Menu
JenProCestovatele
Exotická dovolená

Guatemala: Dědictví Mayů, koloniální památky i unikátní přírodní zajímavosti

Guatemalu si jednoduše zamilujete, a to především díky obrovskému množství kulturních a historických památek. Jaká místa navštívit během dovolené v Guatemale? Jak je to v tomto středoamerickém státě s bezpečností a vízy? A kdy je nejlepší doba na to do Guatemaly vyrazit?

Centrum mayské civilizace

Guatemala je proslulá především jako centrum mayské kultury, jelikož se zde nachází úchvatné starobylé ruiny a mnoho dalších pozůstatků této dávné civilizace. Kromě toho je v Guatemale k vidění dechberoucí koloniální architektura a nesčetně přírodních zajímavostí. Takřka polovina země je pokrytá tropickými deštnými lesy, které jsou domovem mnoha exotických druhů zvířat.

Jedná se o rozvojovou zemi, v níž nejdůležitější roli hraje zemědělství. Prvořadou zemědělskou plodinou je káva, dále se tu pěstuje také cukrová třtina, kukuřice, kakao, citrusy, banány a ananasy. Obecně lze Guatemalu popsat jako mladý, demokratický stát, který se snaží modernizovat svou ekonomiku a překonat stávající situaci způsobenou především svou bouřlivou a krutou historií.

Pohnutá historie Guatemaly

Od 3. století př. n. l. byla Guatemala centrem osídlení Mayské civilizace. Pokud se chystáte do Guatemaly na dovolenou, určitě vyrazte na prohlídku dávných mayských staveb. Mezi známá archeologická naleziště patří například národní park Tikal, Takalik, Quiriguá, Uaxactún nebo Abaj.

V 16. století dosavadní mayskou říši rozvrátili španělští kolonizátoři. Původní obyvatele si podrobili a nadvládu si udrželi až do počátku 19. století.

V roce 1821 byla vyhlášena nezávislost. O rok později byla země připojena k tehdejšímu mexickému císařství, které však hned další rok zaniklo. Postupně se země dostávala pod vliv USA, které Guatemalu zapojily do korporace United Fruit Company.

Druhá polovina 20. století se nesla ve znamení konfliktů, které vyústily ve 36 let dlouhou občanskou válku. Tu proti sobě vedly levicové guerillové skupiny a vojenské diktatury. Nejvyšší intenzity konflikt dosáhl v první polovině 80. let a největších ztrát během něj utrpělo domorodé obyvatelstvo (potomci Mayů).

Vízum do Guatemaly

Na dovolenou v Guatemale vízum není potřeba. Stačí vám platný cestovní pas, s nímž zde můžete pobývat až 90 dní.

Vízum byste si museli opatřit pouze v případě, že byste se v Guatemale chystali pracovat nebo studovat či tu chtěli zůstat po dobu delší než zmíněných 90 dní.

Bezpečnost v Guatemale

Jak vyplývá z informací uvedených na portále Ministerstva zahraničních věcí ČR, během dovolené v Guatemale je nutné mít se na pozoru. Bezpečnostní situace totiž v současnosti není nejlepší – dochází k přepadávání, okrádání i únosům turistů. Je proto důrazně doporučováno nechodit ven ve večerních a nočních hodinách, spát pouze v hotelech a dávat dobrý pozor na osobní majetek.

Další upozornění a doporučení se týká fotografování v oblastech obývaných indiánským obyvatelstvem. Místní si často nepřejí být fotografováni, což je nutné respektovat. V minulosti v této souvislosti došlo k několika fyzickým napadením. Po svolení dané osoby je fotografování samozřejmě možné. Připravte se však na to, že za fotku pravděpodobně budete muset něco málo zaplatit.

Očkování do Guatemaly

Při vstupu do země se vyžaduje očkování proti žluté zimnici, pokud člověk přijíždí z endemické oblasti. Doporučuje se očkovat proti břišnímu tyfu, tetanu, žloutence typu A a žloutence typu B.

V Guatemale se vyskytují nemoci jako malárie, horečka dengue, cholera, žloutenka, žlutá zimnice a další. Nákaza hrozí především v oblastech mimo velká města.

Zároveň je nutné pít pouze balenou vodu a dbát na zvýšenou hygienu. Není od věci mít zásobu léků proti průjmu, repelent, opalovací krém a případně také vitamíny, které pomohou překonat únavu a vyčerpání z časového posunu a vysokých teplot.

