Menu
JenProCestovatele
Výlety Královéhradecký kraj

Čím je významné město Kopidlno a kam se v něm vydat na výlet?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

27. 6. 2023

„Dědečkové mazaní, a oba z Kopidlna? To znamená, ty kubo, že my dva jsme asi bráchové!” říká jeden medvěd druhému ve starém českém večerníčku. Kopidlno samozřejmě ve skutečnosti leží velmi daleko od oblastí výskytu medvědů. Můžete si však aspoň zajet ověřit, zda tam žijí mazaní lidé. A hlavně zda toto město, pro většinu lidí spíše obyčejné, a jeho okolí stojí za výlet.

Jakou má město Kopidlno historii?

Celkově šlo v historii o celkem živé a významné město ležící u císařské silnice. Jestli jsou tu mazaní lidé, na to můžeme odpovědět výčtem některých významných rodáků: slavný evangelický aktivista Tomáš Svoboda, novinář a básník Arnošt Volný, první žena v Česku, jež vystudovala medicínu, MUDr. Anna Honzáková a další.

Kopidlno, původně „Kopidlno nad Leštinou”, nemá úplně jasně vysvětlený název. Populární teorie říká, že jméno pochází od kopidla, což je kůl, kolem kterého se tvořily kopy/kupy sena. Další možností je původ od rostliny zvané kopidlen. Obec je poprvé písemně doložená v roce 1322, kdy ji spravoval rod pánů Kopidlanských. O těch se ví, že od poloviny 14. století měli tvrz na místě dnešního zámku a že podporovali husitství.

Do Nymburka za Bohumilem Hrabalem, do Kerska za Slavnostmi sněženek

Odkdy pořádá Kopidlno trhy a využívá další městská práva?

Tvrz zaniká po vypálení v roce 1508. V roce 1514 Zikmund Kopidlanský na králi vymohl pro svou obec status města. To je samozřejmě významný krok pro komunální rozvoj. Ve městě se totiž mohou zakládat cechy a konat trhy. Kopidlno místo hradeb spoléhalo na okolní přírodu. Byla tu dokonce i bažina, na jejímž místě v půlce 16. století vznikl dnešní Zámecký rybník.

Později se ruiny tvrze ujímá nový pán Kopidlna Václav Haugvic z Biskupic a staví zde nový renesanční zámek. Jeho dokončení probíhá v roce 1616 za dalšího majitele, Rudolfa Trčky. Ve dvacátých letech panství připadlo do rukou koho jiného než Albrechta z Valdštejna, který takto po stavovském povstání získal notnou část českých pozemků.

V 17. století se na rozvoji města významně podílí rok Šliků, který město převzal v roce 1638. V této době nastává další významné vylepšení zámku. Ve městě se v té době výrazně rozvíjí vzdělání a ekonomika. Za Šliků vznikl v Kopidlně cukrovar, současný kostel i další významné objekty. Do 20. století se město ubírá průmyslovým směrem. Dominantou byl cukrovar, který dnes už nefunguje.

Zámek Kopidlno a jeho zahrada

Po smrti Ervína, posledního Šlika v Kopidlnu, zámek získává jeho příbuzný Jan Weissenwolf a pak Weissenwolfova sestra. Zámek má po Ervínově pseudorenesanční přestavbě skoro stejnou podobu, jakou přinejmenším zvenčí lze vidět dnes. Pár let po znárodnění, v roce 1948, sem z Chrudimi přesídlila střední zahradnická škola, jež v zámku sídlí dodnes.

Veřejnosti je přístupný zámecký park, který také má svou historii. Poslední významná přestavba proběhla na konci 19. století. Asi není překvapením, že o park se stará právě ona zahradnická škola. Je tu jak široký inventář dřevin, tak také například druhově rozmanité vřesoviště.

Architektonicky je nejvýznamnější palmový skleník postavený už před více než stoletím dle vzoru skleníku na Schönbrunnu. Park je ozdobený také vodní nádrží, kašnou a dalšími prvky. Místní pověst o služce připomíná takzvaná Socha služky. Jakási služebná tu prý byla zazděna za krádež prstenu, a teprve den poté zjistili, že prsten nevzala ona. Našel se totiž ve stračím hnízdě.

