Menu
JenProCestovatele

Hrad Hasištejn byl centrem vzdělanosti, záhy sloužil už jen pro skladování piva

V Ústeckém kraji a okrese Chomutov se na české straně Krušných hor nachází zřícenina hradu Hasištejn, která spadá pod obec nazvanou Místo. Hrad má zajímavou historii a okolí Místa láká krásnou přírodou i dalšími atraktivními turistickými cíli, proto se může stát skvělým tipem na výlet i pro vás.

Největší knihovna v Čechách

Hrad pochází ze 14. století, kdy byl nejspíše založen pány ze Šumburka. V 15. století připadl po obléhání hradu plného loupeživých rytířů Lobkovicům sloužícím králi a díky pečlivé snaze vzdělance Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic se tento hrad na začátku 16. století stal jedním z významných center českého humanismu. Tehdy byla založena největší knihovna v Čechách, která byla časem přestěhována do Chomutova, kde v roce 1598 její část shořela. Většina knih se ale zachránila a byla převezena na zámek v Roudnici nad Labem.

Bohužel již v 17. století sídlo chátralo a bylo využíváno jen k hospodářským účelům a skladování piva v rozsáhlém sklepení, nikdo z pánů již na hradě nebydlel. Tehdy hrad patřil Rudolfu II., který jej milerád přenechal dalším pánům.

Hostinec v seriálu 30 případů majora Zemana

Koncem 19. století se o obnovu romantického hradu postaraly mnohé opravy a rekonstrukce tehdejšího majitele Emanuela Karsche. Tehdy byl hrad přestavěn na zájezdní hostinec, který nějakou dobu fungoval. Z jedné z věží se udělala rozhledna. V roce ale hostinec 1976 vyhořel a na nějakou dobu jeho činnost skončila. Než se tak stalo, obě budovy hostince před požárem stihli zachytit tvůrci seriálu 30 případů majora Zemana, a sice v pátém dílu nazvaném Hon na lišku. V roce 1995 pak sice vznikla nová hospoda, na které byla pamětní deska připomínající návštěvu básníka J. W. Goetha v roce 1810. Dnes už ale ani ta nefunguje.

Do dnešní doby se dochovaly sklepy, předsunutá bašta, gotický palác se schody vedoucími do věže a kaple, druhá věž s pěknou vyhlídkou. Ještě před rokem 2000 probíhala rekonstrukce a konzervace hradu, opravily se omítky a zbořené obvodové zdi hradu. Dnes se na hradě pořádá spousta oblíbených kulturních a společenských akcí, je také možné absolvovat prohlídkový okruh zhruba na 50 minut s průvodcem. Výjimkou není ani svatba na hradě.

Tipy na výlety v okolí

V okolí Hasištejna si můžete užít spoustu dalších pěkných výletů. Zajít si můžete na rozhlednu Svatý vrch v Kadani, navštívit zámek v Klášterci nad Ohří, hrad Kadaň nebo zříceninu hradu Egerberk, projít se ke Kýšovickým vodopádům a podívat se i do kláštera františkánů s muzeem v Kadani.

Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, navylet.cz

 

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Hrad Hasištejn byl centrem vzdělanosti, záhy sloužil už jen pro skladování piva