Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Čím zaujme Mšeno? Koupalištěm s bohatou historií i výšlapy mezi skalami

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

6. 8. 2023

Koupaliště Mšeno u Mělníka patří u nás dost možná k nejstarším, ale určitě k nejpěknějším. Kromě bazénů, kabinek a stánků s občerstvením zde totiž najdete opravdový skvost: historickou budovu původních městských lázní. Díky ní vypadá celý areál romanticky a jako byste cestovali časem o sto let zpátky… Než se ale půjdete koupat, prozkoumejte město a hlavně si užijte lesy a skály, které tak fascinovaly básníka Máchu!

Jakou má Mšeno historii?

Lokace měla obyvatele už někdy v 6. století. Za původ názvu města se pokládá mech, kterého je zde v lesích všude plno a který se používal i při stavbě chalup. Ve 12. nebo 13. století vznikla také tvrz a osada kolem ní, jež se poprvé písemně dokládá z roku 1306. Tím dokladem je darovací listina vsi od krále Václava III. Hynku Berkovi z Dubé. Ještě starší však je mříž z roku 1080, která byla součástí původní kaple sv. Václava a kterou o 300 let později přesunuli na vzniknuvší kostel sv. Martina.

Mšeno se ve 14. století rozvíjelo a už v roce 1367 se považovalo za městečko, jak praví jeden dokument. Po Hynkově smrti je od jeho syna koupil Karel IV. zpátky do rukou monarchie a na oné listině mšenským dává privilegium používat zdarma okolní lesy. Město také mělo už tehdy svou samosprávu.

Za husitských válek Mšeno mělo svou protestantskou komunitu, která si tu postavila husitský kostel. Moc informací o tom ale není, mnoho artefaktů a pramenů zaniklo v požárech. Více se toho historici dozvěděli o 16. století, pro které je charakteristický rozkvět města. Samotný císař Ferdinand Mšenu potvrdil předchozí práva a přidal právo vybírat clo, později toto všechno schválil i císař Rudolf II. a udělil také navíc jarmareční práva. V 16. století se rovněž velmi daří řemeslům, ale zaniká nepotřebná středověká tvrz.

Na počátku 17. století má Mšeno svého šlechtice, a to Václava Berku z Dubé. Ten se účastnil stavovského povstání, takže v roce 1620 emigroval. Zabavené statky dostal Albrecht z Valdštejna. Mšeno přišlo nejen o prosperitu, ale také o mnoho budov zničených vojsky a až o polovinu obyvatelstva. Za správy rodu Věžníků (1654–1765) byla přísná robotní povinnost a začali přicházet němečtí obyvatelé. V letech 1670 a 1867 velkou část cenných budov zničily těžké požáry, ale epidemie ve Mšeně nebyly.

Centrum Mšena, náměstí, památky a atrakce

Městská památková zóna Mšeno je široká oblast, protože mimo zóny vlivu požárů se zachovalo nějaké to zdivo i staré a pěkné roubenky. Samotnému centru dominuje kostel sv. Martina, už však ve zcela nepůvodní podobě z 19. století, a novogotická radnice. K památkám patří také evangelický kostel, sokolovna či různé drobné památky.

Dále od náměstí uvidíte lidovou architekturu, kamenný železniční most i významnou alej s hned čtyřmi památnými stromy. Zbytek kouzla zdejší krajiny tvoří lesy a přírodní útvary, neboť se Mšeno nachází na okraji oblíbené CHKO Kokořínsko – Máchův kraj. Jak napovídá název, po těchto lesích i jejich romantických hradech se rád potuloval Karel Hynek Mácha. Cestou do těch lesů však ještě uvidíte jednu významnou stavbu, která stojí nejen za řeč, ale také za návštěvu: koupaliště Mšeno. Vstupné je zde výhodné a vodu si místní vychvalují.

