Menu
JenProCestovatele
Německo

Hrad Eltz. Jeden z nejkrásnějších a nedobytných hradů Německa

Jedním z nejkrásnějších německých hradů je středověký hrad Eltz, který se tyčí na 70 metrů vysoké skále nad řekou Elzbach v oblasti Porýní. Tato impozantní stavba je proslulá svou nedobytností a tím, že ji už po 850 let vlastní stále stejná rodina! Pokud se chystáte do Německa, udělejte si hezký výlet, hrad se po svém zimním odpočinku otevírá už 1. dubna 2020!

Nejkrásnější hrad v Porýní a rodina Eltzů

Hrad Eltz můžete pozorovat už z velké dálky. Impozantní stavba s věžemi vysokými až 35 metrů zdobí skálu mezi městy Koblenz a Trevír v Porýní a ze tří stran jej obtéká řeka Elzbach. Hrad byl postaven ve 12. století kvůli důležité obchodní cestě, která touto oblastí vedla a dodnes ho vlastní potomci stejných majitelů – rodu Eltzů, kteří jej vlastnili i před 850 lety. Eltz je doposud sídlem jednoho rodu, který tvořily tři rodiny – rodina Rodendorfů, Rübenachů a Kempenichů. Je tedy rozdělen na tři samostatné obytné části. Veřejnosti jsou zpřístupněny dvě části, které náležely rodu Rogendorfů a Rübenachů. A pro zajímavost – česky se hrad jmenuje Jilec a nachází se také jako motiv na bankovce o hodnotě 500 DM.

O hradu se traduje, že nikdy nebyl dobyt. Spolu s dalšími třemi německými šlechtickými sídly – zámkem Bürresheim a hradem Lissingen patří k nikdy nedobytým a zcela nepoškozeným pevnostem nacházejícím se na levém břehu Rýna v oblasti Porýní – Falc. Hrad Eltz se budoval po celá staletí a vystřídalo se v něm také spousta stavebních slohů – románský sloh, gotika, renesance i baroko.

Hrad Bürresheim

Další nedobytný hrad Bürresheim

Tři bratři a rodinná soudržnost

Jak to vlastně byla s hradem Eltz a jeho majiteli? Ve 13. století bylo sídlo rozděleno mezi tři bratry Eliáše, Wilhelma a Theodericha. Vznikly tak tři rodové odnože, jež zdobily erby pánů Zlatého lva, Stříbného lva a Rohů buvola. Jméno hlavní linie rodu bylo odvozeno od rodu manželek pánů z Eltzu, a to Kempenichů, Rodendorfů a Rübenachů. Kempenichům náležel Zlatý lev, Rübenachům Stříbrný lev a Rodendorfům Rohy buvola.

Rodendorfovy domy byly vybudovány v letech 1490 – 1540 a obytné sídlo Kempenichů až v letech 1604 – 1661. V roce 1920 však bohužel poměrně velkou část obytného jádra zasáhl požár. Zničeny byly Kempenichovy a Rodendorfovy prostory a kaple. Později byly tyto části znovu opraveny.

Pokladnice plná zlata a nejvýznamnější zbrojnice v Evropě

Hrad Eltz ukrývá opravdové poklady. Patří k nim zejména unikátní a perfektně vybavená zbrojnice a pokladnice, které jsou považovány za nejvýznamnější v Evropě! Soukromé sbírky čítají přes 500 exponátů nasbíraných za celé stovky let. Obdivovat můžete zlato a stříbro, ale i cenné sklo a porcelán. Najít lze podivuhodné šperky nebo válečné zbraně.

Zajímavě vyzdoben je i rytířský sál, který právem patří k nejdůležitějším místnostem hradu. Na stropě můžeme spatřit Hlavy bláznů, které symbolizují svobodu slova. V rytířském sále, a také v ložnici, jsou i Růže ticha, které naopak symbolizují mlčení a znamenají, že mluvené slovo nesmí opustit místnost.

Přírodní park v údolí řeky Elzbach

Hrad Eltz je zcela obklopen lesem a krásnou přírodou. Připomíná skutečně středověk bez veškerých moderních vymožeností, jaké přináší dnešní doba. V okolí hradu a údolí řeky Elzbach se nachází zajímavá flóra a fauna a celý les je v podstatě nedotčenou rezervací s velkým počtem vzácných stromů. Setkat se můžete se zajímavými živočichy, ale na svých potulkách po okolí nepokoušejte svou zvědavost a dodržujte nařízení chodit jen po vyznačených stezkách a nerušte klid posvátné přírody!

Za více než 850 let nádherný hrad Eltz navštívila také celá řada známých osobností – panovníků, prezidentů i umělců světového formátu. Kromě státníků to byl například romantický básník Victor Hugo nebo anglický malíř William Turner, který hrad také několikrát maloval. Tohle pohádkové místo bezesporu táhne milovníky romantiky a historie!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hrad Eltz. Jeden z nejkrásnějších a nedobytných hradů Německa