Menu
JenProCestovatele
Tunisko

Djerba: Slunné počasí, krásné pláže i historické památky. Kam si udělat výlet?

Tuniský ostrov Djerba, který obklopuje Středozemní moře, je největším ostrovem severní Afriky a zároveň populární turistickou destinací. Je známý především jako místo s velkým množstvím písečných pláží, luxusních hotelových resortů a památek starých tisíce let. Pokud se rozhodnete strávit na Djerbě dovolenou, budete mít jedinečnou příležitost spojit odpočinek s poznáváním zajímavých míst.

Slunečné počasí, velbloudi i krokodýli

Hned na úvod je vhodné zmínit, že Djerba je ideální destinací pro milovníky tepla a slunného počasí. Slunce tu svítí až 320 dní v roce a teploty ovzduší se i v zimě pohybují kolem 18 °C. Při plánování dovolené na Djerbě se tedy určitě nemusíte omezovat výhradně na letní měsíce.

Djerba se nachází jen zhruba pět kilometrů od pevniny, konkrétně jižního pobřeží Tuniska. Oblíbeným cílem turistů se stala především díky svým písečným plážím s pozvolným vstupem do moře. Vedle toho Djerba nabízí mnoho příležitostí k aktivnímu odpočinku, ať už se má jednat o vodní sporty, nebo poznávání místních pamětihodností.

Rozloha ostrova je 514 km² a délka pobřeží činí 125 km. Spojení s pevninou zajišťují trajekty, případně se lze na ostrov dostat po hrázi, která byla vybudována na základech postavených starověkými Římany.

Žije zde zhruba 120 tisíc obyvatel, z nichž bezmála polovina přebývá v hlavním městě Houmt Souk. Oficiálním jazykem Tuniska je sice arabština, nicméně na Djerbě se kromě ní používá také berberský jazyk. Značnou část ostrova ostatně tvoří vesnice berberského původu a místní berberská komunita je tedy poměrně početná.

Mezi aktivity, které si žádný návštěvník Djerby nesmí nechat ujít, patří mimo jiné výlet na krokodýlí farmu. Krokodýlů se na tomto ostrově údajně chová několik set. Další „povinností“ každého turisty, který na Djerbu zavítá, je samozřejmě také projížďka na velbloudovi. V rámci organizovaného výletu se na tomto majestátním zvířeti projedete podél pobřeží, z čehož si dozajista odnesete jedinečný zážitek.

Počasí na Djerbě

Na Djerbě panuje středomořské podnebí, nicméně díky své poloze se ostrov nepotýká s žádnými klimatickými extrémy, na rozdíl od některých jiných míst této oblasti. Léta jsou tu dlouhá a horká, zimy jsou mírné a i během nich teploty leckdy dosahují 20 °C. V průběhu května nebo června se postupně otepluje na cca 30 °C a poté teploty dále stoupají.

Kdy vyrazit na dovolenou na Djerbu?

Vzhledem k velmi horkým létům lze za ideální čas pro dovolenou na Djerbě označit jaro. Například v březnu se denní teploty pohybují kolem 20 °C, než se zhruba o dva měsíce později zvýší na již zmíněných 30 °C. Začátek jara je tedy jako stvořený po cestování po památkách a dalších zajímavých místech, zatímco v druhé polovině jara už se lze bez problému koupat a relaxovat na pláži.

TOP výlety na Djerbě

Dobrou zprávou je, že nuda na Djerbě rozhodně nehrozí. Pláže, vodní sporty, výlety na velbloudech, tradiční vesničky, muzea… Na tomto ostrově si zkrátka každý najde to své. Na jaká místa si během dovolené na Djerbě udělat výlet?

Hrnčířská vesnice Guellala

Vesnice Guellala se nachází na jihu ostrova a je obývána berbersky mluvícím obyvatelstvem. Představuje jedno z center hrnčířského umění Tuniska. Kořeny tohoto řemesla sahají až do dob starých Řeků a Féničanů, nicméně díky tomu, že se povolání dědí z otce na syna, se tradice hrnčířství udržela dodnes.

