Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Co je couchsurfing. Tipy jak si to užít a zůstat v bezpečí

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

23. 4. 2017

Pokud se chystáte cestovat a ubytovat se u někoho na gauči, nebo naopak hostit cestovatele a ukázat jim vaše město, je potřeba dodržet pár pravidel, aby byla vaše zkušenost pozitivní.

Služba Couchsurfing vám umožní najít v cizí zemi kamarády, průvodce, ale i hostitele, u kterého můžete zůstat přes noc nebo třeba celý týden. Jak být správným couchsurferem a zůstat v bezpečí?

Couhsurfing bezpečně – jak na to

Jednou z možností, jak se částečně vyhnout nebezpečí i nečekaným situacím, je se ubytovat v hostelu, a přes couchsurfing si najít místního, který vám ukáže město a super bary, ale budete spát každý jinde.

Couchsurfing – Jak se chovat jako host v cizí zemi

Pamatujte na to, že pokud vás někdo přivítá u sebe doma, vkládá do vás důvěru. Souhlasil s tím, že bude vaším hostitelem, protože se mu líbil váš profil nebo máte společné zájmy.

Respektujte pravidla hostitele

Je to prosté. Nedělejte nic, na čem jste se nedomluvili. Především nepoužívejte věci, které vám nepatří a na jejichž zapůjčení jste se nedomluvili. Pokud něco rozbijete, omluvte se a nabídněte náhradu.

Buďte aktivní a milí

Nikdo není zvědavý na couchsurfera, který chce jen ´přespat zadarmo´. Je hezké přivézt hostiteli malý dárek, jako něco typického z naší země (pivo je ideálním dárkem, případně sladkosti nebo malý upomínkový předmět).

Pokud cestujete delší dobu, přivezte něco z předchozí země. Je to gesto, které láme ledy. Nabídněte, že uvaříte typické jídlo (a opravdu ho uvařte) nebo že můžete pomoci s mytím nádobí.

Dodržujte základní hygienu a pořádek

Tady není potřeba nic rozebírat. Zkrátka chovejte se tak, jak byste chtěli, aby se choval host ve vašem bytě.

Couchsurfing pokud jste dva

Couchsurfing není úplně ideální možností, pokud cestujete v páru – spousta hostitelů vás odmítne, protože si představuje, že se budete celý den osahávat u něj na gauči, anebo se prostě přijdete jen vyspat jako do hotelu.

Pokud už se chcete se svojí drahou polovičkou ubytovat u někoho doma, dejte najevo svůj zájem o zemi, kam se vydáváte a svému hostiteli se v průběhu návštěvy věnujte (a v noci respektujte jeho soukromí). Skvělou možností je ubytovat se u dalšího páru, ale málokdy to zrovna vyjde.

To berte i jako tip, pokud chcete být hostitelem pro přítele s přítelkyní – zjistěte, jestli máte stejné zájmy a jejich příjezd vás něčím obohatí, anebo prostě ze svého bytu uděláte hodinový hotel.

Couchsurfing – jak být dobrým hostitelem

Vzpomeňte si na to, když jste sami v roli cestovatele. Co vás po příjezdu do cizího města nejvíce potěší? Někteří couchsurfeři ocení, když je vyzvednete na letišti nebo na nádraží – to je i ochrana pro vás oba – poznáte se ještě před vstupem na váš práh.

Zorganizujte si svůj čas

Pokud přijíždí váš host ráno, nabídněte mu, že si může odložit věci u vás doma nebo nechat v úschovně, a pokud máte čas, ukažte mu město. Pokud nemáte čas, domluvte si sraz až ve chvíli, kdy se můžete svému hostovi věnovat.

Domluvte si pravidla

Seznamte ho s lokalizací svého bytu, jak se odtud může pohybovat hromadnou dopravou a ujasněte si pravidla jeho pobytu – během prvního dne rozhodně nedávejte nikomu klíče od bytu. Historek o nedodržení pravidel je na internetu spousta, a tak se vyhněte špatným zkušenostem rovnou.

