Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Co dělat, když zmeškáte navazující let?

Redakce

Redakce

14. 10. 2019

Zmeškali jste při přestupu na letišti navazující let? Nebo vás cesta letadlem s přestupem teprve čeká a vy si říkáte „co se stane, když nestihnu letadlo“? Tato situace bohužel není pouze hypotetická, v realitě se totiž stává poměrně často. Letíte-li do destinace ležící mimo Evropu, s největší pravděpodobností budete někde přestupovat. S přestupem v letecké dopravě se pojí riziko v podobě nestihnutí navazujícího letu, a to z důvodu zrušení či zpoždění letu předešlého. Jsou však případy, kdy tuto nepříjemnou situaci nemusíte řešit sami, a odpovědnost za ni přebírá letecká společnost.

Klíčové je, jakým způsobem byl navazující let zakoupen. Pokud jste si zakoupili lety na jednu rezervaci a do cílové destinace jste z důvodu zpoždění či zrušení letu předešlého dorazili o více než 3 hodiny později, máte zpravidla nárok na odškodnění ve výši 250–600 €!

Separátní vs. jednotná forma rezervace letu

Jak již bylo zmíněno výše, ideální je případ, kdy si cestující zakoupí lety s přestupem v rámci jedné rezervace, tedy všechny lety jsou uvedeny pouze na jedné letence. Například, pokud letíte z Prahy do New Yorku, s přestupem v Londýně, s jedinou letenkou ale s oběma lety (Praha-Londýn, Londýn-New York), letecký dopravce musí zohlednit omezený čas na přestup, a v případě nestihnutí navazujícího letu (Londýn-New York) v důsledku zpožděného či zrušeného letu z Prahy, vám musí poskytnout nejbližší náhradní let, občerstvení či hotel.

Pokud si však cestující zakoupí lety z Prahy do New Yorku separátně, tedy bude mít dvě letenky (první z Prahy do Londýna, druhou z Londýna do New Yorku) a nestihne navazující let v Londýně, musí si bohužel nést následky sám. Oba lety jsou totiž v rámci separátní rezervace na sobě nezávislé. V tomto případě je dobré zvážit, zda má cestující dostatek času na přestup, nebo zda je ochotný nést možné riziko zmeškání návazného letu.

Kdy a za jakých podmínek máte nárok na finanční odškodnění?

Nárok na kompenzaci za způsobené potíže vzniká obdobně jako u zpožděného letu, samotná výše odškodnění se odvíjí od celkové letové vzdálenosti (dle uvedeného příkladu Praha-New York, nikoliv Praha-Londýn či Londýn-New York):

  • 250 € lety do 1500 km
  • 400 € lety od 1500 km do 3500 km
  • 600 € lety nad 3500 km

Zároveň však musí být splněny i další podmínky stanovené Nařízením Evropského parlamentu a Rady č. 261/2004, a to takové, že let musí být na příletu do cílové destinace opožděn o více než 3 hodiny a musí být operován evropským dopravcem, nebo musí být začátek letu uskutečněn z území Evropské unie, Norska, Švýcarka a Islandu.

Pokud však došlo ke zpoždění či zrušení letu v důsledku mimořádné okolnosti, za kterou je považována situace, kterou dopravce nemohl ovlivnit (např. nepřízeň počasí), finanční odškodnění nevzniká. Avšak pokud cestující v důsledku mimořádné okolnosti nestihl navazující let, dopravce je povinen náhradní let beze všeho poskytnout.

Zmeškali jste navazující let, či vás potkaly jiné komplikace ve spojení s leteckou dopravou?

Obraťte se na společnost Vaše nároky.cz, která vám pomůže kompenzaci získat! Je to jednoduché – stačí si zadat případ k posouzení online. Posouzení konkrétního případu je nezávazné a zcela zdarma, klient tedy neplatí žádné poplatky. Společnost funguje na principu NO WIN NO FEE a jejich jedinou odměnou je provize z vyzískané částky, která jim náleží pouze v případě úspěšně vyřešeného případu. Vy tedy nic neriskujete!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co dělat, když zmeškáte navazující let?