Pokud do vesnice vyrazíte, zastavte se v některé z místních dílen. Budete zde moci shlédnout ukázku v přímém přenosu a dozvědět se něco o technikách i historii hrnčířství.

Nachází se zde také muzeum, které je primárně orientováno na historii a kulturní dědictví Djerby. Na ploše o úctyhodné rozloze dvou hektarů můžete vidět například scény zobrazující nejrůznější místní tradice, tradiční předměty a samozřejmě nechybí ani keramika. Součástí komplexu je také zahrada s okrasnými rostlinami a palmami.

Muzeum výtvarného umění a lidových tradic

O tradicích a nejrůznějších specifikách Djerby informuje také Muzeum výtvarného umění a lidových tradic, které se nachází v hlavním městě Houmt Souk. Vidět zde můžete například sbírky krojů, šperků, keramiky a dalších řemeslných výrobků. Muzeum bylo vybudováno v monumentálních prostorech s krásnou výzdobou, už jen samotný interiér tedy stojí za pozornost.

Expozice je tematicky rozdělena podle jednotlivých řemesel (zemědělství, hrnčířství, rybolov, zlatnictví apod.). Kromě toho je zde možné vidět také místnost věnovanou tradici manželství. Pokud vás tedy zajímá místní lidová kultura, určitě během dovolené do muzea vyrazte.

Archeologické naleziště Meninx

Toto pozoruhodné archeologické naleziště se rozprostírá na jihovýchodním pobřeží ostrova. Je dlouhé dva kilometry a na šířku měří zhruba osm set metrů.

Původně se zde nacházelo centrum obchodu, které založili Féničané. Za římské nadvlády význam tohoto místa značně vzrostl a město se stalo hlavním městem ostrova. Vliv si udrželo až do šestého století, kdy už byla Djerba součástí byzantské říše.

Ačkoliv zde již byly několikrát prováděny vykopávky, všechny artefakty dosud objeveny nebyly. Mezi dosavadní nálezy patří například termální lázně, bazilika, amfiteátr nebo divadlo. Půda je zároveň poseta pozůstatky různých soch, sloupů a dalších objektů z různých období. Svůj název tato lokalita získala proto, že v kartaginské éře se Djerba nazývala právě Meninx.

Mešita Fadhloun

Mešita Fadhoun patří mezi nejvýznamnější památky nejen ostrova Djerba, nýbrž i celého Tuniska. Byla postavena ve 14. století podle unikátního architektonického plánu a sestává z modlitebního sálu uprostřed nádvoří, hlavní místnosti, hospodářských budov, místnosti pro rituální očistu, podzemní pekárny a mlýna a dalších místností. Svým uspořádáním se od ostatních náboženských staveb Tuniska liší, což z ní dělá významnou historickou památku.

Vesnice Mahboubine

Mahboubine je vesnice nacházející se v samém srdci Djerby. Její návštěvu si užijete především v případě, že chcete lépe poznat místní tradiční kulturu a každodenní život. Součástí vesnice je významná mešita, která byla postavena na konci 19. století po vzoru chrámu Hagia Sofia v Istanbulu.

Podzemní mešita Sedouikech

Seznam zajímavých výletů na Djerbě zakončíme jedním z největších unikátů ostrova, podzemní mešitou Sedouikech. Nachází se v blízkosti stejnojmenné vesnice, nedaleko vesnice Guellala. Nad úrovní země jsou viditelné pouze dvě bílé kopule, proto je snadné tudy projít a mešity si vůbec nevšimnout.

Podzemní mešity jsou vzácné a není přesně jasné, co vedlo ke stavbě mešity Sedouikech. Jisté však je, že pokud si na toto kultovní místo v rámci dovolené uděláte výlet, rozhodně nebudete litovat.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Djerba: Slunné počasí, krásné pláže i historické památky. Kam si udělat výlet?