Památky farnosti Kopidlna – kostel a další objekty

Z historických budov a jiných objektů můžeme jmenovat také církevní památky v Kopidlnu. Mše svaté se slouží v kostele sv. Jakuba Staršího. Ten, jak už jsme psali, nechal v barokní době postavit rod Šliků. Před ním tu stál gotický kostel, jenž v roce 1677 vyhořel. Současná podoba interiéru chrámu se spoustou obrazů a fresek je zde od přestavby z 19. století. Prostor u kostela zdobí soubor barokních soch svatých.

Pár kroků od kostela má Kopidlnou knihovnu, kolem níž se jde k městskému hřbitovu. Jeho součástí je hřbitovní kaple zasvěcená sv. Monice, matce významného křesťanského filosofa sv. Augustina. Zaujme vás možná i pomník na hrobě skladatele a učitele Františka Hilmara.

Své hřbitovy mají i dvě z osad oficiálně patřících pod Kopidlno: Mlýnec a Drahoraz. Zajímavější je z nich ten drahorazský, kde stojí od raného 15. století starý gotický kostel sv. Petra a Pavla. V rohu hřbitova je i dřevěná zvonička.

Kam na procházku v Kopidlně? Obora či Bučický mlýn

Co takhle udělat si malou procházku po Kopidlnu? Náměstí pojmenované po skladateli Hilmarovi má nejbližší zeleň u zámku – park, o kterém už víme. K parku těsně přiléhá rybník, k němuž jde přístup po chodníčku z opačné strany. Velkou plochu zaujímá také obora, kde žije asi sto jelenů. Ta je však pro veřejnost neprůchozí a nepřístupná. Vydat se však můžete na zalesněné hůrky u východní strany plotu obory (už za hranicí města). Přejdete-li vršeckou cestu, můžete dojít až na Češovské valy, kde archeologové objevili pozůstatky keltského oppida.

Městem protéká řeka Mrlina, nepříliš uzpůsobená k procházkám. Ta však napájí pár rybníků, kolem nichž vedou chodníky i cyklostezka. Je tu možnost dojít například k velké vodní nádrži Zrcadlo, která poskytuje hnízdiště mnoha druhům ptáků včetně orlů. V sousedních Cholenicích najdete podobně významný rybník – přírodní památku zvanou Kojetín.

Zajímavé jsou i končiny západně od Kopidlna. Nádraží v místní části Mlýnec je bodem konce či začátku žluté turistické značky k Bučickému rybníku. Čeká vás malý výšlap listnatým lesem, který se na podzim stává rájem houbařů. Cestou minete ostrůvek podmáčené louky chráněné v rámci přírodní památky Dymokursko. U Bučického rybníka je hlavním orientačním bodem Bučický mlýn. Ten v současnosti poskytuje ubytování i teplá jídla a jiné občerstvení. Kdo chce, může pokračovat do nedalekých Rožďalovic.

Kultura v Kopidlně: Akce, jimiž město ožívá

Město je patřičně hrdé na svého bývalého obyvatele, skladatele Františka Hilmara. Proto koná Kopidlno festival Mladé Hilmarovo Kopidlno. Na této pravidelné hudební události se scházejí dechové hudební soubory dětí a mládeže. Pro mnohem mladší děti bývá v zahradě zámku Kopidlno pohádkový park – akce se spoustou převleků a zajímavých aktivit.

Kromě toho například pořádá město Kopidlno výstavu, která zároveň funguje jako mezinárodní soutěž zahradnických škol v zahradnických dovednostech. Dospělí se mohou pobavit na pravidelné slavnosti zvané Vzhůru, Kopidlno!.

Kam se vydat v okolí Kopidlna? Tipy na výlety

Kopidlno atrakcemi jako takovými moc neoplývá. Rozhodně ale má pár příjemných zákoutí na procházky, a o kulturní život mají obyvatelé také postaráno. Když se tu jako návštěvník nachotmýtnete, jistě nebudete litovat. Nedaleko od tohoto města se totiž nachází celá řada dalších turistických cílů různého typu. Tak například:

  • hrad a zámek Staré Hrady
  • zámek Dětenice
  • zámek Loučeň
  • muzeum knihařství v Rožďalovicích
  • galerie Melantrich Rožďalovice
  • poutní kaple u Veliše
  • zřícenina Veliš
  • zoo Chleby

ZOO Chleby: Malá zoo v Čechách se pyšní vzácnými primáty a prvenstvími v odchovu ptáků

Zdroje:

Mapy.cz, Město Kopidlno, Na výlet, Region Tourist, Zahradnická škola Kopidlno, Hrady.cz, Wikipedia, Jičínský Deník

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Čím je významné město Kopidlno a kam se v něm vydat na výlet?