Menu
JenProCestovatele
Dánsko

Faerské ostrovy: Krásná příroda, tisíce ovcí a nevyzpytatelné počasí

Faerské ostrovy se nacházejí v severním Atlantském oceánu mezi Skotskem, Islandem a Norskem. Představují čím dál tím oblíbenější turistickou destinaci, a to především díky nádherné krajině. Co vidět na Faerských ostrovech? Kdy je nejlepší čas na to vyrazit sem na dovolenou? Jak se na Faerské ostrovy co nejsnáze dostat a jaké počasí tu očekávat?

Souostroví Faerské ostrovy sestává z 18 ostrovů, 11 ostrůvků a bezmála osmi set drobných skalnatých útvarů/ostrůvků. Jedná se o autonomní součást Dánska, nicméně na rozdíl od něj nejsou Faerské ostrovy členem Evropské unie.

Co čekat od dovolené na Faerských ostrovech?

Na Faerské ostrovy se vydává více a více turistů. A není divu, jelikož místní příroda je skutečně okouzlující. Uvidíte tu strmé mořské útesy, fjordy, vodopády, ostrůvky, malebné zátoky a mnoho dalších dechberoucích přírodních úkazů. Jedná se o skutečně nádherné místo a bez nadsázky lze říci, že krajina na Faerských ostrovech nabývá doslova neuvěřitelných podob.

Řada míst je přístupná pouze pěšky, proto si dovolenou na Faerských ostrovech dosyta užijete hlavně za předpokladu, že preferujete aktivní odpočinek. Odměnou za třeba i náročnější pěší túru vám budou překrásné výhledy na výše zmíněné přírodní zajímavosti.

Stejně jako krajina je rozmanité i místní obyvatelstvo. Žije tu kolem osmi desítek národností ze všech koutů světa. Přistěhovalci a zahraniční studenti ostatně tvoří značnou část celkové populace Faerských ostrovů. Mnoho cizinců sem jezdí také za sezónní prací.

Některé skandinávské státy, například nedaleké Norsko, jsou známé svou otevřeností vůči kempování ve volné přírodě. To by mohlo vyvolat mylný dojem, že postavit stan v lese nebo u jezera je povoleno také na Faerských ostrovech. Bohužel tomu tak není, nicméně pokud zde chcete přespávat ve stanu, můžete využít několika oficiálních kempů. Nocování v autě je na Faerských ostrovech rovněž zakázáno.

Pokud se chystáte na dovolenou na Faerské ostrovy, počítejte s tím, že počasí je tu velmi proměnlivé. Teploty se však drží nízko, v průměru mezi 3 a 11 °C, a po většinu roku prší.

Počasí na Faerských ostrovech

Dovolená na Faerských ostrovech může být skutečně unikátním zážitkem, je však nutné podotknout, že příznivci teplého počasí si ji s největší pravděpodobností příliš neužijí. Teploty na Faerských ostrovech jsou celoročně relativně nízké, jelikož místní počasí do značné míry ovlivňuje Golfský proud.

Průměrná teplota se pohybuje v rozmezí 3 až 11 °C a je také potřeba počítat s vysokou pravděpodobností deště – na Faerských ostrovech prší v průměru 283 dní za rok. Se sněhem se tu však setkáte jen výjimečně.

Nejlepší doba pro dovolenou na Faerských ostrovech

Kdy vyrazit na Faerské ostrovy? Na tuto otázku není snadné odpovědět, jelikož vhodné období pro dovolenou na Faerských ostrovech bude vždy záviset hlavně na tom, jaké aktivity se chystáte podnikat. Během zimy tu prakticky vůbec nesvítí slunce, tudíž je nutné připravit se na zamračené a sychravé počasí. Nicméně pokud na Faerské ostrovy vyrazíte v zimě, vyhnete se davům turistů.

Obecně vzato je pro venkovní aktivity určitě příjemnějším obdobím léto. Je však třeba počítat s tím, že vzhledem k proměnlivosti počasí tu zřejmě tak jako tak zažijete všechna čtyři roční období v průběhu jednoho dne.

Jak se nejlépe dostat na Faerské ostrovy?

Dostat se na Faerské ostrovy není tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. V zásadě jsou dvě možnosti – buď cesta trajektem z evropské pevniny, nebo let letadlem na letiště Vágar. Pokud zvolíte první možnost, můžete sem dorazit vlastním autem, nicméně je třeba podotknout, že autopůjčovny na Faerských ostrovech jsou cenově dostupné.

