Menu
JenProCestovatele
Exotická dovolená

Dovolená na Bora Bora je zážitek na celý život. Na co se připravit a co si nenechat ujít?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

3. 7. 2023

Sopečný atol Bora Bora cenami předčí i jiné rajské pacifické ostrovy. Mnoho turistů z celého světa na něj nedá dopustit – zeleň, modré moře a západy slunce na pláži jsou tu snad nepřekonatelné! Zda se tam vydat a jaké roční období zvolit, je na vás. Věříme však, že nepohrdnete radami na cestu tipy na krásná místa k navštívení na ostrovech.

Kde leží Bora Bora, kdy jet a do jakého počasí?

Ostrovy Bora Bora polohou rozhodně předčí běžné dovolenkové oblasti většiny Čechů, a to vzdáleností i kvalitou moře a pláží. Toto souostroví leží v jižní části Tichého oceánu a vzniklo jako atol z oceánské sopky a na jeho skladbě mají svůj podíl i mořští koráli. Jeho název zněl kdysi Pora pora mai te pora, tedy polynésky něco jako „stvořený bohy“. Z Evropanů sem poprvé připluli v 18. století Holanďané, po nich James Cook. Dnes je to součást Francouzské Polynésie.

Díky umístění v tropech je na Bora Bora počasí pořád teplé. Průměrná teplota je 28 °C, ať už v březnu, nebo v září. Během roku se však mění vlhkost. V listopadu začíná období dešťů, které trvá zhruba do dubna. Tehdy je více dusno a vzduchem bude létat více dotěrných komárů, ale kdo chce ušetřit, ocení menší množství turistů a nižší ceny za ubytování.

Tak jako tak potřebujete dobrou ochranu před sluncem. Sbalte si široký klobouk, něco dlouhého, prodyšného a tenkého na ramena, brýle a samozřejmě také krém s UV filtrem. Myslete však na to, že jste v korálovém moři, na které mají některé přípravky proti slunci fatální dopad. Celkově se doporučuje po atolu chodit nalehko – těžký batoh se v horku o to víc pronese.

Platí se tu francouzskopacifickým frankem, který dělá asi 20 českých haléřů. Nějaké peníze si určitě směňte, i když v resortech berou bezhotovostní platby. Elektrické zásuvky můžete čekat typu A a B, ale také typ E, který se používá u nás.

Dovolená na Tahiti: Co všechno tento tropický ráj nabízí?

Bora Bora na vlastní pěst nebo s cestovkou

Jak se vůbec dostat na Bora Bora? Délka letu nebude žádný med, ale naši předkové takový luxus rozhodně neměli. Většina rozumně navazujících spojů z Krakova, Varšavy, Prahy a Berlína vychází zhruba na 33 hodin s asi třemi přestupy někde v Evropě, pak v Americe a nakonec na Tahiti. Dobře se prý dá také doletět přes Nový Zéland. Celkově let seženete za 20 500 Kč, ale běžně i za drahých 100 000 Kč. S vízy se to má tak, že je nepotřebujete na vstup do Polynésie, ale pro přestup v USA ano.

Ti, kteří si dají tu práci sehnat na Bora Bora letenky a ubytování po vlastní ose, mají vystaráno o svobodu i možnosti hledat co nejnižší ceny. Záleží samozřejmě na tom, jak v tom kdo umí chodit a jaké tipy jsou k dispozici od těch, kteří tam už byli. Dobré je vědět, že i zbytek Francouzské Polynésie skýtá překrásné moře a často zároveň větší klid od jiných návštěvníků.

Tak jako tak však musí mít člověk něco našetřeno a jen málokdo by si mohl všechno zabookovat z jedné výplaty. Může to být dovolená vašeho života! Pak dává smysl, že si objednáte na Bora Bora zájezd, abyste nemuseli nic řešit, a vychutnáte si válení na pláži v některém z vyhlášených resortů. V tom případě si odložte každý zhruba 300 000 Kč.

Je třeba se na Bora Bora očkovat a co dalšího vědět předem?

Na cestu do Francouzské Polynésie se povinně očkovat nemusíte. I povinnost prokázat očkování proti covidu letos zrušili. Co se týče nějakých specifických nemocí, před kterými byste se měli mít na pozoru, nejvíce vám asi hrozí průjem z vody. Bora Bora má ten luxus pitné vody ve vodovodu, což není na polynéských ostrovech zvykem, ale vždy se ujistěte, jestli to platí tam, kde přespáváte a jíte. Také se můžete snadno přehřát nebo popálit na slunci, případně vás poštípe hmyz.

