Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Čechy

Dačice – navštivte honosný empírový zámek i pomník kostky cukru

Petr Gorás

Petr Gorás

4. 3. 2023

Zhruba 35 kilometrů od Jindřichova Hradce se na pomezí Jihočeského a kraje Vysočina se nachází malé město Dačice. V Dačicích najdete dva zámky v ukázkovém empírovém a renesančním slohu, renesanční vyhlídkovou věž a mimo jiné také muzejní expozici cukru. Právě zde totiž světlo světa spatřila první kostka cukru na světa.

Zámek Dačice v empírovém slohu

Dominantou města je blankytně modrý zámek Dačice, ve kterém sídlí i městské muzeum a doplňuje jej rozlehlý zámecký park. Přezdívá se mu i Nový zámek Dačice, aby se odlišil od nedalekého Starého zámku, ve kterém dnes sídlí obecní úřad. Oba zámky nicméně pochází z 16. století a dělí je od sebe asi jen 20 let. Za oběma stavbami stojí páni Krajíři z Krajku. Někdy po roce 1728 se původní renesanční zámek v rámci nového vlastnictví přestavěl do barokního slohu. Ani u tohoto historického stylu však příliš dlouho nezůstalo a zhruba po sto letech se zámek přestavoval znovu, tentokrát do empíru.

Převážně empírové interiéry z první poloviny 19. století si můžete prohlédnout v rámci komentované prohlídky. Základní prohlídkový okruh začíná v nově zrekonstruovaném sále předků, kde se seznámíte s historií zámku a jeho vlastníků. Následně uvidíte takzvaný gotický sál, soukromé pokoje a ložnice Dalbergů, kteří zámek obývali až do začátku 20. století, i loveckou chodbu. Zámek je otevřen návštěvníkům od května do září každý den mimo pondělky od 10 do 16 hodin. Přes duben a říjen se otevírací doba omezuje jen na víkendy. Základní vstupné činí 180 Kč pro dospělé, snížené je za 140 Kč a děti do 17 let platí jen 50 Kč.

Zámecký park Dačice

Zámecká park u „Nového“ zámku Dačice vznikl z iniciativy rodu Dalergů, kteří se v té době zasloužili i o empírovou přestavbu zámku. Tehdy byly v módě přírodnější parky anglického stylu, kdy se dává rostlinám volnější růst bez přísných omezení. Park proto naplno využívá zvlněný terén a vytváří tak různá kouzelná zákoutí. Součástí parku jsou i větší rybníky, malá kaple na kopci, dětské hřiště a také skromnější restaurace.

Muzeum Dačice s expozicí o cukru i místní historii

Od 90. let sídlí městské muzeum v prostorech městského zámku Dačice. Předtím sídlilo v prostorech zdejšího kláštera, který se po pádu komunismu znovu začal používat k původnímu účelu. Základní muzejní expozice se věnují národopisnému a vlastivědnému seznámení s městem i celou oblastí Dačicka. Jedná se o etnografický region Horácko, tudíž se seznámíte s jeho typickými kroji, tradicemi a zvyky prostých lidí. Z místních řemesel zde vynikalo především zpracování lnu a vlny.

Co je naopak v muzeu zcela unikátní je expozice věnovaná cukru. Přímo v Dačicích se s jeho výrobou začalo roku 1833 a to dokonce přímo na Palackém náměstí v centru. Jistě, cukrovary nalezneme po celé republice, řeknete si. Dačice však mají jeden světový unikát. Roku 1841 zde vyrobili vůbec první kostku cukru na světě.

Pomník cukrové kostce v Dačicích

Za vynálezem kostky cukru stojí zajímavý příběh o tom, jak k tomu došlo. Tehdy se totiž cukr prodával v podobě větších homolí, z které jste museli cukr pracně dobývat sekáčkem. Jen si představte, že na návštěvě u známých požádáte o trochu cukru do kávy, hostitelka odejde do kuchyně a ozve se hlasité bouchání, jen abyste pak mohli dostat pár úlomků cukru. Žena ředitele cukrovaru se tehdy při takovém sekání cukru zranila a navrhla, zda by se cukr nemohl vyrábět a prodávat již ve formě malých praktických kostek.

Zajímavostí je pak také pomník věnovaný první kostce cukru, který naleznete nedaleko zámku Dačice naproti kostela sv. Vavřince. Nese rok 1843, kdy se po dvou letech od vynalezení dočkal dačický cukrovar patřičných povolení pro její sériovou výrobu. Původní rafinerie, která stála na Palackého náměstí v samotném srdci města, však už dnes nestojí. Možná poněkud paradoxně zanikla ani ne deset let od začátku výroby kostek cukru. Zasáhla nepříznivá finanční situace a již se nevyplatilo dovážet cukrovou řepu až z Moravy.

Starý zámek Dačice

Zatímco „Nový“ zámek Dačice se dočkal barokních přestaveb, Starý zámek si zachoval unikátní renesanční podobu i s typickou sgrafitovou fasádou. Ačkoli uvnitř sídlí obecní úřad a moc se do něj nepodíváte, rozhodně stojí za obdiv minimálně zvenčí. Dvoupatrový zámek má zhruba čtvercový půdorys. Fasáda je prodloužena tzv. atikou, která zakrývá střechu, a tato atika je ozdobena cimbuřím. V přízemí zámku se nachází galerie, ve které se konají krátkodobé výstavy a akce.

Renesanční vyhlídková věž v Dačičích

Oblíbenou zastávkou návštěvníků Dačic je i renesanční vyhlídková věž, připojená ke kostelu sv. Vavřince. Nachází se nedaleko zámku Dačice a hlavního náměstí. Vystavěna byla v letech 1586 až 1592, navrhnul ji přizvaný Italský architekt, který postavil i nový zámek. Do věže byl mimo jiné umístěn i mnohem starší zvon sv. Vavřince z roku 1483, který zde můžete vidět dodnes.

Renesanční věž byla přistavěna k již stojícímu kostelu, jehož historie sahá až do 12. století. Původně románský chrám byl přestavěn na gotický, kvůli požáru však byl bohužel v 18. století zcela stržen. Nahradila jej nová stavba v pozdně barokním stylu. Do 51 metrů vysoké věže můžete vystoupat za menší poplatek 40 Kč v době letních prázdnin každý den od pondělí do neděle.

 

Zdroje: zamek-dacice.cz, dacice.cz, turistika.dacice.cz, jiznicechy.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dačice – navštivte honosný empírový zámek i pomník kostky cukru