Počasí v Guatemale

Podnebí v Guatemale je tropické. Střídají se zde období sucha a dešťů – období sucha trvá od listopadu do dubna, období dešťů začíná v květnu a trvá do září. I v této době však můžete vyrazit do Guatemaly na dovolenou, jelikož prší spíše v noci a navíc se většinou jedná o déšť krátkodobý.

Průměrné teploty v Guatemale se drží kolem 26 °C. Mezi nejteplejší měsíce patří duben a květen (27 °C), nejchladnější jsou říjen, listopad, prosinec a leden (24 °C).

Kdy do Guatemaly vyrazit?

Vzhledem k příznivým teplotním podmínkám si dovolenou v Guatemale můžete udělat kdykoliv. Pokud se chcete vyhnout ostatním turistům a vysokým cenám, vyrazte sem v období dešťů (od května do září).

Co vidět v Guatemale? Tato místa si nenechte ujít

Guatemala skýtá obrovské množství kulturních, historických a přírodních zajímavostí. Na která místa byste v rámci dovolené v Guatemale určitě měli vyrazit?

Mayské ruiny Tikal

Tikal je jedno z největších archeologických nalezišť ve Střední Americe. Pokud se chcete seznámit s mayskou kulturou, je tím pravým místem pro vás.

Ruiny mayského osídlení sestávají z více než tří tisíc staveb zahrnujících chrámy, pyramidy, náměstí i akropoli. Tikal byl obýván zhruba v letech 600 př. n. l až 900 n. l. a po dlouhou dobu představoval vůbec nejvýznamnější centrum mayské civilizace.

Vulkán Tajumulco

Tajumulco je nejvyšším vulkánem Guatemaly i celé Střední Ameriky. Měří úctyhodných 4 220 m, nicméně pokud si budete chtít udělat výlet na jeho vrchol, bude vaše cesta začínat ve výšce 3 000 m. Pokud výšlap absolvujete, budete si moci vychutnat skutečně nezapomenutelné výhledy na okolí.

Jezero Atitlán

Atitlán je často označován za nejkrásnější jezero světa. Pokud si sem uděláte výlet, určitě nebudete zklamáni. Jezero se nachází na náhorní planině, zhruba dvě hodiny jízdy od hlavního města Ciudad de Guatemala a asi hodinu a půl od města Antigua, o kterém ještě bude řeč níže. Je obklopené kopci, sopkami a mnoha malými vesničkami, z nichž některé jsou přístupné pouze lodí.

Mayský trh Chichicastenango

Chichicastenango je velké město obklopené horami, jež ožívá během trhů, které se zde konají dvakrát týdně. Jedná se o jedny z největších a nejrušnějších trhů v Guatemale, jelikož se sem sjíždějí prodejci i ze vzdálených míst. Seženete tu jak ovoce a zeleninu, tak různé textilní výrobky, jimiž je město proslulé.

Mayské ruiny Iximche

Pokud vás zajímají pozůstatky mayské civilizace, udělejte si zastávku také v Iximche, které se nachází jen asi hodinu cesty od města Antigua. Zdejší ruiny jsou sice o něco skromnější něž výše zmíněné naleziště Tikal, nicméně za vidění i tak stojí.

Jezírka Semuc Champey

Semuc Champey je skupina jezírek s křišťálově čistou vodou, která najdete hluboko v guatemalském deštném lese. Nabízejí nejen unikátní podívanou, nýbrž i skvělou příležitost ke koupání. Nevýhodou je, že jsou poměrně těžko přístupná. Pokud se však rozhodnete o něco náročnější cestu k jezírkům absolvovat, zcela jistě nebudete litovat.

Antigua Guatemala

Město Antigua Guatemala leží v centrální části země, něco málo přes 20 kilometrů od hlavního města Ciudad de Guatemala. V období kolonizace byla Antigua hlavním městem a dnes představuje jeden z nejoblíbenějších turistických cílů v zemi.

Prohlédnout si zde můžete historické památky, které vám přiblíží koloniální minulost Guatemaly. Za vidění stojí především oblouk Santa Catarina, kostel Iglesia de la Merced a vyhlídka Cerro De La Cruz. Odpočinout si můžete při procházce místním parkem a suvenýry koupíte na zdejším trhu. Při procházení ulicemi města spatříte majestátní architekturu podobnou té evropské.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Guatemala: Dědictví Mayů, koloniální památky i unikátní přírodní zajímavosti