Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Elektrokola s největším dojezdem na dlouhé výlety

Neradi děláte věci polovičatě? Máte pravdu – proč si dopřát jen krátký cyklovýlet, když si můžete užívat radost ze zdravého pohybu na čerstvém vzduchu v sedle elektrokola, které vám otevře doslova nové cyklistické obzory. Vyjížďka na celý den v rytmu pohodlí a pohody je zaručena s elektrokolem, které vás nikdy a nikde nenechá na holičkách.

Stačí se zaměřit na jednu z hlavních otázek, tedy jak vybrat elektrokolo a pravdivě si odpovědět, jak dlouhé cesty i necesty chcete s elektrokolem podniknout.

Klasické jízdní kolo versus elektrokolo

Samozřejmě, i s běžným jízdním kolem můžete podnikat cyklistické výpravy, ale pokud nejste absolutní profík a doslova nadšenec, moc dlouho vás tento druh, ač zdravého pohybu, bavit asi nebude. S dechem na pokraji sil, v propoceném oblečení a s vidinou, že dalších pár dní budete pro běžný život nepoužitelní to asi daleko nedotáhnete a další podobný výlet si asi budete dlouho rozmýšlet.

Ne ovšem v případě, že si pro zdolávání dálek i výšin vyberete moderní a nadčasové elektrokolo. To má totiž v rukávu oproti klasickému kolu pár es navíc. Díky výkonnému elektromotoru, energií překypující baterii a přesné řídící jednotce dostanete totiž do pedálů vždy přesně tolik dopomoci, kolik si zvolíte.

Vybírat můžete z několika režimů a je jen na vás jak často a jak intenzivně o pomoc požádáte. Stále však kontrolu nad šlapáním máte jen a jen vy, bez vašeho opření se do pedálů žádná energie zkrátka nebude. Ale vaše snaha rozhodně stojí za to – i do pořádného kopce totiž pofrčíte jako vítr a s úsměvem na tváři.

Tajemná dojezdová vzdálenost

Tolik opěvovaná dojezdová vzdálenost, která je velmi důležitá při výběru elektrokola především pro ty, kteří plánují dlouhé vyjížďky či náročné výlety v těžkém terénu s kopcovitým profilem trati, má svá tajemství.

Zatímco pro rekreační jízdu nebo pravidelnou přepravu na krátké vzdálenosti si vystačíte s elektrokolem disponujícím dojezdovou vzdáleností 40 – 80 kilometrů a tedy baterií s nižší kapacitou. U dlouhého cestování oceníte dojezdovou vzdálenost 120 – 170 kilometrů, dokonce blížící se i k hranici 200 km, a tedy baterii s větší kapacitou. Je však fér říct, že tato hodnota udává dojezd v optimálních podmínkách, které mohou, a rozhodně i budou, ovlivněny mnoha faktory.

A to především:

  • jízdním stylem cyklisty, a to hlavně intenzitou šlapání a plynulostí jízdy
  • hmotností cyklisty
  • zvolenou asistencí při šlapání
  • množstvím rozjezdů
  • povrchem trati a její povahou
  • povětrnostními podmínkami od teploty vzduchu až po vlhkost či protivítr
  • nahuštěním plášťů
  • celkovou kondicí elektrokola
  • péčí o baterii elektrokola

I přes tyto faktory, které ne vždy můžete sami ovlivnit, jsou elektrokola s dlouhými dojezdy ideálními parťáky pro dlouhé výlety, a to i díky stále se rozšiřující síti míst, kde si své elektrokolo můžete během oběda či pauzy dobít.

Elektrokola s dlouhým dojezdem aneb vsaďte na jistotu

Pokud toužíte po modelu elektrokola, který zvládne dlouhý výlet jako nic, pak rozhodně hledejte ve známých vodách. Nenechte se zlákat nízkou cenou neznámých výrobců, a raději vsaďte na osvědčené značky a výrobce, kteří se se svými výrobky doslova mazlí a šperkují jejich kvality k dokonalosti.

Mezi výrobce elektrokol s dlouhým dojezdem patří bezesporu například německá elektrokola Haibike, ale také české značky Crussis či Apache. Jejich elektrokola se středovým pohonem pozitivně ovlivňují jízdní vlastnosti elektrokola a dopřejí vám nejen pořádnou porci energie, ale také s ní umí dobře hospodařit tak, aby i ten nejdelší výlet stál za to.

Nespornou výhodou elektrokol kromě dlouhého dojezdu je také možnost snadněji uvést „větší a těžší“ výbavu na cesty v podobě stanu a dalšího vybavení vhodného pro několikadenní výlety.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Elektrokola s největším dojezdem na dlouhé výlety