Menu
JenProCestovatele
Čína

Hongkong: Poznejte život ve spořádaném mraveništi pod mrakodrapy

Redakce

Redakce

24. 1. 2012

Mrakodrapy, nakupování, luxusní restaurace, moderní metro, zaprášené jídelny, historické dvoupatrové tramvaje, parky, chrámy a posvátná místa. To všechno a ještě mnohem víc nabízí daleký Hongkong.

Hongkong je město mrakodrapů, Foto: Barbora Babčanová, Topzine.cz

Hongkong je město mrakodrapů, Foto: Barbora Babčanová, Jenprocestovatele.cz

Hongkong byl dlouho britskou kolonií. Čína, která prohrála „druhou opiovou válku“ s Británií, musela vítězi podstoupit tento významný přístav na 99 let. Lhůta vypršela v roce 1997. Teď je Hongkong zvláštní administrativní zónou Čínské lidové republiky s vysokým stupněm samosprávy. Tohle město patří mezi nejhustěji osídlené oblasti světa.

Přeplněné, čisté a spořádané ulice Hongkongu, FOTO: Barbora Babčanová, Topzine.cz

Přeplněné, čisté a spořádané ulice Hongkongu, FOTO: Barbora Babčanová, Jenprocestovatele.cz

Mrakodrapy, kam se podíváš

Hongkong je jedno velké nákupní centrum. Luxus obrovských nákupních center se prolíná se staročínskými zaprášenými obchůdky a wetmarkety, kde většina místních nakupuje jídlo, protože je čerstvé, což v případě masa často znamená živé. Přepychové pětihvězdičkové restaurace objevíte na ulici hned vedle tradiční levné čínské vývařovny. Jsou to trhy se zeleninou mezi mrakodrapy.

Wetmarkety v Hongkongu nabízí čerstvou zeleninu, živé ryby a spoustu dalších dobrot, FOTO: Barbora Babčanová, Topzine.cz

Wetmarkety v Hongkongu nabízí čerstvou zeleninu, živé ryby a spoustu dalších dobrot, FOTO: Barbora Babčanová, Jenprocestovatele.cz

Mrakodrapy jsou všude. Slouží nejen jako sídla mezinárodních korporací a business center. Většina místních obyvatel žije uvnitř mrakodrapů v miniaturních bytech, které připomínají králíkárny. Kdo si může dovolit vlastní dům, je skutečný boháč.

V Hongkongu najdete buddhistické a hinduistické chrámy, které v kontrastu s rušným městem působí jako oázy klidu.

Buddhistické a hinduistické chrámy působí jako oázy klidu, FOTO: Barbora Babčanová, Topzine.cz

Buddhistické a hinduistické chrámy působí jako oázy klidu, FOTO: Barbora Babčanová, Jenprocestovatele.cz

Lidé jsou tu slušní, hezky oblečení a celou cestu v metru tráví se svými smartphony. Všichni mluví dobře anglicky a ztracenému turistovi rádi pomohou najít správnou cestu.

Socha hlídající město a světelná show

Nad celým městem bdí socha Velkého Buddhy, ke kterému vás doveze kabinková lanovka s prosklenou podlahou. Velký Buddha působí majestátně. Má podobu mladého Buddhy, a ne „veselého Buddhy“, tedy pupkatého usmívajícího se staříka, kterého v Číně najdete mnohem častěji.

Velký Buddha hlídá celé město, FOTO: Barbora Babčanová, Topzine.cz

Velký Buddha hlídá celé město, FOTO: Barbora Babčanová, Jenprocestovatele.cz

Každý večer v 8 hodin si v centru města můžete vychutnat fascinující světelnou show, při které se za doprovodu hudby postupně rozsvěcuje, zhasíná a bliká několik desítek mrakodrapů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hongkong: Poznejte život ve spořádaném mraveništi pod mrakodrapy