Menu
JenProCestovatele
Kam na výlet v ČR

Co ukázat cizincům v Praze. 16 nejlepších míst i podniků

Váš kamarád-cizinec přijíždí na pár dní do Prahy, a chce prohlídku města. Kam ho vzít? Co ukázat cizincům v Praze? Inspirujte se našimi tipy.

Možná začínáte s Couchsurfingem a pořádně nevíte, co by vašeho turistu zaujalo. Zeptejte se ho na jeho zájmy, a podle toho vytvořte program. Klasické tipy najdete ve všech průvodcích – vy jste tu od toho, abyste ukázali Prahu z pohledu místního!

Co ukázat cizincům v Praze

Vycházejte ze zálib vašeho společníka. Nabídněte mu pěší túru, u které budete dbát na poměr očekávané/neočekávané. Turisté mají určitou představu o městě, z průvodců a vyprávění, ale budou rádi, když je překvapíte něčím, o čem netušili.

1. Náplavka

Za poslední dva roky se náplavka stala centrem pražských hipsterů a přilákala stánkaře všeho druhu. A není to krása, sedět na břehu a jen tak zírat na připlouvající hejno labutí, nebo na Železniční most?

Tady najdete klid, utečete ze Staromáku, a váš cizokrajný kamarád to ocení, je to taková milá pražská promenáda na pokec a večerní romantiku. Občas se zde konají koncerty, na zakotvených lodích i přímo na břehu Vltavy.

2. U Dvou koček

Tohle je pravá česká vývařovna, klasika nad všemi klasikami. U Dvou koček je nejen pivovar s výbornými speciály (vyzkoušejte ležák Tmavá kočka) ale taky restaurace, která nabízí polední menu, bez zbytečných příkras a napálených cen. Pravá česká atmosféra, jen kousek od Staromáku.

3. Okolo Fildy

Procházku můžete začít u zastávky metra Staroměstská. Odtud je to kousek ke spoustě atraktivitám – budova Filozofické fakulty, Klárov, Rudolfinum a jeho historie…a odtud se můžete vydat rovnou na Malou stranu, na Letnou nebo k hotelu Intercontinental, který je českým zástupcem architektonického stylu brutalismus.

4. Národní knihovna

Obří tunel s knihami ohromí děti i dospělé.

5. Čurající sochy na Malé straně

Sousoší je vděčným objektem objektivů, protože ztělesňuje dva muže vykonávající potřebu do jezírka ve tvaru České republiky. Autorem je, stejně jako v případě Koně hlavou dolů v Lucerně, David Černý. Odtud můžete vyrazit na Kampu, kde se zastavte u Nejužší pražské uličky. Pokračovat ale můžete i k Lennonově zdi nebo na Malostranské náměstí, případně na Hrad.

6. Výtopna

Restaurace, o které turisti vyprávějí historky – pivo jim totiž přivezl vláček. Kromě stylového interiéru tady mají polední menu a výbornou zelňačku. Hlavní jídla z denního menu nejsou nic extra, s ohledem na jejich cenu – berte to jako atrakci a vezměte je sem hned po příjezdu, Výtopnou nezklamete.

7. Lucerna

Prostě ukažte koně z jiné perspektivy. V pasáži se nachází množství podivných podniků, které turistovi poodhalí něco z hospodských zvyklostí Pražáků – zajděte na pivo, ale i dobrou lahvinku vína do literární kavárny Řehoř Samsa.

Historický sál kina taky stojí za to, a většinou dávají filmy s titulky, takže pokud bude váš kamarád mluvit původním jazykem filmu, můžete si sál prohlédnout i zevnitř.  S posezením v kavárně Lucerny moc nepočítejte, mají tu vysoké ceny a v nabídce nic speciálního.

