Menu
JenProCestovatele
Výlety Praha

Duchovní unikát zvaný Pražská Loreta: Zvonkohra, poklad, pouť a výstavy

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

7. 10. 2023

Baroko je sloh, který oslavuje křesťanství. Evropě přinesl mnoho krásných kostelů a kapliček. Takovým zvláštním druhem staveb, které byly populární, je loreta neboli loretánská kaple. Praha-Hradčany v tomto ohledu obzvlášť vyniká. Areál Pražské Lorety se totiž může pyšnit nejen cennou kaplí, ale také klášterními budovami a věhlasnou zvonkohrou. Co všechno na tomto poutním místě spatříte a které další lorety v Česku stojí za to?

Kaple loreta – význam slova a jak ji poznat

Katolíci mají rádi relikvie a hmotné pozůstatky všeho svatého. Ta původní „loreta“ je jedním z důkazů. Kaple lorety se totiž jmenují podle italské obce Loreto. Stojí tam Svatá chýše neboli Santa Casa postavená z materiálu přivezeného ve 13. století. Ten má pocházet z Nazaretu, z domu, kde údajně žila Panna Marie, Ježíšova matka, a to i v době, kdy ho s ní počal Duch Svatý. Chýše v Loretu, obklopená stavbou baziliky, je tudíž velmi posvátné a významné poutní místo.

V baroku se po Evropě rozšířil trend stavění kaplí, které jsou této stavbě podobné – proto „loretánské“. Ovšem, abychom byli přesní: původní Chýše byla prostá a stavitel Donato Bramante ji v 16. století obestavěl. Je to tedy právě jeho mramorový kvádr plný reliéfních ozdob, co se napodobuje. Základní obrys je souměrný podle svislé osy, stavbu ozvláštňují vodorovné pásy výzdoby. Důležitou součástí lorety je vyobrazení Černé Matky Boží. Ikonický vzhled lorety stačí vidět jednou a člověk hned ví, jak tento druh kaplí vypadá.

Pražské Benátky a Muzeum Karlova mostu: Objevte nový úhel pohledu na panorama Prahy

Slavná Loreta Praha: Historie a zbožnost

Pražský barokní skvost, kterému se říká Loreta, zahrnuje nejen loretánskou kapli, ale také budovy okolo. Leží celkem nedaleko od areálu Pražského hradu. Najdete jej u náměstí mezi Střešovicemi, Hradčany a Malou Stranou, které se podle toho nazývá Loretánské. Přímo naproti Loretě můžete ještě obdivovat majestátní Černínův palác, také barokní, ve kterém sídlí Ministerstvo zahraničních věcí.

Vstup do areálu Lorety představuje široká průčelní budova na náměstí. Nebylo by to pořádné baroko bez spousty kudrlinek a soch – a nebyla by to Praha bez červené střechy. Takto tedy budova vypadá a její naprostou dominanou je hodinová věž uprostřed. Slavná kostelní zvonohra se totiž nachází právě zde. Jelikož se pyšní Loreta zvonkohrou již od roku 1695, jde o opravdu významnou technickou památku. Má 30 zvonů, z toho tři jsou jen na ozdobu, a rozeznívá se od rána do večera v každou celou hodinu. Na ceně jí přidává i to, že je největší historickou zvonohrou v Evropě.

Když projdete průčelím, dostanete se k samotné loretě, tedy kapli ve tvaru Svaté chýše. Objekt zaujímá prostor uprostřed nádvoří a byť ne fyzicky, tak duchovně je samozřejmým střediskem celého areálu. Pod ní se nachází hrobka rodu Lobkoviců. Obklopují ji ochozy neboli ambity přiléhající ke kostelu Narození Páně – v těch jsou muzejní prostory včetně prodejny suvenýrů. Také tam najdete klenotnici s druhým nejcennějším pokladem v Česku, jejíž obsah patří částečně k expozici. Jeho součástí jsou předměty ze zlata, kříže, chrámový textil a další liturgické předměty.

Předností kostela je jeho nádherný a pozoruhodně dobře zachovalý interiér s rokokovou výzdobou. Také má zde Pražská Loreta betlém z konce 18. století. Autora sice neznáme, ale odvedl dobrou práci se dřevem, textilem a papírmašé.

Jakou má Pražská Loreta historii?

