Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Co si pořídit na dovolenou na kole?

Cyklovýlety a dovolené na kolech jsou stále oblíbenější kratochvílí a spoustu vyžití v tomhle ohledu nabízí nejen zahraniční destinace, ale i naše země. Podobnou akci je však třeba dobře naplánovat a hlavně si zabalit vše potřebné. Co by to mělo být?

Základní oblečení vybavení a nářadí

Samozřejmě se musíte na kolo vhodně obléct a mít všechny potřebné ochranné a bezpečnostní prvky. Patří sem především helma, případně cyklistické rukavice a brýle. Rozhodně nezapomeňte na pláštěnku, bundu, zkrátka odění do nepříznivého počasí.

Vybavení kola

Taky je třeba si dobře vybavit kolo. Jistě nesmí chybět světla, odrazky, pumpa, láhev na vodu. Spoustu věcí můžete ukrýt např. do podsedlové brašny. Hodí se mít s sebou pro případ potřeby i sadu na opravu píchlé duše.

Další nářadí a pomůcky

Na delší nebo náročnější akci můžete klidně vzít i náhradní duši, hodit se může sada nářadí (imbusy, multiklíč), s níž opravíte případné závady i svépomocí nebo v terénu. Zejména pokud jedete mimo civilizaci, můžete vzít i různé náhradní komponenty.

Hygienické a zdravotní potřeby

Samozřejmostí by na každém výletě či dovolené měla být vybavená lékárnička pro poskytnutí ošetření a první pomoci. Jistě se vám může hodit i repelent, desinfekce, toaletní papír, vlhčené ubrousky či ručník, opalovací krém apod.

Doklady a další drobnosti

Foťáky, telefony, nabíječky, peněženky a pochopitelně třeba mapky či plánky – tyto propriety můžete umístit buď do brašny na kole, nebo cyklistického batohu, který vám na zádech nebude během jízdy překážet. Hodit se bude i čelovka, zapalovač a nůž.

Vybavení do kempu či tábora

Chystáte se tábořit nebo hledat zázemí v kempech? Pak se vám jistě bude hodit řada věcí, které vám letní dovolenou v takovém zařízení umožní či zpříjemní.

Táboření a vaření

Základem je zcela jistě stan nebo stany. V současnosti nabízí například řetězec Decathlon stany za rozumné peníze a v dobré kvalitě. Stan vybírejte podle počtu osob, tak abyste je mohli raději sdílet než vozit zbytečně víc.

Taky zohledněte podnební podmínky v cílové destinaci a podle toho volte odolnost a voděodolnost stanu i další vybavení. K základu jednoznačně patří spacáky a karimatky. Hodí se mít i vařič a náhradní bombu, ešusy, příbory.

Pokud jde o vezení zásob jídla či tekutin, zde je třeba výlet či výpravu dobře naplánovat. Vycházejte opět z prostředí, dostupnosti obchodů, restaurací. Zejména rezervní zásobu tekutin a něco málo jídla si však berte pro jistotu vždy.

Myslete na děti

Vzít na cyklistickou výpravu či dovolenou děti je skvělý nápad. Musíte ale myslet na potřebné vybavení. Nejmenší děti lze vézt na kole v sedačce na zadním kole. Další volbou jsou speciální závěsné vozíky za kolo.

Starší děti už mohou jet na vlastním kole. Vybrat to nejlepší vám mohou pomoci různé testy kol. Pokud se dítě teprve učí, můžete využít speciální spojovací tyče a připevnit dětské kolo za své vlastní podobně jako u výše zmíněného vozíku.

Nutné je vybavit děti ochrannými prvky – především kvalitní helmou, potažmo chrániči kloubů. Lékárnička (kterou vezete s sebou) musí být perfektně vybavená a zohledňovat i potřeby dětí. Jistě se budou hodit různé chladivé masti na odřeniny apod.

Obecná pravidla

Říká se, že štěstí přeje připraveným – a je to pravda. Není však možné brát s sebou na výlety a dovolené úplně vše, co by se snad mohlo hodit. Podstatou úspěchu je tedy pečlivější plánování.

Pracujte s mapami a informacemi o dostupnosti různých zdrojů (obchody, hospody atd.), s předpověďmi počasí, využijte zkušenosti cestovatelů a výletníků, kteří již místo navštívili. Díky tomu zjistíte, co opravdu potřebujete – a co lze nechat doma.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Co si pořídit na dovolenou na kole?