Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Žili jste dlouho v zahraničí. Co vás doma čeká po návratu? S tímhle se vyplatí počítat

Redakce

Redakce

17. 1. 2018

Odcestovat do zahraničí za prací nebo partnerem? To chce odvahu.. Návrat do rodné země? Snad ještě větší! Jste připraveni opravdu na všechno?

Bydlet a pracovat nějakou dobu v zahraničí je skvělá příležitost, která se ne každému naskytne. Ale každá mince má dvě strany – včetně téhle. Návraty totiž bývají těžší, než se možná zdá. Pokud i vás čeká velký návrat do rodné domoviny, možná už jste přemýšleli jaké „to“ bude. Staří dobří přátelé, babiččiny buchty, otravný brácha, kterého stejně zbožňujete… Je toho ale mnohem víc, na co se s návratem domů připravit. Napadlo vás těchto 10 věcí?

1. Připravte se na vnitřní rozpory

Na začátku budete plni vnitřních rozporů mezi životem „tam“ a životem doma. Na jednu stranu se už fakt těšíte domů na „Mekáč“, ale už teď vám chybí ten proslulý boží hot dog na Islandu – a to jste ještě neodletěli. Nemůžete se dočkat svých starých přátel, ale tak moc vám budou chybět ti noví. A tak bychom mohli pokračovat donekonečna. Může to znít trochu strašidelně, ale děje se to běžně – hlavně pokud jste byli pryč skutečně dlouho.

2. Chvíli potrvá, než se usadíte

Jet lag, vybalování, přepnutí na češtinu… Tohle období bude plné změn, které kolem sebe zpozorujete – jak mezi vašimi kamarády, tak v rodině, v práci apod. Než se ve všech těch změnách vyznáte (a než je vnitřně přijmete), chvíli to potrvá. Stejně tak hledání práce, bydlení a smysluplného životního stylu. Neklesejte na mysli, nespěchejte a nebuďte nervózní, že to trvá – tahle zkušenost je dobrá a rozhodně vás obohatí.

3. Reversní kulturní šok je skutečný

Poznat novou kulturu a přizpůsobit se jí může mít za následek, že vám mnoho domácích zvyků a tradic bude připadat bizarních. Podle mnoha cestovatelů pomáhá, když po návratu zvolíte stejnou metodu pozorování a napodobování, jako když jste přijeli do hostitelské země a snažili se ji pochopit. Nemusíte se cítit divně, že tento postup aplikujete na zemi, kde jste oficiálně doma. Naopak se díky tomu rychleji přizpůsobíte.

4. Pocit osamění

Můžete být obklopeni klidně celou smečkou přátel, ale dokud se věci neusadí, nebudete na stejné vlně. Vaše myšlenkové nastavení i zkušenosti budou na hony vzdálené těm jejich, a je tedy dost možné, že se chvíli budete cítit jako přistěhovalec. A navíc čím déle budete pryč, tím více si zvyknou na vaši nepřítomnost. Pokud vás párkrát zapomenou zařadit do svých plánů, neberte si to osobně. Jen si musí zvyknout, že jste zase zpět. Nebojte, dlouho to nepotrvá.

5. Nová identita se může setkat s nepochopením

Nová země rovná se nová identita. Ne že byste to už nebyli vy. Jen vás čeká nový život v cizí zemi a v takovém případě bývá nová identita nevyhnutelná. Vaši přátelé a rodina se toho možná po návratu zaleknou a vaše nové Já se setká s nepochopením. Bude to nejspíš tím, že si neprošli stejnou zkušeností s novou zemí a novým životem. Neměňte se, pokud jste se sebou spokojeni. Je úplně normální, že se lidé zaleknou neznámého, ale jakmile uvidí, že vás jejich změna nijak neohrožuje, vody se uklidní.

kompas

6. Možná se změní vaše názory na svět

Pokud jste se skutečně sžili s hostitelskou zemí, jistě jste narazili na odlišné perspektivy, postoje a lidi. To všechno, a nejen to mohlo změnit váš způsob myšlení. Díky tomu jste se víc otevřeli světu, jste tolerantnější, dokážete vidět širší obrázek… A to vaši známí, kteří nikdy nevytáhli paty z Česka (nebo maximálně tak do Chorvatska k moři) jen těžko pochopí. Přiznejte si, že jste se změnili a svým přátelům dejte čas, aby vám porozuměli. Možná díky vám i oni získají novou perspektivu!

7. Všechno staré bude nové

Finance, nákupy, autobusové výluky a mnoho dalších procesů… Všechno pro vás bude zase nové, nehledě na to, jak dobře jste se v tom všem před odjezdem orientovali. Vaši přátelé se v ten moment stanou cenným zdrojem informací. Jistě vám rádi pomohou aklimatizovat se co nejdříve.

8. Udržet si životní styl

Čím déle budete zase doma, tím těžší bude udržet si nově nabyté zvyky a snazší sklouznout k původnímu životnímu stylu. Neznamená to ale, že si nemůžete některé aspekty nového životního stylu zachovat. Jen ve vaší domovině nebudou působit tak přirozeně jako v zahraničí.

9. Vytvořit si vlastní dobrodružství

Všechno co budete podnikat v zahraničí bude vonět dobrodružstvím. Po návratu do běžného života se budete děěěsně nudit. Co s tím? Dobrodružství samo nepřijde, běžte mu naproti! Změňte trasu do práce, navštěvujte nové podniky, přijímejte nové výzvy. Váš život může být vzrušující bez ohledu na to, kde žijete.

10. Všechno bude zase dobré

Aklimatizace nějakou chvilku trvá. Pokud tento proces zvládnete, budete mít ze sebe skvělý pocit, že jste to zvládli. A příště to zvládnete ještě líp!

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Žili jste dlouho v zahraničí. Co vás doma čeká po návratu? S tímhle se vyplatí počítat