Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Hodinky, které vás na cestách nenechají ve štychu

Léto je doba, kdy se většina z nás vydává na cesty. Pokud holdujete aktivnímu odpočinku a během dovolené nepohrdnete trochou dobrodružství, měli byste tomu přizpůsobit i vaše vybavení. Máme pro vás tipy na hodinky, které jsou pro letní akce jako dělané.

hodinky pro horolezectví

hodinky pro horolezectví

Do hor – outdoorové hodinky

Outdoorové hodinky jsou ideální pro všechny milovníky adrenalinu. Oceníte je zejména, pokud vás baví vysokohorská turistika nebo horolezectví. Skrývají totiž barometr, teploměr, digitální kompas i výškoměr a hloubkoměr. Velká část z nich navíc disponuje GPS, abyste byli vždy k nalezení. Opravdu kvalitní outdoorové hodinky zároveň vydrží dlouhou dobu na jedno nabití, což se v přírodě hodí, nebo jsou rovnou napájeny solárně. Některé umí dokonce předpovídat blížící se bouřku.

hodinky pro běhání

hodinky pro běhání

Pro milovníky pohybu – sportovní hodinky

Sportovní hodinky jsou obdobou těch outdoorových. Mohlo by se zdát, že mezi ně lze dát rovnítko. Sportovní hodinky ale mají často přidané speciální funkce, které pro vás budou při sportování požehnáním.

Nejen pro cyklisty je přínosný záznam tepové frekvence, sportovní chronograf i kalorimetrické funkce. Pro běžce je užitečný krokoměr. Existují také hodinky, které jsou vyrobeny speciálně pro potřeby lyžařů a “snowboarďáků”. Umí měřit rychlost sjíždění svahu, jeho aktuální převýšení i celkové převýšení, které jste zdolali za jeden den.

surfařské hodinky

surfařské hodinky

Pro vodní živly – potápěčské / jachtařské/ surfařské hodinky

Pokud se každé léto měníte v obojživelníka a nejraději byste z vody vylézali jen na noc, budou se vám hodit hodinky, které to vydrží. Logicky tedy jděte po voděodolných modelech. Jestli se ale navíc rádi potápíte, surfujete, nebo se plavíte na jachtě, zvažte koupi hodinek speciálně uzpůsobených pro tyto činnosti.

Potápěčům se budou hodit takové funkce, jako integrovaný digitální kompas, nebo senzor pro měření tlaku v lahvi. Měli byste hledat hodinky, které jsou vybaveny hloubkoměrem a dokáží podat informace o dekompresi i aktuální poloze. Všechny důležité údaje tak budete mít pěkně “na ruce”. Zároveň oceníte co nejhlubší možnost ponoru, třeba až do 1000m.

Pro jachtaře bude požehnáním jachtařský časovač, který sleduje čas zbývající do startu regaty a pravidelně vydává zvukové signály, podpořené vibrací. Samozřejmostí by měl být digitální náměrový kompas, chronograf, grafický barometr a displej čitelný i v noci a za špatného počasí. Hodinky by zároveň měly odolat náročnému prostředí a být vodě odolné min. do 100m.

A co by se tak mohlo líbit surfařům? Fajn je zobrazení fáze měsíce v závislosti na aktuální poloze zeměpisné šířky a délky. K zahození není ani graf přílivu a odlivu, který je vypočítán na základě zadání zeměpisné polohy. No a samozřejmě podrobné informace o sjížděných vlnách. Nejnovější modely vám spočítají ujeté metry, rychlost při sjezdu a zjistí i celkový počet sjetých vln.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hodinky, které vás na cestách nenechají ve štychu