a zde se naloďte na trajekt na jižní ostrov – sama plavba je také zážitkem. Sever jižního ostrova, konkrétně oblast Marlborough Sounds, vás okouzlí zelenými kopci tyčícími se přímo z oceánu a vytvářejícími další zátoky jako stvořené pro lenivý den na pláži či na kajaku. O něco dále ve vnitrozemí na vás čekají horami obklopená jezera a v nich velcí úhoři – pokud se bojíte mezi nimi plavat, vyzkoušejte si je alespoň nakrmit.

 

Do Zélandu za velrybami

Když zamíříte níže, zhruba na půl cesty do města Christchurch budete projíždět nádhernou Kaikourou proslulou zejména výskytem velryb. Jejich koncentrace je tak vysoká, že společnosti nabízející vyhlídkové plavby garantují vrácení peněz v případě neúspěchu. Pokud by vám něco nemělo ujít, je to právě možnost pozorovat velryby.

Přes Christchurch poté zamiřte do středu jižního ostrova – působivého Arthur´s Passu. Kromě nepřeberného množství odpočinkových i náročnějších výletů v údolí i po vrcholcích si zde budete užívat veliké barevné papoušky Kea. Jsou přátelští a zvědaví a přijdou se za vámi podívat opravdu zblízka.

Dojeďte na západní pobřeží a přes Hokitiku plnou jasně zeleného jadeitu, místního minerálního pokladu, se dostanete až k ledovcům Franz Josef a Fox Glacier. Pokud se chcete projít přímo po nich, budete si muset připlatit za let helikoptérou a průvodce, který vám to umožní. I samotná procházka například k úpatí Fox Glacieru však vede bohatou přírodou a na jejím konci si užijete pohled na tohoto chladného obra. V jeho blízkosti se nachází také jezero Lake Matheson známé pro svou zrcadlově klidnou hladinu, v níž se odráží nejvyšší vrchol celé země – 3724 metrů vysoký Mount Cook.

 

Navštivte jezerní oblast u měst Wanaka a Queenstown

Jakmile si dostatečně užijete ledovcovou oblast, čeká vás snad ta nejkrásnější – jezerní. O něco jižněji dojedete k městečkům Wanaka a Queenstown na břehu rozlehlých jezer. Právě pohledy na tato jezera obklopená vrcholky hor patří mezi ty nejznámější. Obě města mají úžasné kouzlo – Wanaka je poklidnější a dýchá luxusem, jež si sem jezdí dopřát také místní a Queenstown pulzuje mladým životem a nabídkou extrémních sportů.

V jiho-západním cípu země na vás čeká panensky čistá příroda – nedotknutý Fjordland. Dramatická krajina, kterou do země vyryly ledovce a vytvořily tak nádherné fjordy obklopené z oceánu vyrůstajícími útesy. Na většinu území tohoto parku se autem vůbec nedostanete. Toužíte-li tedy po naprostém odpočinku od civilizace, sbalte batoh a vyražte na pár dní do odlehlých bukových lesů.

Ze vzdálených končin Fjordlandu se vydejte na východní pobřeží do městečka Dunedin. To je obklopené o něco méně dramatickou a příjemně zvlněnou krajinou, nachází se však hned u známého poloostrova Otago přetékajícího divokým životem. Tam si můžete užít pozorování tuleňů, lvounů a tučňáků či královských albatrosů. Dojeďte až na samotné pobřeží, kde jich na vás, při troše štěstí, bude čekat spoustu. Samotný Dunedin je jako jediný z celé země postavený po vzoru evropských měst, proto má jasně vyhraněný krásný střed s náměstím a celé město se rozrůstá do okolních kopců. Na jednom z nich se nachází také unikátní novozélandský zámek – Larnach castle.

V poslední neprobádané části země na vás čekají nejméně dvě skvělé možnosti. Oamaru, městečko s koloniálním charakterem, v němž sídlí ředitelství steam punku s interaktivním muzeem, a do kterého se okamžitě zamilujete. Ve středu ostrova se potom můžete vydat ke dvěma jezerům. Zatímco na úpatí jezera Pukaki budete mít nádherný výhled na samotný Mount Cook, jezero Tekapo patří mezi nejfotogeničtější místa Zélandu vůbec. Zejména v letních měsících, kdy je jeho okolí porostlé jasně barevnými lipinami, v nichž se budete téměř ztrácet.

 

Podívejte se na všechna místa v naší fotogalerii

 

Nový Zéland je zemí kontrastů, nekonečného množství přírodních krás a nesmírně milých lidí. Pokud se na tento konec světa opravdu vydáte, sami poznáte, že pár stránek textu nikdy nevystihne zdejší poklady. Snad jsme vám však alespoň přiblížili ta nejznámější místa, která by na vašem seznamu neměla chybět.

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Právě čtete

Cestopis o putování po Novém Zélandu. Co můžete vidět na cestě od severu k jihu ostrova?