Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Houpací síť hamaka na výlety. Přespat můžete v lese nebo na zahradě

Už jste vyzkoušeli hamaku? Klasické houpací sítě na zahradě už nikoho moc nelákají, dnes frčí cestovní hamaka, kterou si můžete snadno složit do batohu a využít ji na svých cestách a výletech do přírody. Poradíme vám, jak hamaku správně používat a podle jakých kritérii si vybrat hamaku v outdoorové prodejně.

Outdoor hamaka je praktický doplněk na cesty

Hamaka je novodobá houpací síť a jak napovídá už její název převzatý od španělských indiánů, je to vlastně v tomto doslovném významu rybářská síť. Sice není určena k lovu ryb ani vyloženě pouze k houpání, ale dnešní hamaky už stejně klasické houpací sítě z rybářské síťoviny nepřipomínají a bývají vytvořeny z mnoha jiných zajímavých materiálů. Původně se hamaka používala třeba jako závěsné lůžko ke spaní na lodi, nadále však slouží především jako místo k relaxaci a odpočinku.

V moderních cestovních hamakách se dá také pohodlně přenocovat a jak zjistíte, hamaka představuje spoustu výhod, a to nejen pro náročného turistu. Pokud jste ji ještě nevyzkoušeli, určitě si nějaké outdoor hamaky prohlédněte – jistě vás okouzlí. Kdo zkrátka jednou vyzkoušel hamaku, nedá na ni dopustit!

Hamaka pro dva – romantika mezi stromy

Hamaka na cestách může být skvělou, a hlavně praktickou, možností odpočinku i přespávání na nejrůznějších místech. Pokud vás tedy hamaka zaujala, můžete si nějakou vybrat v internetovém obchodě nebo outdoorové prodejně. Při výběru hamaky je třeba především vědět, k jakému účelu budete hamaku používat a třeba i pro kolik osob má být hamaka určena. Nebojte se, představa pěti lidí v jedné hamace je sice poněkud děsivá, ale rozhodně existují hamaky pro dva, které si můžete naplno užít se svou drahou polovičkou nebo s dítětem.

Hamaka pro dva skutečně poskytuje takový prostor, ve kterém se mohou vyspat dva lidé. Tato velká hamaka je velmi praktická a pohodlná, ačkoli se to na první pohled nezdá. Vždy totiž také záleží na tom, jak si hamaku upevníte. Nemusíte se bát, že se i spolu s dalším obyvatelem hamaky zřítíte z výšky na zem. Poradíme vám, jak si připevnit hamaku tak, abyste byli v bezpečí. Kromě toho si můžete pořídit hamaku se síťkou. Taková hamaka s moskytiérou vám může určitě prokázat dobrou službu. V lese na cestách vás ale nemusí obtěžovat jenom hmyz, hamaka se stříškou vám může poskytnout i skvělou ochranu před nečekaným nočním deštěm.

Hamaka pro děti jako relax a lumpárny na zahradě

Hamaka se vyrábí z pevného a pružného materiálu. Nemusíte mít tedy obavu z toho, že se s vámi hamaka protrhne,  nebo se časem opotřebuje. Látka hamaky je velmi odolná. Pokud ji mechanicky nepoškodíte ostrým předmětem – třeba zapomenutým tábornickým nožíkem, opravdu by se nemělo stát, že by se vám hamaka prodřela. Existují také voděodolné hamaky nebo pevnější hamaky pro dva, které mají větší rozměry. K dostání jsou i menší hamaky pro děti.

Hamaka pro děti se hodí hlavně na zahradu, aby se v ní děti mohly pořádně vyblbnout. Děti se rády houpají a zaujmout je může třeba i hezké dětské motivy nebo barevnost hamaky. Určitě si i vy můžete vybrat hamaku podle barvy nebo s takovou barevnou kombinací, která je vám příjemná a lahodí vašemu oku. Ryze sportovní hamaky, ale bývají většinou z jednobarevného tmavého materiálu, který v lese splývá s prostředím, a jde spíše o jejich funkčnost, než o vzhled.

Pokud si chcete pořídit hamaku jen vyloženě na zahradu pro letní lenošení, čtení nebo odpočinek a nemáte tam vhodný objekt k zavěšení hamaky, můžete si zakoupit stojan na hamaku, který vám umožní pohodlný relax v hamace pěkně při zemi.

