Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Co s sebou do letadla. Příruční zavazadlo, rozměry a zakázané předměty

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

21. 10. 2017

Správně sbalené příruční zavazadlo vám ušetří čas při letištní kontrole i při přestupech. Co s sebou na dlouhý let a jaké jsou povolené rozměry příručního zavazadla?

S sebou do letadla je potřeba sbalit věci, bez kterých se neobejdete, ale zároveň musíte dodržet pravidla přepravních společností, co se týká rozměrů, váhy a zakázaných předmětů.

Co je příruční (kabinové) zavazadlo

Příruční zavazadlo je to, které si s sebou bereme na palubu letadla. Do letadla si můžete vzít jakékoliv zavazadlo, tedy batoh, větší kabelku, malý kufr i sportovní tašku.

Rozměry příručního (kabinového) zavazadla u EasyJet, Ryanair, vueling, Wizzair:

Je třeba počítat s tím, že nízkonákladové společnosti mají pro kabinová zavazadla striktní pravidla. Do maximálních rozměrů příručního zavazadla se počítají také držadla, kolečka a stojánky. Pokud cestujete v ekonomické třídě, zdarma máte možnost si na palubu vzít zavazadla těchto rozměrů:

Příruční zavazadlo Easyjet

Max. 1 zavazadlo, rozměry: 56 x 45 x 25cm

Max. hmotnost: není stanovena

Příruční zavazadlo Ryanair

1 velké příruční zavazadlo 55 x 40 x 20 cm a k němu 1 malé zavazadlo o max. rozměrech 35 x 20 x 20 cm (dámská kabelka, notebook, jiné menší zavazadlo)

Max. hmotnost velkého kabinového zavazadla: 10 kg

Pozor, Ryanair přepravuje na palubě maximálně 90 velkých příručních zavazadel, proto pokud bude tento limit naplněn, můžete být vyzváni k odbavení svého příručního zavazadla zdarma, i když jste dodrželi limity pro rozměry a hmotnost. Proto si s sebou určitě vezměte i povolené malé příruční zavazadlo.

Příruční zavazadlo vueling

Max. 1 zavazadlo, rozměry: 55 x 40 x 20 cm

Max. hmotnost: 10 kg

Příruční zavazadlo Wizzair

Max. 1 malé příruční zavazadlo, rozměry: 42 x 32 x 25 cm (větší je třeba dokoupit při rezervaci)

Max. hmotnost: není stanovena

Při cestování s nízkonákladovými společnostmi využijte možnost mít pár věcí v ruce: kabát, bundu, knížku, polštářek.

Pokud cestujete s ostatními společnostmi, které nejsou nízkonákladové (jako například ČSA, British Airlines, Lufthansa, Emirates, Iberia, atd.), pravidla pro bezplatná příruční zavazadla v ekonomické jsou mírnější:

Rozměry a pravidla pro příruční zavazadla u ČSA, British Airlines, Lufthansa, Emirates, Iberia, Finnair

  • konkrétní rozměry zkontrolujte na oficiálních stránkách dopravce, pár cm navíc ale na rozdíl od nízkonákladovek nehraje roli
  • s sebou si můžete vzít další menší zavazadlo (dámská kabelka, notebook, foťák)
  • váha je většinou stanovena na 10 kg, zavazadlo ale na letišti nikdo vážit nebude

Tip: S výběrem příručního kufru vám poradí třeba toto srovnání příručních kufrů.

Co sbalit do příručního zavazadla

Kromě věcí, bez kterých se po dobu letu neobejdete, je třeba se připravit také na případ pohotovosti, jako je zpoždění nebo ztráta odbaveného zavazadla (toho, ve kterém máte všechny ostatní věci), nebo zpoždění návazného letu.

Pro krátký let (do 4 hodin) vám budou stačit pouze základní věci: cestovní dokumenty, hygienické potřeby, nezbytné léky. V letadle je většinou agresivní klimatizace, proto jsou ponožky a dlouhé kalhoty dobrou volbou. K tomu přibalte mikinu nebo velký šátek, kterým se můžete přikrýt.

V případě zpoždění zavazadel nebo návazného letu se vám bude hodit sbalené náhradní oblečení v příručním zavazadle a knížka na čtení.

Jídlo v příručním zavazadle do letadla

Svačinu si do letadla sbalit můžete, pokud dodržíte pravidla pro jeho přepravu (pozor na tekutiny). Ovoce a zelenina jsou povoleny pouze na území EU, na to si dejte pozor.

