Menu
JenProCestovatele
Výlety Olomoucký kraj

Hrad Helfštýn po 40 let tradičně vítá kováře. Nyní je nově zrekonstruován

Hrad Helfštýn se nachází nedaleko Lipníka nad Bečvou v okrese Přerov. Je proslulý konáním mezinárodního setkání uměleckých kovářů s názvem Hefaiston. Celé okolí hradu je obklopeno lesy a nachází se v turisticky atraktivní oblasti. Hrad Helfštýn má rozhodně co nabídnout a po rozsáhlé rekonstrukci se turisté mají na co těšit.

Helfštýn a jeho historie

Hrad Helfštýn pochází ze 14. století. Mezi jeho významné majitele patří páni z Kravař a Pernštejnové, kteří v 15. století prováděli rozsáhlou gotickou přestavbu obytné části hradu. Poslední rod sídlící na hradě byl rod Bruntálských z Vrbna v době renesance. Během třicetileté války byl hrad dočasně obsazen vojskem a i později byl využíván k vojenským účelům. Od 18. století již Helfštýn chátral. Prvních oprav se dočkal až v 19. století, a to za účelem zvýšení turistické návštěvnosti. Tehdy se na hradě nacházel hostinec a když byla později turismu dočasně učiněna přítrž, bydlel tam v osamění nějaký myslivec.

Posledním soukromým vlastníkem hradu byl Michal Karel z Althannu, který o hrad přišel po roce 1945. Následně správu hradu postupně zajišťovaly tyto instituce: Národní pozemkový fond, Ředitelství vojenských lesů, Klubu českých turistů, Československá obec sokolská, ministerstvo školství, Krajské vlastivědné muzeum v Olomouci a Okresní vlastivědné muzeum J. A. Komenského v Přerově. Hrad je od roku 1963 chráněn jako naše kulturní památka.

Po roce 1978 se na rekonstrukčních pracích podílel architekt Zdeněk Gardavský, jehož zásahy však nenávratně poškodily původní historický vzhled hradu. Obdobně to dopadlo i s předhradím, které bylo přizpůsobeno pořádání tradičního setkání uměleckých kovářů. Až pozdější rekonstrukce vycházely vstříc požadavkům na vytvoření původního historického vzhledu hradního jádra.

Hefaiston na hradě Helfštýn

Mezinárodní setkání uměleckých kovářů se na Helfštýně koná již od roku 1982, a to každý poslední srpnový víkend. Na hradě svá kovářská umění předvádějí vyhlášení umělci z celého světa. Nechybí ani bohatý doprovodný program a velká návštěvnost zájemců o řemeslo a turistů. Letos se bohužel kvůli koronavirové pandemii festival Hefaiston nekonal, snad se jej všichni dočkáme příští rok s plnou parádou.

Helfštýn a pověsti

K hradu se váže několik pověstí. Nejznámější lidová pověst o Zelené paní byla také zfilmována jako pohádka s názvem Janek a Anežka, která se přímo na Helfštýně točila v roce 2010. Pověst o Zelené paní vypráví o Anežce, která se vrhla do tůňky před hradem, aby se nemusela oddat křižáckému rytíři Janu Messenpekovi.

Z dalších pověstí je to například pověst o Čertově studni, kterou vykopal ďábel pro loupeživého rytíře Friduše. Dodnes se prý na hradě nachází mechem obrostlý Čertův kámen u vchodu do studny, který čert při své práci upustil. Rytíř Friduš také údajně jako duch v podobě velkého černého psa bloudí po hradě a hlídá své zakopané poklady. Nechybí ani Bílá paní a poklady na Helfštýně, které se mohou za určitých podmínek vykopávat na Štědrý den.

Rekonstrukce na Helfštýně a slavnostní otevření 2020

Po dlouhodobé a náročné rekonstrukci bylo také v letošním srpnu 2020 konečně zpřístupněno nově opravené torzo renesančního hradního paláce. Opravy přišly na více než 80 milionů korun. Díky velké návštěvnosti turistů byly na podzim sjednoceny standardně nabízené dva prohlídkové okruhy.

Turisté se mohou těšit na prohlídku všech čtyř nádvoří hradu, galerii, vyhlídkovou věž, expozici uměleckého kovářství, která obsahuje více než tisíc nádherných a cenných uměleckých kousků kovářů všech národností, zkušeností a věku, historickou mincovnu a opravené torzo paláce, které může sloužit také jako skvělé místo pro pořádání koncertů a kulturních akcí. Nechybí ani vyhlídková plošina, která poskytuje krásný rozhled po celém údolí Moravské brány.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Hrad Helfštýn po 40 let tradičně vítá kováře. Nyní je nově zrekonstruován