Loreta Hradčany zdobí od raného 17. století. V českých zemích se takové kaple začaly stavět nejvíce po Bílé hoře, vzniklo jich okolo padesáti. Současnosti se dožil zhruba tucet loretánských kaplí. Ta pražská je samozřejmě nejen nejzachovalejší, ale dost možná i nejnavštěvovanější. Konkurenci představuje kulturně a duchovně velmi aktivní loreta v Rumburku.

Stavitelé se snažili co nejlépe okopírovat objekt v italském Loretu, ale bližší inspiraci pro pražskou kapli představovala také loreta v Mikulově. Když ji totiž viděla hraběnka Kateřina Benigna z Lobkovic, rozhodla se nechat udělat tu pražskou. Politická situace jí posloužila – pozemky, kde Loreta stojí, sehnala jakožto majetek zkonfiskovaný předtím šlechtickým povstalcům. Hraběnka Kateřina také areálu věnovala většinu Loretánského pokladu.

Nejvíce se zasloužil o výstavbu Lorety architekt Giovanni Battista Orsi, po jeho smrti ji dostavoval Andrea Allio. Na reliéfech v mramoru pracoval Giovanni Bartolommeo Cometa. Kaple vznikala v letech 1626–1631, 25. března posledního roku ji vysvětil kardinál Arnošt z Harrachu. Další budovy, které tvoří areál, jsou novější – poslední vznikly před půlkou 18. století. O průčelí se zasloužil věhlasný barokní stavitel Kryštof Dientzenhofer a jeho syn Kilián Ignác. Ti také rozšířili ambity a začali s drastickou proměnou kostela. Na místě někdejší kaple tak vyrostl rokokový chrám s mnohem méně nápadným zevnějškem, jehož stavba trvala do roku 1738.

Od roku 2002 je kostel v Loretě oficiálně poutním kostelem. Dalším významným rokem byl rok 2011, kdy se podařilo poprvé objevit nové umělecké dílo. Byly jím fresky Smrti a Vzkříšení z roku 1664 nalezené v kryptě pod kaplí.

Návštěva Lorety – otevírací doba a další info

O Loretu se starají kapucíni z kláštera, který stojí hned vedle na náměstí. Je to nejstarší kapucínský klášter v českých zemích (1600) a veřejnosti brány otevírá výjimečně. Kromě toho dodávají do muzejního obchůdku v Loretě svou tradiční tinkturu, jejíž receptura je 250 let stará.

Chcete-li spatřit neskutečně zdobné budovy Pražské Lorety, prohlídku můžete absolvovat kterýkoliv den od 10 do 17 hodin. Zpravidla se tu nechodí s průvodcem, všechno si vychutnáte vlastním tempem. V případě, že chcete chodit podle audioprůvodce, strávíte v areálu asi 80 minut. Vstupenka stojí v nezlevněné podobě 210 Kč a dá se sehnat i přes internet.

Pro věřící slouží Loreta Praha bohoslužby, a to každou neděli večer. Vydávají se sem také poutníci, ať už individuálně či v organizovaných skupinách. Loreta leží na poutní cyklotrase Křemešník. Kdo náboženství neholduje, toho stejně uchvátí nákladná a pečlivě promyšlená architektura našich předků i vystavené exponáty. Kromě pokladu můžete v muzejních místnostech vidět také různé naučné a umělecké výstavy, nechybí ani varhanní či jiné koncerty.

Top 10 dalších loretánských kaplí v ČR

  • Loretánská kaple v Rumburku – akce, výstavy, pouť…
  • Loretánská kaple ve Starém Hrozňatově – poutní areál Maria Loreto
  • Loretánská kaple v Kosmonosích – poutní areál s průvodcem
  • Loretánská kaple Brno – součást kláštera, otevřeno příležitostně
  • Loreta Podhradí – v lese nad Jičínem, bohoslužby jednou měsíčně
  • Loreta Vlašim – kaplička s alejí na kraji města
  • Loreta Pyšely – nedaleko je po ní pojmenované golfové hřiště
  • Loreta Římov – poutní areál
  • Loreta Bor – u zámku, funkční poutní místo
  • Horšovský Týn – loreta chátrá, ale je tam pěkná procházka

Zámek Horšovský Týn skýtá 5 hodin prohlídek. Město má i historické kostely, poutní místo a pěkné výhledy

Zdroje:

Mapy.cz, Loreta.cz, Kudy z nudy, Prague.eu, Loreta Rumburk, Hrady.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Duchovní unikát zvaný Pražská Loreta: Zvonkohra, poklad, pouť a výstavy