Menu
JenProCestovatele
Německo

Frankfurt nad Mohanem – historické město ve stínu mrakodrapů

Petr Gorás

Petr Gorás

1. 2. 2022

Frankfurt nad Mohanem (Frankfurt am Main) je pátým největším městem Německa s přibližně 750 000 obyvateli. V rámci Německa i celé Evropy si nese spoustu prvenství a výjimečností. Na jednu stranu je to význačné evropské finanční centrum, na druhou stranu si Frankfurt zachovává silný historický a kulturní ráz. Podívejme se, co zde lze spatřit a zažít v samotném centru města a jeho nejbližším okolí.

Od franckého kupeckého města k metropoli evropského významu

Název města se pojí s dávnou historií, kdy v této oblasti žila skupina germánských kmenů, kteří se nazývali Frankové. A druhá část názvu znamená jednoduše říční brod – kdysi se u nás ostatně Frankfurtu říkalo i „Frankobrod“. Občas je třeba zdůraznit, že se má na mysli Frankfurt nad Mohanem, neboť daleko od něj u polských hranic stojí padesátitisícové město Frankfurt nad Odrou.

Už od středověku byl Frankfurt nad Mohanem význačným kupeckým městem, což se přeneslo až do dnešních časů, kdy je v podstatě finančním centrem Německa. Mimo jiné zde sídlí i samotná Evropská centrální banka, na jejíchž bedrech spočívá váha a osud eura. Historický příliv kupců i dnešních investorů tak z Frankfurtu učinil kosmopolitní metropoli. Došlo to dokonce až tak daleko, že je zde dnes více cizinců a jejich potomků, než samotných Němců. Ne náhodou se ve Frankfurtu nachází největší německé letiště, které ročně přepraví víc pasažérů, než Berlínské a Mnichovské letiště dohromady.

Frankfurt nad Mohanem

Zdroj: Shutterstock

Současnou podobu města má na svědomí především rozsáhlé bombardování v roce 1944. Na jednu stranu tak Frankfurt přišel o obrovskou část historické části města, kterou tvořily typické středověké domy s hrázděným zdivem. Na druhou stranu zde však vznikl speciální prostor pro zajímavá urbánně-architektonická řešení, která z Frankfurtu činí výjimečné město celoevropského formátu.

Historické centrum Römerberg

Römerberg je historické náměstí, kterému vévodí soubor středověkých domů zvaný Römer. Původně to byly soukromé domy jedné bohaté kupecké rodiny, které prodali už v roce 1405 městu. Dlouhá staletí pak Römer sloužil jako radnice celého Frankfurtu, přičemž se dočkala mnoha rozšíření a přístaveb – až z toho vznikl obrovský byrokratický labyrint propojující desítku různých budov. Nad jednou ulicí dokonce stojí i „most vzdechů“ (SeufzerbrückeI), po kterém se chodilo do severního křídla platit daně.

Römerberg je také jedna z mála částí historického centra Frankfurtu (tzv. Altstadt), která alespoň částečně přežila bombardování za druhé světové války. Kolem náměstí pak stojí tradiční hrázděné domy, některé zrekonstruované, některé nově postavené. V prosinci se tu konají velice oblíbené vánoční trhy s nezapomenutelnou atmosférou. Ale i po zbytek roku si toto středověké náměstí zachovává cosi historicky výjimečného.

Frankfurtská katedrála

Kousek za Römerbergem stojí mohutný kostel zasvěcený svatému Bartolomějovi, jehož lebka se zde uchovává. Na „katedrálu“ byl tento kostel povýšen Zlatou bulou Karla IV. a od té doby zde byli voleni – později i korunováni – císaři Svaté říše římské. Věž dosahuje výšky 95 metrů a červený pískovec dodává této gotické stavbě značnou výjimečnost. I tato katedrála utrpěla při bombardování roku 1944 značné škody a kompletně vyhořela, podařilo se ji však zachránit.

Frankfurt nad Mohanem

Zdroj: Shutterstock

Museumsufer – velkolepé Muzejní nábřeží

Proč mít muzea rozházená všude po obrovském městě, když je lze soustředit na jednom místě? Takhle nejspíš uvažoval frankfurtský šéf kultury Hilmar Hoffman, když v 70. letech přišel s tímto návrhem. Na obou březích Mohanu se k dnešnímu dni rozprostírá celkem 38 muzeí. Některá se nacházejí přímo na nábřeží, další se nachází v blízkých ulicích starého města. Velkolepé muzeum umění Städel tu stálo už dávno předtím a ten zbytek se buď dostavěl od základů, nebo přetvořil z místních vil.

Vedle mnoha „běžných“ výtvarných galerií se starým, moderním i současným uměním tu najdete třeba i muzeum filmu, muzeum komického umění (Caricatura Museum), nebo třeba muzeum bankovnictví. A v neposlední řadě by zde nemohlo chybět muzeum věnované nejslavnějšímu frankfurtskému rodákovi a německému literátovi vůbec, Goetheovi.

Za 21€ (snížené 12€) si můžete pořídit jednotnou vstupenku, se kterou můžete obejít třeba všechna muzea najednou – platí dva navazující dny. Pokud vám to bude málo, můžete si pořídit muzejní kartu za 89€ (45€), která vám umožní vstup po celý rok i s přístupem na speciální akce.

Mrakodrapy ve Frankfurtu nad Mohanem

Frankfurt nad Mohanem

Zdroj: Shutterstock

Sami Němci někdy přezdívají svému městu Mainhattan – jde o spojeninu amerického Manhattanu v New Yorku a řeky Mohan (německy Main). Nad Frankfurtem se totiž vypíná panorama mrakodrapů a podobně jako jeho americký protějšek je to také finančním centrem nejen Německa, ale v podstatě i celé kontinentální Evropy.

Ikonický shluk mrakodrapů se nachází pouhých 10 minut chůze od historického srdce Frankfurtu a často tvoří podivuhodné panorama nad historickými ulicemi. Z vyhlídek lze navštívit především Main Tower, který návštěvníkům umožňuje pohlédnout na Frankfurt z výšky 200 metrů. Vstupné vás vyjde jako jednotlivce na 9€, rodinu s dětmi na 20€. A nejen to, v nejvyšších patrech mrakodrapu se vyskytují i další veřejné služby – nejvyšší fitness club v Evropě, galerie a restaurace.

Druhá nejstarší Zoo v Německu

Frankfurtská zoologická zahrada byla otevřena už v roce 1858, pouhých 14 let po Berlínské Zoo. Je takovou zelenou oázou uprostřed města a od zmíněného historického náměstí Römerberg se sem dá dojít pěšky za takových 20 minut. Obdobně jako zbytek Frankfurtu, i zoo byla mohutně zničena bombardováním v roce 1944. Od té doby se už dočkala spousty rekonstrukcí a vyrostly zde zajímavé nové pavilony: exotarium s plazy a akvárii, Borgori Forest napodobující džungli s opicemi nebo třeba temný Grzimek House – jeden z největších pavilonů s nočními tvory na světě. Lístek vás vyjde na 12 € pro dospělé a 6 € pro studenty a děti.

Zdroje: frankfurt-tourismus.de, frankfurt.de, museumsufer.eu, zoo-frankfurt.de, maintower.de

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Frankfurt nad Mohanem – historické město ve stínu mrakodrapů