8. Ovocný světozor

Kde jinde ochutnat tradiční českou bombičku, idniána nebo punčák? Vydejte se do skvěle komunisticky vyzdobeného Ovocného světozoru, který je poblíž paláce Lucerna, nebo do jeho pobočky Na Poříčí – tam vás přivítá nečekaný design ve stylu Londýna (na záchod půjdete do telefonní budky). Mají tady skvělou točenou zmrzlinu, která se taky všude na světě nevidí.

9. Žižkovský vysílač

Proč neukázat i nejvyšší stavbu České republiky a zároveň druhou nejošklivější stavbu světa? Miminka nechají cizince s ústy dokořán. Pokud budete mít štěstí a ve věži nebude zrovna probíhat konference, můžete se svézt výtahem nahoru a pozorovat město z podivných sedaček ve tvaru vajíčka.

10. Vzorkovna

Tady je ten správný underground, který turisti od Prahy čekají. Labyrint s čajovnou, výčepem, restaurací a pódiem je geniální svoji rádoby halabala výzdobou plnou vyhořelých svíček, graffiti a plakátů na záchodech. Pivo vám natočí do zavařovaček a mají i celkem chutné ovocné víno, taky na pípě. Trochu hlučné, trochu špinavé, ale za návštěvu rozhodně stojí.

Únětice 12 za 40 Kč, nebo desítka za 35 je na Prahu přijatelná cena. Skoro každý den se tady konají koncerty, které jsou různých žánrů a jejich program neodhadnutelný. Uslyšíte tady třeba balkánské kapely, irské písničkáře nebo multikulti předělávky, které se u piva dobře poslouchají.

11. Lennonova zeď

Klasika, kterou turisti ocení. Jednak pro její historii, a taky protože je to fotogenické a ikonické místo. Návštěvu Lennon´s pub, která je v její blízkosti, zvažte, pokud máte s sebou opravdu milovníka Brouků, jinak není moc o co stát, obsluha není dvakrát milá a ceny jsou napálené i na Prahu.

Od Lennonovy zdi můžete vystoupat nahoru na Pražský hrad, nebo se vydat na Malostranské náměstí a do Nerudovy ulice.

12. Letenský park

Co má společného skejťák, turista, děti a běžci? Všechny je potkáte na Letné! Vystoupejte od Náměstí republiky přes Štefánikův most až k Metronomu. Když uvidíte tenisky pověšené na drátě, jste na místě.

Výhled na pražské mosty i Žižkovský vysílač, a kolem všechny jazyky světa – to je romantika made in Prague.

13. Beer Garden – Pivní zahrada na Letné

Posezení u piva se super výhledem nikdy nezklame. V zimě nic moc, v létě parádní posezení, až na to, že z točeného mají jen Gambrinus a potom plechovku Kozla, Plzně a Frisco. Ale co, hlavní je atmosféra.

14. Studentský klub v Celetné

Příjemnou alternativou, třeba když začne uprostřed vašeho výkladu o Orloji pršet, je klub (původně pod názvem K4) v Celetné. Můžete tady posedět jen tak, personál většinou nenaléhá na objednávky – spousta lidí z fildy se sem chodí učit. Ale mají tu dobou kávu a pivní speciály, plus malé občerstvení.

15. Zámecký park Průhonice

Pokud váš návštěvník má rád přírodu a chcete se vydat dál od pražských turistických atraktivit, navštivte Průhonický park. Můžete si vybrat 2,5km až 10km okruh – zámek s jezírkem a nekonečné stezky s květinami a 1600 druhů stromů stojí za návštěvu.

16. Kam na dobrou kávu

A co když už jste všechno viděli, najedli se a chcete příjemně posedět u dobré kávy? Vyzkoušejte Ema café bar u Masarykova nádraží, Mamma coffee na pěti místech v Praze (např. Na Poříčí nebo ve Vodičkově ulici) a nebo Styl a interiér (také Vodičkova).

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Co ukázat cizincům v Praze. 16 nejlepších míst i podniků