Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Čína si postavila repliku alpské vesnice Hallstatt

Markéta Dudková

Markéta Dudková

22. 5. 2019

Čína je známá tím, že musí mít všechno. Chybí jí však stará evropská architektura. Jeden z nejlidnatějších států si poradil i s tímto problémem. Postavil si repliku známé alspké vesnice Hallstatt.

Probouzející se slunce líně protnulo mraky a začalo si smáčet paprsky v chladivě vodě průzračného jezera. Ještě rozespalý turista zamžoural a usrkl ze šálku svou café melange. S úsměvem na tváři mající pel klidu a pohody si okouzlen prohlíží pohádková stavení, jež se choulí k sobě a lemují břeh okousaný jezerem jako korálky navlečené na šňůrce.

S lístky v ulici si rozpustile pohrává vítr. Ale i v tomto letním dni mu chybí ona divokost a svěžest alpských vánků. Turista se pomalu probírá a od svého hrnku vzhlíží k vrcholku Dachstein, jenž dnem i nocí bdí nad Hallstattem. Jenže ouha. Žádný Dachstein tu není. Nejspíš se občas, dle lidové moudrosti, stane, že se kůli prorokům pohne horský masiv, ale že by na tom skutečně bylo něco pravdy a Dachstein se vydal za Mohemmedem?

Kde je Dachstein, horský vítr, Solná komora..?

Zmatený turista mávne na obsluhu kavárny a už by se snad i vydal ztracený Dachstein hledat. Jediný pohled na usměvavou slečnu, jež v této bäckerei roznáší ranní dávku životabudiče jménem káva, mu ihned prozradí, že tato slečna rozhodně nepřipomíná žádnou Heidi z hor. A turista začíná pomalu přicházet té záhadě na kloub.

Vůbec nejsme, co by kamanem dohodil od Solnohradu. Nejsme ve vísce, jež za svou malebností skrývá i tajemství dávných rodů, které tu sídlili v dobách dávno před Kristem. Jsme v subtropické Číně pouhou hodinu cesty od města Huizhu.

Čínské kopírování nezná limity

Čína je proslulá svým nadáním za malý peníz vyrobit věrohodnou kopii téměř čehokoliv. Jenže to, co začalo nevinným napodobováním módních značek oděvů či elektroniky, během let kývlo na větší výzvy. Kdepak repliky přístrojů, to je pro žabaře. Co takhle vytvořit repliku celého města?

Posuďte sami - vlevo rakouský originál, vpravo čínská kopie, Zdroj: gizmondo.com.au

Posuďte sami – vlevo rakouský originál, vpravo čínská kopie. Zdroj: gizmondo.com.au

Smělý projekt, jehož se ujala společnost China Minmetals Corporation, spolknul 940 milionu dolarů jako malinu. Svědomití čínští průzkumníci týdny a měsíce bedlivě fotogrofovali rakouský Hallstatt. Vydávajíc se za průměrné turisty se chystali vdechnout život Hallstattu v Číně od originálu nerozeznatelnému.

Čínský vs. rakouský Hallstatt

Jestli se tato mravenčí práce oplatila, je ve hvězdách. V roce 2005 čínský Hallstatt navštívilo jen 50 návtěvníků. V dalších letech se sem sice nahrnulo v průměru 2500 alpchtivých návštěvníků, jenže s tímto číslem by byl malý čínský bráška rád, kdyby tomu staršímu rakouskému mohl sahat alespoň po kotník. Zatím však marně dosáhne sotva na patu.

A duel Hallstattů vyhrává…

A jak se samotným hallstattským líbí, že díky čínské kopiomanii musí z turistických průvodců vyškrtnout přívlastek „jedinečný“? Když se jeden nešťastný čínský průzkumník  nechtěně prořekl a vyzradil smělý čínský plán, do té doby nic netušící místní tato troufalost rozpálila doběla. Kaše ale není nikdy tak horká, jak se uvaří. To, co zpočátku vypadalo jako bezostyšná krádež křehké originality, nakonec u místních podnikavců probudilo spící múzy, s nimiž vymysleli nejeden vtipný reklamní slogan.

A kdyby ani to nestačilo, zadostiučiněním zůstává, že samotní Číňané se raději vydávají mačkat spouště svých fotoaparátů do Hallstattu rakouského než do toho subtorpického v provincii Kuang-Tung.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čína si postavila repliku alpské vesnice Hallstatt