Zkontrolujte si v rezervaci svého letu, jak dlouho trvá let a jestli dostanete občerstvení zdarma nebo možnost si ho zakoupit. Většinou platí, že u nízkonákladových společností je občerstvení a nápoje pouze k zakoupení, u ostatních společností je množství a typ jídla uveden v rezervaci.

Jak sbalit příruční zavazadlo

Ušetřete sobě i ostatním cestujícím čas při letištním odbavení: sbalte si chytře. Povolené tekutiny si zabalte už doma do plastového uzavíratelného sáčku a připravte se na to, že je budete vydávat ke kontrole, stejně jako notebook nebo foťák. Elektronická zařízení a tekutiny si tedy zabalte jako poslední, ať je ze zavazadla narychlo nelovíte. Také adaptéry a nabíječky je většinou třeba vyložit na kontrolní pás samostatně.

Jaké předměty, potraviny a kosmetiku si s sebou můžete vzít na palubu a které jsou zakázané? Jejich kompletní seznam najdete na stránkách letiště, že kterého odlétáte. Zde uvádíme seznam nejčastějších předmětů:

Příruční zavazadlo – zakázané předměty (šedivý boxík)

zbraně a jejich napodobeniny

ostré předměty: nůžky (s ostřím delším než 6cm), nechráněné žiletky a břitvy

tekutina (krém, parfém, nápoje) v balení větším než 100ml

tekutiny o celkovém množství překračujícím 1l

alkohol nezakoupený v bezcelní zóně

pepřový sprej

tekuté potraviny nad 100ml (jogurt, měkké sýry, marmelády, džusy)

zippo zapalovač

Příruční zavazadlo – povolené předměty

dětská strava bez omezení množství

léky s předpisem (vč. injekčních stříkaček)

léky bez předpisu v množství potřebném pro dobu na palubě (v originálních obalech můžete mít i více než 100ml, je potřeba nahlásit při odbavování)

ovoce celé nebo nakrájené v obalu (pouze v rámci EU)

pečivo, sušenky, oříšky, uzeniny, tvrdé sýry (i v neoriginálních obalech)

všechny položky (i tekutiny překračující 100ml) zakoupené v bezcelní zóně letiště

nůžtičky na manikúru

aerosoloý deodorant (balení do 100ml)

jednorázový holicí strojek se zakrytou čepelí

jednoduchý zapalovač

Pro příruční zavazadlo platí: méně je více. Oblečení navíc se nikdy neztratí, troje boty už ale nejspíš nevyužijete. Dejte pozor na tekutiny, jejichž objem je menší, než 100 ml, přepravujete je ale v obalech větších (např. parfémy a krémy). Přelijte vše do 100 ml a menších nádobek.

Let s přestupem

V případě, že letíte s přestupem, vaše odbavené zavazadlo putuje rovnou do cílové destinace. Zkontrolujte si čas, který strávíte na přestupním letišti. Pokud máte návazný let až druhý den, přespat můžete na letišti nebo si rezervovat ubytování ve městě. Vezměte si dostatek oblečení s ohledem na destinaci, ve které budete přestupovat (aby vám nebyla zima nebo teplo).

 Co s sebou a na sebe na dlouhý let

Pokud je doba vašeho letu 4 a více hodin, je potřeba se na sedadle cítit pohodlně. Na sebe si oblečte pohodlné oblečení (volné kalhoty, legíny) a bavlněné spodní prádlo (sportovní podprsenka pro ženy je skvělou volbou).

Při delším letu se nejspíš budete chtít v letadle vyspat (nebo se o to pokusit). Vezměte si proto špunty do uší a masku na oči. Nezapomeňte také na kartáček na zuby a náhradní spodní prádlo a oblečení (na spaní si vezměte teplé ponožky).

Co dostanete v letadle při dlouhém letu

Na sedadle na vás bude čekat deka na přikrytí, polštářek, sluchátka. Pokud letíte kolem 10 hodin, dostanete 2 velká jídla (např. večeři a snídani) a po dobu letu svačinu (krekry nebo sendvič) a nápoje (včetně alkoholických, množství záleží na konkrétní společnosti).

Příruční zavazadlo po ruce

Příruční zavazadla se v letadle umisťují do prostoru nad sedadly. Může se stát, že na vaše zavazadlo zbude místo pouze o hodně dál, než je vaše místo na sezení, nebo se vám nebude chtít se v něm přehrabovat při letu. Proto si s sebou vezměte malý prázdný batůžek s popruhy, který můžete přivázat k sedadlu před sebou nebo ho umístit pod sedadlo. Tak budete mít po ruce všechny věci, které můžete po dobu letu potřebovat a nebudete je muset hledat v zavazadle nad sebou.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Co s sebou do letadla. Příruční zavazadlo, rozměry a zakázané předměty