Seznamte svého hosta s tím, jak funguje teplá voda, záchod a ukažte, které věci může v bytě používat a které jsou vaše osobní. Nabídnout čistý ručník je milá laskavost, sdílení sprchového gelu a ledničky je na vás.

Spousta cestovatelů pochází ze zemí, kde doma chodí v botách. Takže mu hned na začátku vysvětlete, že u nás je to jinak (nebo potom vyčistěte koberce, to je na vás).

Domluvte se na společném jídle

Někteří couchsurfeři pro své hosty vaří tradiční jídlo, jiní nechají hosta připravit večeři jako poděkování za střechu nad hlavou. Zeptejte se svého hosta, jestli je vegetarián nebo má speciální dietu.

Možná ocení, když ho vezmete do nějaké příjemné lokální restaurace (někdy za vás i zaplatí účet jako poděkování).

Dejte svému hostovi prostor

Hlavně to nepřehánějte s pozorností – nechte vašeho couchsurfera o samotě, dejte mi tipy kam jít a kde jíst…ale máte přece svůj život.

Potkat se večer po celém dni je produktivnější, než ho vláčet po místech, která třeba chce vidět sám nebo je nechce navštívit vůbec. Dohodněte se na harmonogramu – kdy se může vrátit domů, nebo kde se sejdete.

Tolerujte odlišnosti

Zvlášť, pokud hostíte člověka se silným náboženským zaměřením, nenuťte ho, aby si s vámi dal pivo (protože to je přece součást kultury), pokud to jeho vyznání zakazuje. Respektujte jeho návyky, ale dejte mu najevo, co je běžné v naší kultuře.

Couchsurfing – kdy se to nevyplatí

Je potřeba si ujasnit, že služba Couchsurfing byla vytvořena nejen pro přespávání zdarma v cizích zemích, ale také pro poznávání stylu života místních a seznámení se s novými lidmi. V neposlední řadě je to i o předávání zkušeností a znalostí. Takže, pokud chcete jen složit hlavu zdarma, není to ideální možnost.

Couchsurfing a levné cestování

Při Couchsurfingu ne vždy doopravdy ušetříte. Jednou jsem se ubytovala v chilském Valparaísu u tří kluků, kteří si ze svého domu tak trochu udělali hostel. Bylo tam spousta lidí a tak jsem smažila bramboráky ve velkém – udělala jsem k tomu ještě salát a buchtu a utratila jsem stejně peněz, jako bych bydlela v hostelu. Takže – couchsurfing není “cestuji levně“ ale spíše “cestuji zábavně“.

Couchsurfing a svoboda

A také, pokud se nechcete dohadovat s hostitelem o tom, kdy můžete přijít domů a kam půjdete večer, raději si zarezervujte noc v hostelu nebo hotelu a jste v klidu a svobodní.

Couchsurfing a bezpečí – ženy cestovatelky

Pokud budete využívat služby Couchsurfing jako žena-solo cestovatelka, možnost, že si váš hostitel bude nárokovat protislužbu za nocleh, je více než vysoká.

Jak se vyhnout nežádoucímu obtěžování? Nejjednodušší je samozřejmě přespat u ženy nebo páru.

Pokud ale přespáváte u muže, vyhněte se nepříjemnostem. Buďte milá, ale ukažte, že už máte nějaké zkušenosti se světem a cestováním. Nechoďte po bytě ve spodním prádle a neopijte se hned první den s neznámým člověkem.

Dejte pozor na reference

Bohužel těžko poznáte, jaký typ člověka je váš hostitel podle profilu – snažte se hledat člověka, který má reference i od stejného pohlaví (hostil i muže). Ujistěte se, že budete mít k dispozici vlastní pokoj nebo budete spát v obýváku (prostě ne v jedné místnosti nebo posteli s hostitelem).

Než riskovat, mnohdy je jednodušší a bezpečnější sehnat si v místě hostel. Protože šetřit peníze za každou cenu se nakonec nevyplatí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co je couchsurfing. Tipy jak si to užít a zůstat v bezpečí