Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Cestovat do USA bez víza? Díky cestovnímu povolení ESTA je to možné!

Díky tomu, že Česká republika je jednou ze zemí zapojených do Bezvízového programu, nepotřebujete (pokud jste jejími občany) k cestě do USA nepřevyšující 90 dní vízum. Stačí vám pouze cestovní povolení ESTA. A jak si ho jednoduše a rychle zařídit?

Co je ESTA vízum do USA

Zdroj: Pixabay

Kdy (ne)potřebujete vízum do USA

Obecně platí, že pokud se chcete pohybovat po území Spojených států amerických, a zároveň nejste jejich občanem, potřebujete k tomu vízum – i kdyby se jednalo třeba jen o přestup na další let. Občané zemí, které jsou členy tzv. Bezvízového programu (VWP), mají ovšem určitou výhodu – pokud jejich pobyt v USA nepřesáhne 90 dní, nemají povinnost obstarat si oficiální cestovní vízum.

Je přitom jedno, co do USA jedou dělat – může jít o poznávací zájezd, obchodní cestu, anebo jsou Spojené státy jen jejich přestupní stanicí. Podmínkou je mít k dispozici zpáteční, případně tranzitní letenku. Mezi těchto 36 šťastných zemí patří i Česká republika.

Cestovní povolení ESTA

Občané zemí, které jsou zařazené do Bezvízového programu, si za splnění výše uvedených podmínek místo víza do USA vyřizují cestovní povolení USA ESTA. Stejně jako u cestovních víz zde platí, že je nutné si povolení obstarat ještě před vstupem na území Spojených států amerických. Cestovní povolení je pak platné 2 roky od vyřízení (nejdéle však do konce platnosti pasu).

Pod zkratkou ESTA se skrývá Elektronický systém cestovní registrace (Electronic System for Travel Authorization – ESTA), který umožňuje získat cestovní povolení ESTA velmi rychle. Ve většině případů je to okamžitě, nejdéle to může trvat 72 hodin.

Cestovní povolení ESTA – jak žádat

O cestovní povolení ESTA můžete snadno zažádat prostřednictvím on-line dotazníku na stránkách agentury ESTA Visa, která se zaměřuje na pomoc cestujícím při získávání dokumentace ESTA. Lze také využít expresní službu, kdy bude vaše žádost zpracována do 5 minut. V okamžiku vyřízení žádosti vám bude oficiální dokument ESTA zaslán e-mailem. Vyplnit ESTA formulář je snadné. Agentura poskytuje asistenci 24 hodin a je k vám dispozici i chat.

ESTA – na co si dát pozor

Po vyplnění a odeslání údajů do systému probíhá jejich kontrola s příslušnými databázemi a následně ESTA vydá rozhodnutí. Podle údajů MZV ČR je 99,6 % žadatelů o cestovní povolení úspěšných, nicméně může se stát, že vaše žádost bude odmítnuta. Lze ji ovšem podat opakovaně po 10 dnech. O cestovní povolení ESTA však nelze žádat v případě, že vám byla zamítnuta žádost o vízum.

V případě zamítnutí vaší žádosti jste u agentury ESTA Visa chráněni zárukou vrácení peněz v plné výši, dále vám agentura v případě zájmu zprostředkuje návštěvu konzulátu USA za účelem získání víza. ESTA Visa rovněž zařizuje opakované podání žádosti, v případě čekající žádosti zajišťuje její monitoring.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cestovat do USA bez víza? Díky cestovnímu povolení ESTA je to možné!