Co může být krásnějšího než se vydávat na nová místa, poznávat odlišnou kulturu, ochutnávat netradiční gastronomii a obdivovat památky, které jste ještě neviděli? Ať už toulky přírodou a městy proložíte odpočinkem, sportovními aktivitami nebo třeba kulturou, jednu věc zapomenout nesmíte. A tou je cestovní pojištění.
Proč je pojištění na cesty tak důležité?
Na každou cestu se většinou důkladně připravuje, vybíráme vhodné zavazadlo, do kterého skládáme vše, co nejspíš budeme potřebovat. Oblečení, nabíječka, doklady, věci osobní potřeby, možná i nějakou tu knihu nebo něco jiného pro zkrácení dlouhé chvíle. Když se nás někdo zeptá, zda máme cestovní pojištění, mnozí se zeptají, proč by ho měli mít. Vždyť máme evropský průkaz pojištění, takže o ošetření je v případě potřeby postaráno, no a pak také máme nějaké to pojištění k platební kartě.
Obojí je fajn, ne vždy to ale stačí. Pojištění ke kartě mívá nízké limity, evropský průkaz pojištění vám sice zajistí ošetření, ale jen to nezbytné a pouze ve státním zařízení. I tam po vás navíc mohou požadovat nejrůznější doplatky za služby, léky nebo jiný materiál. Pokud byste chtěli jinam, máte smůlu a vše zaplatíte ze svého.
Vyberte si to pravé cestovní pojištění
Pojištění na cesty nestojí svět, za pár korun si můžete ušetřit hromadu starostí. Můžete se nechat ošetřit i v soukromém zařízení, k dispozici vám budou asistenční služby, sjednat si k němu můžete i další připojištění a tím získat komplexní ochranu na cesty. Ta se v každém případě vyplatí, nikdy totiž nevíte, co se vám v zahraničí může přihodit.
Základem je pojištění léčebných výloh
Samozřejmou součástí každého cestovního pojištění jsou léčebné výlohy, liší se ale nastavením pojistných limitů. Ty rozhodně nepodceňujte, kryjí totiž veškeré náklady na ošetření v zahraničí, ať už kvůli nemoci nebo úrazu. Při cestách po Evropě by výše limitu léčebných výloh neměla klesnout pod 3 miliony korun, v případě cest mimo Evropu nebo zimních radovánek v zahraničí pak je minimem 5 milionů korun.
Jaký stupeň asistenčních služeb potřebujete?
Většinou také bývají součástí pojištění, problém je, co všechno vám mohou nabídnout. Někdy jen radu po telefonu. Pokud chcete víc, například vyhledání smluvního zdravotnického zařízení a vyřízení veškeré komunikace, možná si budete muset nějakou korunu za vylepšený balíček připlatit. Prostudujte si pojistnou smlouvu, ať víte, co je její součástí.
A co další připojištění?
Aby vás cestovní pojištění chránilo před maximem možných rizik, které s cestováním souvisí, je fajn zvážit i další připojištění. Mezi ta nejdůležitější patří:
- Úrazové pojištění, protože i na dovolené si můžete přivodit nějaké zranění, které si vyžádá delší dobu léčby. To spolu může nést i neschopnost práce a další problémy. Díky pojištění můžete za každý den léčby získat denní odškodné.
- Pojištění zavazadel, kdyby se vám cestou nějaké ztratilo, nebo vám ho někdo ukradl.
- Pojištění pro případ storna zájezdu, protože není nic horšího, než si zaplatit drahou dovolenou a těsně před odjezdem ji z vážných důvodů muset zrušit. Díky pojištění storna můžete většinu stornopoplatku, který budete muset uhradit, získat zpět.
- Pojištění odpovědnosti za škodu pro případ, že někomu jinému neúmyslně způsobíte škodu na zdraví nebo majetku.
Víte, že cestovní pojištění si můžete sjednat i na poslední chvíli online? Zabere vám to jen pár minut, pojistné zaplatíte online a můžete vyrazit na cestu.