×
JenProCestovatele

Cestovat do USA bez víza? Díky cestovnímu povolení ESTA je to možné!

Zdroj: Pixabay

Díky tomu, že Česká republika je jednou ze zemí zapojených do Bezvízového programu, nepotřebujete (pokud jste jejími občany) k cestě do USA nepřevyšující 90 dní vízum. Stačí vám pouze cestovní povolení ESTA. A jak si ho jednoduše a rychle zařídit?

Co je ESTA vízum do USA
Zdroj: Pixabay

Kdy (ne)potřebujete vízum do USA

Obecně platí, že pokud se chcete pohybovat po území Spojených států amerických, a zároveň nejste jejich občanem, potřebujete k tomu vízum – i kdyby se jednalo třeba jen o přestup na další let. Občané zemí, které jsou členy tzv. Bezvízového programu (VWP), mají ovšem určitou výhodu – pokud jejich pobyt v USA nepřesáhne 90 dní, nemají povinnost obstarat si oficiální cestovní vízum.

Je přitom jedno, co do USA jedou dělat – může jít o poznávací zájezd, obchodní cestu, anebo jsou Spojené státy jen jejich přestupní stanicí. Podmínkou je mít k dispozici zpáteční, případně tranzitní letenku. Mezi těchto 36 šťastných zemí patří i Česká republika.

Cestovní povolení ESTA

Občané zemí, které jsou zařazené do Bezvízového programu, si za splnění výše uvedených podmínek místo víza do USA vyřizují cestovní povolení USA ESTA. Stejně jako u cestovních víz zde platí, že je nutné si povolení obstarat ještě před vstupem na území Spojených států amerických. Cestovní povolení je pak platné 2 roky od vyřízení (nejdéle však do konce platnosti pasu).

Pod zkratkou ESTA se skrývá Elektronický systém cestovní registrace (Electronic System for Travel Authorization – ESTA), který umožňuje získat cestovní povolení ESTA velmi rychle. Ve většině případů je to okamžitě, nejdéle to může trvat 72 hodin.

Cestovní povolení ESTA – jak žádat

O cestovní povolení ESTA můžete snadno zažádat prostřednictvím on-line dotazníku na stránkách agentury ESTA Visa, která se zaměřuje na pomoc cestujícím při získávání dokumentace ESTA. Lze také využít expresní službu, kdy bude vaše žádost zpracována do 5 minut. V okamžiku vyřízení žádosti vám bude oficiální dokument ESTA zaslán e-mailem. Vyplnit ESTA formulář je snadné. Agentura poskytuje asistenci 24 hodin a je k vám dispozici i chat.

ESTA – na co si dát pozor

Po vyplnění a odeslání údajů do systému probíhá jejich kontrola s příslušnými databázemi a následně ESTA vydá rozhodnutí. Podle údajů MZV ČR je 99,6 % žadatelů o cestovní povolení úspěšných, nicméně může se stát, že vaše žádost bude odmítnuta. Lze ji ovšem podat opakovaně po 10 dnech. O cestovní povolení ESTA však nelze žádat v případě, že vám byla zamítnuta žádost o vízum.

V případě zamítnutí vaší žádosti jste u agentury ESTA Visa chráněni zárukou vrácení peněz v plné výši, dále vám agentura v případě zájmu zprostředkuje návštěvu konzulátu USA za účelem získání víza. ESTA Visa rovněž zařizuje opakované podání žádosti, v případě čekající žádosti zajišťuje její monitoring.

Jak se Vám líbil tento článek?

Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*