Menu
JenProCestovatele
Dovolená u moře

Co všechno si vzít s sebou na dovolenou k moři? Na tohle nesmíte zapomenout

Adéla Lišková

Adéla Lišková

11. 6. 2019

Léto už je skoro tady a s ním přichází i čas letních dovolených. Ať už za sluníčkem vyrážíte kamkoliv, vydařená dovolená u moře vyžaduje řádnou přípravu. Co s sebou na dovolenou vzít, aby vás nic nepřekvapilo?

Co nezapomenout na dovolenou

Existuje pár věcí, které byste si neměli zapomenout vzít na každou delší cestu mimo domov. A pokud se chystáte do zahraničí, pak to platí dvojnásob. Vedle mobilního telefonu jsou to zejména doklady – tedy občanský průkaz, kartičku pojištěnce a pokud necestujete do zemí EU, tak i cestovní pas. Také se ujistěte, že s sebou máte všechny dokumenty k zájezdu včetně kontaktu na delegáty a dokladu o pojištění. Bude se vám hodit i mapa místa, kam jedete.

Další důležitou věcí jsou také peníze. Je dobré mít s sebou platební kartu, zároveň se však nespoléhejte jen na ni – ne všude najdete bankomat. Pro jistotu tedy mějte rezervu v hotovosti, ať už v měně země, kam se chystáte, či v eurech nebo dolarech, které na místě snadno vyměníte.

Co si sbalit na dovolenou

K věcem, bez kterých se většina lidí ani na dovolené neobejde, patří nejrůznější technika. Kromě mobilu jsou to různé hudební přehrávače, notebooky, tablety, fotoaparáty či videokamery. Při balení se ujistěte, že máte ke všem přístrojům sbaleny i nabíječky, sluchátka a různé propojovací kabely.

Také si zjistěte, zda budete mít na dovolené možnost uložit si věci do trezoru, a podle toho zvažte, zda je bezpečné si dražší elektroniku brát. Místo ní si můžete přibalit dobrou knihu. Nedoporučujeme si na dovolenou brát drahé šperky.

Co si vzít na dovolenou k moři

Na dovolenou k moři si vezměte alespoň dvoje plavky. Samozřejmostí jsou opalovací krémy – doporučujeme vzít si jeden se silnějším faktorem (na obličej nebo na začátek pobytu) a jeden se slabším. Na pláž si zabalte sluneční brýle, čepici nebo klobouk, šátek, podložku, osušku (i když by měla být k dispozici v hotelu) a plážovou tašku, do které se všechno vejde. Proti komárům, kterých je u moře požehnaně, se vám bude hodit repelent do zásuvky.

Kromě léků, které berete pravidelně, je dobré vzít si klasické prášky na bolest či teplotu (ibalgin, paralen), kromě toho si přibalte náplasti či obvaz na případná zranění. Na popáleniny se vám bude hodit panthenol a na bodnutí hmyzem například fenistil. Zejména pokud jedete do arabských zemí, kde mají turisté často střevní potíže, přibalte navíc endiaron. Po opalování bývá často vysušená kůže, na dovolené u moře tedy využijete i tělové mléko či mléko po opalování, dále pak pleťový krém a pomádu na rty.

Seznam věcí na dovolenou k moři

Kromě letního a plážového oblečení a obuvi si na dovolenou k moři zabalte i něco teplejšího, zejména koncem sezóny bývají večery chladnější a od moře může foukat silnější vítr. Také vám přijde vhod pláštěnka nebo deštník, kdyby vás na dovolené zrovna potkal déšť. Na procházky po okolí či po nákupech si přibalte pevnější boty.

Co by dále nemělo chybět ve vašem kufru? Nezapomeňte si k moři vzír všechny hygienické potřeby, které pravidelně používáte (lepší víc než míň). Při delším pobytu jistě využijete pastu na praní.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Právě čtete

Co všechno si vzít s sebou na dovolenou k moři? Na tohle nesmíte zapomenout