Menu
JenProCestovatele
Francie

Co vidět v Lotrinsku? 7 míst, která byste rozhodně neměli minout

Lotrinsko je region ležící v severovýchodní Francii. Skýtá nesčetně kulturních zajímavostí, historická města a městečka i malebnou krajinu plnou zalesněných kopců, jezer, řek a minerálních pramenů. Lotrinsko je zkrátka ideální lokalitou pro takřka všechny druhy dovolené. Na své si zde přijdou jak milovníci aktivního odpočinku v přírodě, tak ti, kteří touží poznávat především umění a místní kulturu. Podívejte se, na jaká místa byste v rámci dovolené v Lotrinsku rozhodně měli vyrazit.

1. Mety

Mety představují jedno ze dvou velkých měst Lotrinska. Tím druhým je Nancy, o kterém bude řeč níže. Mety jsou sídlem regionální rady a jsou považovány za nejvýznamnější město celého regionu. Skýtají velké množství kulturních a historických pamětihodností, starobylá zákoutí protkaná dlážděnými uličkami, malá i velká náměstí a nečetně krásných historických budov.

Za návštěvu rozhodně stojí obrovská gotická katedrála Saint-Etienne, známá pod označením Boží lucerna. Důvodem této přezdívky jsou zářivé vitráže katedrály, které zaujímají plochu kolem 6 500 m².

Pokud vás zajímá umění, vyrazte také do muzea Musée de La Cour d’Or, ve kterém si můžete prohlédnout archeologickou sbírku, sbírku středověkého umění, kolekci výtvarného umění a mnoho dalšího.

2. Nancy

Nancy je po Metách druhým největším městem Lotrinska. Je proslulé především díky své nádherné barokní architektuře z 18. století. Vidět zde můžete například Stanislavovo náměstí (Place Stanislas), jedno z nejkrásnějších náměstí v celé Evropě. Za kulturou se vydejte do místních muzeí, například do Musée des Beaux-Arts, ve kterém se nachází cenná sbírka obrazů z 14. až 20. století.

Mezi další významné památky patří například kostel sv. Františka z 15. století, kostel Saint Epure z 19. století nebo katedrála Notre Dame z 18. století. Za pozornost stojí také místní botanická zahrada, která nabízí ideální příležitost k poklidně strávenému odpoledni.

3. Verdun

Město Verdun se do historie zapsalo hned několikrát. V roce 843 zde byla uzavřena Verdunská smlouva, na základě které se tehdejší Franská říše rozdělila na tři království. Roku 1792 tu došlo k bitvě mezi armádami Francie a Pruska a za první světové války se zde odehrála další bitva, která trvala bezmála deset měsíců a do povědomí se zapsala pod označením krvavá.

Verdun je městem mnoha pamětihodností. Pokud sem zavítáte, určitě si nenechte ujít Biskupský palác (Palais Episcopal) z 15. století, věž Tour Chaussée z 14. století či Vaubanovu citadelu. Bitvu z první světové války připomíná památník bitvy u Verdunu, jehož součástí je vojenské muzeum.

4. Toul

Také obec Toul má na tomto seznamu své místo. Její dominantu představuje gotická katedrála Saint-Etienne s ozdobnou fasádou připomínající krajku. Zajímavostí je především její křížová chodba ze 13. až 14. století, která patří k největším ve Francii. Za pozornost stojí také kostel Saint-Gengoult s nádhernými vitrážemi ze 13. století a gotickou křížovou chodbou, která je považována za jednu z nejhezčích v celé zemi.

Až se půjdete projít po městě, všimněte si především středověkých budov na ulici Rue Général-Gengoult.

5. Sarrebourg

Historická obec Sarrebourg leží v pohoří Vogézy. Stejně jako ostatní zmíněné lotrinské obce a města toho má hodně co nabídnout, zejména pokud jde o historické zajímavosti. Za návštěvu stojí především kaple Chapelle des Cordeliers ze 13. století, kterou zdobí velkolepé vitráže. Jejich autorem je Marc Chagall, o němž se během návštěvy kaple dozvíte vše podstatné.

Pokud vás zajímá kultura, vydejte se také do muzea Musée du Pays de Sarrebourg, které se pyšní velkolepou sbírkou archeologických nálezů z okolí.

6. Épinal

Město Épinal bylo osídleno již v období raného středověku, a tak zde o historické zajímavosti rozhodně není nouze. Dominantu města představuje středověká pevnost Châtel-sur-Moselle, která se nachází na kopci a je obklopená rozlehlým, dobře udržovaným parkem se středověkou zahradou.

Vaší pozornosti by neměla uniknout místní muzea, jež shromažďují především výtvarná díla, ani bazilika sv. Mauritia (Basilique Saint-Maurice), kterou lze bez nadsázky označit za skvost románské architektury. V bezprostřední blízkosti města se nachází turistické trasy a jezera, ke kterým si můžete udělat poklidnou procházku.

7. Gérardmer

Seznam zajímavých míst Lotrinska ukončíme oblíbeným rekreačním střediskem Gérardmer, které se nachází v malebné krajině pohoří Vogézy. Pokud se řadíte k milovníkům outdoorových aktivit, jistě si Gérardmer okamžitě zamilujete.

Vyrazit sem můžete během celého roku. V létě si lze vyzkoušet nejrůznější vodní sporty na jezeře Lac de Gérardmer, popřípadě podnikat pěší túry po udržovaných turistických stezkách. Na své si přijdou také milovníci horské cyklistiky či jízdy na koni. V zimě je Gérardmer především cílem lyžařů a běžkařů. Díky široké škále aktivit si pobyt v této malé obci užijete jak o samotě, tak v přítomnosti celé rodiny.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co vidět v Lotrinsku? 7 míst, která byste rozhodně neměli minout