Kolem roku 2015 byl problémem v Polynésii včetně Bora Bora zika virus přenášený komáry. Ten způsobuje horečku, vyrážky, bolesti kloubů, u těhotných také deformace plodu. Epidemie už je naštěstí pryč minimálně 5 let a žádná podobná se aktuálně neeviduje ani nikde jinde na světě. Mělo by tudíž stačit, když budete používat repelent proti hmyzu, případně když se vyhnete sezóně, kdy je hmyzu nejvíce.

Jaké jiné nebezpečí může hrozit na Bora Bora? Žraloci to také nejsou. Žije jich tam spousta, velká část je býložravá, ale i ti masožraví nedaleko lidí většinou jen poklidně plavou. Incidenty jsou opravdu vzácné. Co se týče lidského faktoru, jistě není na škodu si dávat pozor na své věci. Úroveň kriminality je tu však velmi nízká.

Úchvatná krajina Bora Bora – foťte, než se probudíte!

Pláže a příroda jsou to hlavní, co táhne lidi na Bora Bora. Dovolená jako v ráji! Navíc je to tu malé, takže si můžete všechna místa, která doporučíme, objet či obejít. Pokud to chcete mít se vším všudy, zaplaťte si za ubytování v bungalovu na kůlech, ale pevninské penziony vycházejí zpravidla trochu levněji. A až se ubytujete, vyražte ven prohlédnout si všechny tropické krásy. (Netvrdíme však, že tam nikdo nevyhazuje odpadky na zem nebo nekřičí na veřejnosti, buďme realisti…)

Díky tomu, že má Bora Bora teplotu vody podobnou jako teplotu vzduchu, nemusíte se bát ponořit do moře. Zažijte například vyhlášenou Matira Beach, která se pyšní prvním místem na žebříčku webu Trip Advisor. Místa ke koupání jsou tu skoro všude, kam se člověk vrtne. Ujít byste si neměli nechat ani krásná vyhlídková místa, jako je Raititi nebo, naopak na severním konci atolu, Paharire.

Ponořte se do nejlepších potápěčských lokalit na světě. Žraloci, vraky lodí a korálové útesy

Ke kvalitně strávenému času na pláži patří nejen plavání a házení si míčem, ale také potápění. Můžete nejen šnorchlovat, ale také si nenechte ujít možnost potápění ke dnu, kde uvidíte fascinující korálové útesy. Doprovodí vás mírumilovní žraloci, ryby i jiní mořští živočichové. Obyvatele zdejších lagun si můžete prohlédnout zblízka také například v Lagoonáriu. Leopard Rays’ Trench je místo, kde si zaplavete s rejnoky. Těch je stejně plná laguna. V Bora Bora Turtle Center vás zase uvítají mořské želvy – místo funguje jako naučné centrum i záchranná stanice poraněných zvířat.

Některý den se vydejte do středu hlavního ostrova. Máte možnost vylézt si na sopečné vrcholy Otemanu a Pahia a spatřit krásné panorama Bora Bora. Co vidíte zpravidla na propagačních fotkách, se vám tak naživo odhalí přímo před očima! A kromě toho v dáli člověka snadno zaujmou i zajímavé skalní útvary. Z boku svahu zeje díra neboli jeskyně zvaná Anau, kterou mají turisté také v oblibě. Stoupání k ní však je trochu náročnější.

Kulturní a historická místa na Bora Bora

Odneste si z Bora Bora informace o tamější domorodé i koloniální historii a vychutnejte si také pohled na polynéské umění. K tomu napomůže návštěva těchto zajímavých míst:

  • obřadní plošiny marae
  • francouzský kostel
  • Art du Pacific
  • studio Alaina Desperta
  • Kincaid Galleries
  • Bora Art Upstairs
  • Musée de Marine
  • obchody s perlami a korálky
  • památník druhé světové války
  • Bora Bora Coconut Factory

Zdroje:

Google Maps, Trip Advisor, TahitiTourisme.com, Travellers Worldwide, Kiwi.com, Dovolenkářka.cz, Cestolino, CDC.gov

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dovolená na Bora Bora je zážitek na celý život. Na co se připravit a co si nenechat ujít?