Na Faerské ostrovy létají dvě letecké společnosti – Scandinavian Airways a Atlantic Airways. Z Prahy je nejsnazší letět přes Kodaň, případně jsou provozovány také přímé lety z Bergenu nebo Edinburghu.

Trajektem se na Faerské ostrovy dostanete buď z Islandu, nebo z Kodaně. Je však nutné se připravit na velmi dlouhou plavbu.

Jak cestovat po Faerských ostrovech a mezi nimi

Po Faerských ostrovech můžete cestovat autem, na motorce, autobusem i obytným vozem. Zdejší infrastruktura je na velmi vysoké úrovni, stejně tak síť veřejné dopravy zahrnující autobusy a trajekty, kterými lze cestovat také mezi jednotlivými ostrovy. Kromě silnic a mostů je možné využívat mimo jiné i podmořské tunely, kterými jsou jednotlivé ostrovy propojeny (v každém z nich je potřeba uhradit mýtné).

Při řízení je jen třeba dávat pozor na ovce, které se na ostrovech pohybují volně a jdou zkrátka tam, kam se jim zrovna chce. Ovcí zde údajně žije více než lidí, proto je více než pravděpodobné, že při cestování po Faerských ostrovech na pár stád narazíte.

Co vidět na Faerských ostrovech?

Pro krajinu Faerských ostrovů jsou typické zelené kopce, odlehlé vesničky a spoustu nedotčených přírodních památek. Na jaká místa během dovolené určitě vyrazit?

Maják Kallur

Při zmínce o Faerských ostrovech je právě maják Kallur to první, co se spoustě lidí vybaví. Nachází se v nejsevernější části ostrova Kalsoy a jeho okolí nabízí skutečně krásný výhled.

Cestu k majáku lze popsat jako středně náročnou. Nepochybně stojí za to ji absolvovat, jelikož se jedná o jeden z nejpopulárnějších turistických cílů Faerských ostrovů.

Vyhlídka Trælanípa

Dalším místem, na které během dovolené na Faerských ostrovech určitě vyrazte, je útes a vyhlídka Trælanípa, nacházející se na ostrově Vágar. I v tomto případě se jedná o dobře známou a velmi oblíbenou turistickou atrakci.

Z útesu uvidíte jezero Leitisvatn, které díky optické iluzi vypadá, jako by se vznášelo nad mořem.

Skalní útvar Drangarnir

Drangarnir je jeden z nejznámějších skalních útvarů na Faerských ostrovech. Jedná se o skalní oblouk u ostrova Vágar, který vystupuje z oceánu a nabízí skutečně unikátní podívanou. I v tomto případě jde o jednu z ikonických přírodních zajímavostí Faerských ostrovů.

Vodopád Múlafossur

Vodopád Múlafossur se ukrývá v odlehlé vesnici Gásadalur na ostrově Vágar. Z vesnice k němu dojdete příjemnou procházkou, jež vede mimo jiné tunelem Gásadalstunnilin. Až tento přírodní úkaz spatříte, samým úžasem se vám zatají dech.

Vesnice Viðareiði

Tuto vesnici s poněkud krkolomným názvem najdete v nejsevernější části ostrova Viðoy. Za vidění stojí především díky překrásné okolní krajině. Z Viðareiði si můžete udělat pěší výlet na třetí nejvyšší vrchol Faerských ostrovů Villingadalsfjall (844 m) a následně k mysu Enniberg. Cesta zabere zhruba dvě a půl hodiny.

Útesy Ásmundarstakkur

Útesy Ásmundarstakkur se nachází v severní části ostrova Suðuroy, západně od vesnice Sandvík. Měří bezmála sto metrů a v jejich okolí lze pozorovat různé druhy ptáků včetně papuchálků.

Nejlepší výhled na útesy poskytuje skála Rituskor, ke které dojdete přes krátký dřevěný most.

Vesnice Gjógv

Tato vesnice se rozkládá v odlehlém hlubokém údolí na ostrově Eysturoy, vedle stejnojmenné, dvě stě metrů dlouhé soutěsky. Ta po staletí sloužila jako přírodní přístav.

V okolí malebné vesnice Gjógv lze podniknout zhruba hodinovou procházku, na jejímž konci je k vidění známý skalní útvar Búgvin.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Faerské ostrovy: Krásná příroda, tisíce ovcí a nevyzpytatelné počasí