Cestování s hamakou – kempování a rady pro začátečníky

Hamaka je pro cestování velmi praktická a lehoučká, jednoduše si ji složíte do batohu – ten kousek lehké látky vás nebude nijak tížit. Nesmíte však zapomenout na úvazová lana k hamace a případné skoby a karabiny, které už tedy váží poněkud víc. Hamaka na přenocování by také měla obsahovat moskytiéru a stříšku proti dešti, hodit se vám určitě bude i karimatka, kterou si do hamaky vložíte pro pohodlné spaní, a spacák. Co je však lehká hamaka oproti těžkému stanu, který byste na kempování v přírodě museli tahat!

K připevnění hamaky zvolte místo, kde se nepohybuje moc lidí, které je bezpečné a nehrozí, že by vás odtamtud někdo vykázal – třeba s tím, že se nacházíte na soukromém pozemku. Ideální je připevnit si hamaku mezi dva stromy. Ty by však měly mít vhodnou vzdálenost, aby se hamaka dala dobře natáhnout a byla pro vaše spaní pohodlná. Klidně pod vámi může téct potok, nezapomeňte, že budete viset ve výšce nad zemí. Je však samozřejmostí, aby se dalo do hamaky nastupovat pohodlně a bezpečně.

Hamaku snadno upevníte mezi dva stromy pomocí pevného lana, které na každé straně uchytíte karabinou. Kdybyste měli hamaku pokaždé uvazovat pouze uzly, nemáte jistotu, že se uzel nerozváže, a hlavně, že se vůbec rozváže – až budete chtít tábořiště opustit. Před vstupem do hamaky vyzkoušejte, zda je připevněna správně, zda nespadnete. Pevně se zapřete uchopením hamaky do pěstí, nadskočte a pověste se na ni celou svou vahou. Pokud vše drží, je to v pořádku a můžete nastupovat. Pro spaní v hamace si do ní nainstalujte karimatku, spacák, a nad hlavu stříšku. Budete mít báječný pelech – viset se vám bude jako v kokonu – bezpečně ve výšce a budete tak chránění před nezvanými nočními návštěvníky.

Hamaka na fly jógu

Existují také speciální hamaky na fly jógu. Určitě vás už napadlo, jak by mohlo být skvělé provádět v hamace různé akrobatické kousky nebo si lebedit v různých gymnastických polohách v kokonu jako larva ve výškách. Hamaka na fly jógu je určena pro gymnastické cvičení pod vedením instruktora či instruktorky v konkrétním fitness zařízení. Proto bez zkušeností raději žádné exhibice s hamakou neprovádějte – mohli byste si ublížit. Hamaka na cvičení fly jógy musí splňovat přísná kritéria bezpečnosti a být pevně zavěšena tak, aby se člověk při cvičení nezranil.

Hamaka v interiéru nebo na balkóně

Hamaka nemusí být jen praktickým společníkem na cestách. Kromě toho, že si ji můžete pověsit jako houpací síť na zahradu, vás jistě nadchne na balkóně pro relax v krásných dnech či třeba i doma ve vašem interiéru. Hamaka v ložnici nebo hamaka v dětském pokoji není ničím neobvyklým. I uvnitř vašeho soukromého prostoru, v domku či v bytě, se v ní dá krásně lenošit za každého počasí, učit se nebo si číst knihy. Hamaka v obývacím pokoji umožňuje i sledování filmů a šetří váš prostor – viset si klidně můžete až někde u stropu.

Vždy však dbejte na dobré upevnění, obzvláště pokud se jedná o upevnění hamaky v interiéru. Přece jen strop nejsou dva pevné stromy. Spolehnout se budete muset na hmoždinky a doufat, že se k vám seshora nepropadnou sousedé. Pozor také na to, abyste v hamace netrávili příliš mnoho času. Jednak svádí k prokrastinaci, ale hlavně není ideální pro vaše záda – obzvláště pokud trpíte již nějakými potížemi s páteří. Hamaka určitě není vhodná pro pravidelné a každodenní spaní. I když co si budeme povídat, spousta lidí ten jemný ukolébávající pohyb houpací sítě miluje.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Houpací síť hamaka na výlety. Přespat můžete v lese nebo na zahradě