Menu
JenProCestovatele
Dovolená v ČR

Co si vzít na vodu? Máme tipy pro příležitostné i pravidelné vodáky

Redakce

Redakce

17. 6. 2019

Rozhodli jste se strávit letošní dovolenou sjížděním českých řek, ale nevíte co si s sebou přibalit? Dali jsme dohromady seznam věcí, které by žádnému vodákovi neměly chybět.

Nejzákladnější čtyři věci jsou samozřejmě plavky, nejlépe dvoje, tričko, sluneční brýle a klobouk. Při několikadenním sjíždění byste určitě neměli nechávat záda a ramena nechráněná. Vždy jsi vemte tričko, aby jste si je nespálili. Byla by škoda protrpět polovinu dovolené.

Možná ještě důležitější je pokrývka hlavy, ať už klobouk, čepka nebo kšiltovka. Z části nám zakryje obličej a předejdeme tak úpalu. I přes to všechno bychom s sebou měli mít opalovací krém klidně vyšší faktor. Nezapomeňte také na dostatečnou zásobu tekutin!

Základem jsou vhodné boty

Pokud nejedete poprvé ani naposled, pořiďte si neoprenové boty. Ale samozřejmě postačí i obyčejné boty do vody. Oblíbenou variantou jsou sandály, ovšem ty nekryjí prsty, takže při brodění mělkou vodou si můžete ublížit. Boty by také měly mít neklouzavou podrážku.

Jestli máte v plánu adrenalinovější jízdu, sjíždění jezů a podobně, není na škodu si pro vaši bezpečnost pořídit i helmu. Nesmíte zapomenout, že slunečné počasí není podmínkou. V případě nečasu mějte s sebou neoprenovou bundu nebo alespoň pláštěnku, kterou se můžete zakrýt.

Vodácká mapa

Dobrou pomůckou při sjíždění je kilometráž, tzv. mapa pro vodáky, na které jsou vyznačeny všechny úseky řeky, ale také kempy či hospůdky.

Vemte s sebou co nejvíc igelitových pytlíků, gumiček a špagátků, ať můžete cokoli, kdykoli přivázat. Co se týče špagátů, myslete i na koňadru, neboli koníčkovací šňůru, což je kus silnějšího provazu, za který se loď uvazuje u břehu nebo třeba spouští jezem. Po příjezdu ji můžete napnout mezi stany a sušit na ni prádlo.

Ohodnoťte tento článek:
1,1
Právě čtete

Co si vzít na vodu? Máme tipy pro příležitostné i pravidelné vodáky