Menu
JenProCestovatele
Albánie

Dovolená v Albánii: To není sci-fi, ale cenově dostupný odpočinek

Redakce

Redakce

13. 3. 2019

Na severu sousedí s Černou Horou, na severovýchodě s Kosovem a na východě s Makedonií. Pouze to Řecko na jihovýchodní hranici nevypadá na první pohled tak hrozivě. Snad právě kvůli obavám o bezpečnost na hranicích a převažujícímu islámskému náboženství (cca 60 % místních se k němu hlásí) nebývá Albánie v hledáčku destinací ideálních pro dovolenou.

Ale to děláte velkou chybu. Na hranicích vás nikdo nepřepadne, země je od roku 2009 členem NATO a v současnosti pracuje na brzké integraci do Evropské unie.

Dovolená bez turistů, sen každého turisty

S letními měsíci začíná být téměř nemožné najít klidný kout v Evropě, jehož břehy navíc omývá některé z moří. Většina Čechů stále končí na plážích v Itálii, Chorvatsku nebo Řecku. Ti odvážnější zamíří na Kanárské, Azorské či Baleárské ostrovy. Ale proč letět někam, když se vlastním autem můžete pohodlně dostat do Albánie?!

Vybrat si můžete hned ze dvou pobřeží. Jedno omývá Jaderské a druhé Jónské moře. Obě dohromady měří asi 420 km. Vzhledem k tamnímu nízkému turismu by byl pech, kdybyste nenašli svůj tichý koutek. Pravdou zůstává, že některé pláže jsou místními neudržované. Ale samotná albánská vláda se v posledních letech snaží zlepšit kvalitu pláží tak, aby přilákala další turisty.

Jak je to s těmi turisty v Albánii? V roce 2016 albánský turistický průmysl vydělal cca 1,5 miliardy eur. Taky příliv Čechů do této balkánské země se zdvojnásobil během pár let. V roce 2012 sem zamířilo asi jen 9300 Čechů. Ale o pouhé tři roky později jich bylo už okolo 15 700. S tím, jak vláda začíná kontrolovat kvalitu hotelových zařízení, se růst neustále zvyšuje. Nemusíte se tak bát, že pojedete po blátivé cestě a pizzerii zahlédnete naposled v Černé Hoře.

Ceny jako u nás

Další dobrou zprávou, na kterou má vliv zatím slabý turistický ruch, je cenová hladina v Albánii. Ceny můžete očekávat podobné, jako jste tomu zvyklí doma. Často se najíte i levněji, když vynecháte mořské plody v hlavní letoviscích.

Místní měnou je ALL, neboli albánský lek. Platit kartou se dá ve větších městech, ale raději na to nespoléhejte a mějte s sebou hotovost. Jako do většiny evropských zemí i do Albánie se vyplatí přijet s eury a nechat si je na letišti proměnit za místní leky. Pokud nechcete být zaskočeni a zajímá vás cenová hladina podrobněji, přečtěte si článek Měna a ceny v Albánii.

Kde se nachází albánské “taháky”

Pokud ve vás hlodá červíček, že byste dovolenou v Albánii zkusili, pak zamiřte do středisek v okolí Drače na Jadranu. Chcete-li raději k Jónskému moři, pak volte riviéru mezi Vlorou a Sarandou. Nechcete hledat a především kontrolovat kvalitu místních resortů, vyberte si některý ze zájezdů do Albánie. Na výběr máte od vlastní dopravy se stravováním až po all-inclusive služby.

Albánské hory

Proč ale zůstávat pouze u moře, když krajina této země nabízí rovněž horské oblasti. Kromě treků krásnou přírodou, často ve výšce 2000 m. n. m., tady najdete také kulturní památky. Včetně bunkrů. Ale ty najdete i na mnohem překvapivějších místech, jakými jsou například trhy a hřbitovy ve městech.

Bunkr, kam se podíváte! To tady platí doslova. Ačkoliv je Albánie 11. nejmenším státem v Evropě, je doslova posetá desítkami tisíc bunkrů. Toto opevnění z dob minulého režimu se mělo rozrůst na neuvěřitelných 221 142 železobetonových děr. Kolik myslíte, že jich zůstalo do současnosti? Neuvěřitelných 172 271 kusů. Pokud bychom to přepočetli na počet obyvatel, pak zhruba každý 11. Albánec vlastní svůj bunkr. Údajně mládež některé z nich nadále využívá pro svá romantická dostaveníčka. Snad se s nimi nesrazíte, až je budete při vaší dovolené v Albánii prolézat.

Vidíte, i na Balkáně najdete dovolenou, která vás překvapí, finančně nezruinuje a nabídne rozmanité aktivity. Příjemnou dovolenou!

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

Dovolená v Albánii: To není sci-fi, ale cenově dostupný odpočinek