Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Co s sebou na výlet? Těchto 7 tipů zajistí bezstarostný prožitek

Redakce

Redakce

17. 6. 2016

Blížící se doba dovolených poskytuje příležitost pro nejrůznější výlety. Aktivní odpočinek v přírodě se ale může proměnit v noční můru, pokud nebudete dostatečně připraveni na nenadálé situace a nebudete dostatečně vybaveni. Přinášíme sedm tipů, které by vám měly zajistit klidné procházky v přírodě.

1) Jídlo a pití

Jako první byste měli samozřejmě myslet na občerstvení. Pokud nemáte naplánovanou svačinu, či oběd po cestě, měli byste se vybavit dostatkem jídla, ale především tekutin. Množství potravin  volte podle času, který chcete strávit mimo civilizaci. Jídlo byste měli mít v plastových krabičkách (chrání nejen jídlo před vnějšími vlivy, ale také batoh před znečištěním). Nejčastěji se balí opečené tousty a chléb s řízkem. Na tom není nic špatného, pokud ale vyloženě nechcete tyto nejběžnější  potraviny, zkuste knackebroty, nebo celozrnné chleby. Chybět by nemělo nějaké ovoce a hodně pomohou müsli tyčinky, nebo sušenky, které dodají energii. Vody berte tolik, kolik vypijete v běžném dni, ale pokud máte možnost vemte o něco více. V průběhu namáhavých výstupů a procházek budete potřebovat doplnit tekutiny.

2) Dobré boty

Co budete potřebovat rozhodně jsou pevné boty. Nejlépe obuv, která je určena speciálně na pěší túry. Samozřejmě ne každý má takové doma, takže do hůře schůdného terénu volte boty s pevnou podrážkou. Do pohodlnějších míst můžete mít obyčejné tenisky a v letních parnech klidně i sandály. Vyvarujte se pro delší výlety ale pantoflí a žabek. Obuv by měla držet pevně na noze. Na pochody a procházky se chodí i v zimě a v takovém případě si obujte boty, které kryjí i kotníky.

3) Oblečení do nepohody

Dalším důležitým prvkem, který byste neměli podcenit před přípravou na výlet je oblečení. V každém případě se doporučuje odolné oblečení, které je zároveň pohodlné. Oblečení do přírody mívá zpevněné některé části (jako třeba kolena, či sedací část), protože jsou namáhány více než při běžném nošení (posezení na pikniku, prolézání houštin a podobně). Myslet byste měli v tomto případě také na praktičnost. Doporučují se například kalhoty, vesty bundy a další oblečení s propracovaným systémem kapes, kam už něco schováte.

 

Co s sebou na výlet, kvalitní oblečení

Kraťasy BUSHMAN ARALIAS mají díky použití těžšího materiálu vysokou pevnost a odolnost, tudíž jsou ideální pro pohyb v terénu.

4) Doplňky

Neměli byste zapomenout také na situace, kdy vám do cesty vstoupí nepřízeň počasí. Patrně s sebou nebudete do zavazadla balit deštník (ikdyž ani to není nemožné, ovšem držení deštníku je při namáhavější túře poměrně nepohodlné). Stačí mít pláštěnku proti silnějšímu dešti, nebo kšiltovku, která vás ochrání nejen před slabším deštěm, ale také před sluncem. Dobré je také přikoupit ochranný igelit na batoh. Přestože většina těchto zavazadel má jistou ochranu proti vodě, je lepší se pojistit ještě jednou vrstvou.

5) Lékárna

Nikdo si to nepřeje, ale je dobré být vybaven také na případy, kdy se zraníte, či si namůžete některý sval. Výjimkou nejsou také bolesti hlavy, zvláště pokud pochodujete delší dobu na slunci, či v silném větru. Chybět by neměly tedy náplasti na oděrky, obvaz a gáza na otevřené rány. S tím souvisí další nezbytnost a tou je nějaký dezinfekční prostředek. Dobré je přibalit nějaké tablety proti bolesti hlavy. Pokud jste alergici nezapomeňte na léky proti alergii.

6) Nezbytnosti

Jsou věci, bez kterých vyrazit nemůžete, ale snadno na ně zapomenete. Do nepromokavého sáčku byste tedy měli zabalit doklady, peníze, klíče a pokud nemáte navigaci, bylo by dobré pořídit si alespoň mapu oblasti, kterou procházíte.

7) Užitečnosti

Chybět by neměly ani propriety, kterým se běžně říká KPZ (krabička poslední záchrany). Měli byste tak přibalit zápalky, tužku, papír, zavírací špendlíky, baterku, či svíčku, gumičky, nebo provázek. Každopádně by v batohu měl být kapesní nůž.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co s sebou na výlet? Těchto 7 tipů zajistí bezstarostný prožitek