Unikátní koupaliště – Městské lázně Mšeno

Vítejte na malebném prvorepublikovém koupališti Mšeno! Architekt lázeňské budovy, která u nás nemá obdoby obzvlášť jako zázemí moderního koupaliště, je bohužel neznámý. Uvažuje se, že styl je blízký dílu architekta a návrháře Jana Kotěry a vzhledem k tomu, že ten byl už dávno po smrti, mohl lázně koncipovat některý z jeho žáků. Sloh, ke kterému budova patří, se nazývá art deco. Nejblíže má secesi a kubismu, jejichž prvky úspěšně kombinuje v něco třetího.

Lázně se otevřely veřejnosti 19. června 1935, tudíž má koupaliště už 88 let. Tehdy nemělo zařízení ve Mšeně bazény jen takové, jaké vidíme dnes, ale také různé vnitřní vany – zkrátka lázně jak se patří. V současnosti velkou část budovy zaujímá restaurace, ve zbytku najdete toalety a převlékací místnosti.

Obdivuhodný není pouze design budovy spojený s rozvržením fontán a živých plotů, ale i to, jak vše ladí se zdejší krajinou. Koupaliště Mšeno teplotou vody možná některé nenadchne, protože ta se i v létě pohybuje okolo 20 °C. Důvodem je, že voda přichází ze zdejších skal. Ve vedrech to rozhodně není na škodu. Přírodu tu máte kolem sebe všude: hned za lázeňskou budovou se tyčí skalní stěna, byť uměle osekaná při stavbě, ale hlavně jste tu jen 300 metrů od lesoparku a kilometr od opravdového velkého lesa.

Jaké pořádá město Mšeno akce?

Zaplavat si můžete přijít od června do srpna. V této sezóně má koupaliště Mšeno otevírací dobu většinou od 10 do 19 hodin (o pracovních dnech v červnu jen od 14:00). Někdy se tu dějí i drobné kulturní události – hlavně hudební. Například je tu zvykem doplnit nějakým programem poslední den sezóny na počátku září či konci srpna. Budova koupaliště také příležitostně hostí různé besedy.

Mšenští každoročně také pořádají Mšenskou 50, což je tradiční dálkový pochod po turistických trasách. Na radnici se dají zhlédnout výstavy, na náměstí poslechnout nějaké další koncerty a ještě než nastane doba adventu, čekají Mšeno také akce motorkářů.

Mšeno a okolí skýtají nekonečno procházek

Nejoblíbenější značenou trasou je ve Mšeně Cinibulkova stezka pojmenovaná po místním propagátorovi turistiky. Na této trase uvidíte to nejlepší z lesů na kraji města a procházet budete i kolem samotného koupaliště. Její bližší popis i s historií jsme vám připravili zvlášť:

Cinibulkova naučná stezka: Trasa, která vám procvičí nohy a ukáže zábavné skalní bludiště

Když půjdete ze Mšena naučnou stezkou do lesů, zjistíte, že tu je k vidění mnohem více. Nacházíte se totiž na Kokořínsku. Samotný hrad Kokořín je velmi blízko a kromě něj také další romantické stavby. Lesy zdejší CHKO hlavně ještě mnohem více než hrady oplývají krásnými pískovcovými skalami. I v okolních obcích najdete pár kuriozit – například farmu, kde se dá půjčit koza. Zkuste se podívat na tato místa:

 • Kokořín
 • Muzeum Eduarda Štorcha
 • pivovar a pivovarské muzeum Lobeč
 • muzeum kočárků Staré krásnosti
 • kozí farma Boreč
 • přírodní rezervace Kokořínský důl
 • hrad Houska
 • rozhledna Vrátenská hora
 • skála Zkamenělý zámek s vyhlídkou
 • vesnická památková zóna Tubož
 • zřícenina Nedamy
 • vesnická památková zóna Jestřebice
 • skalní útvar Jestřebické pokličky

 

Zdroje:

Mapy.cz, Město Mšeno, Kudy z nudy,

Region Rozhlas: Koupaliště ve Mšeně dýchá historií. Vzniklo z městských lázní postavených ve stylu Art Deco (2019)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čím zaujme Mšeno? Koupalištěm s bohatou historií i výšlapy mezi skalami