Menu
JenProCestovatele
Výlety Ústecký kraj

Hrad Kadaň byl sídlem králů i vojáků. Dnes město nabízí muzeum a Katovu uličku s přízrakem jeptišky

V Ústeckém kraji se na rulové skále nad řekou Ohří nachází původně gotický hrad Kadaň. Umístěním dnes spadá do oblasti stejnojmenného města. Tento královský hrad byl velmi výhodně strategicky umístěn na obchodní stezce a má opravdu bohatou historii. Co dnes můžete na hradě spatřit a jaké tipy na výlety v okolí stojí za to?

Historie královského hradu Kadaň

Hrad se původně jmenoval Kaadner Burg nebo Kaaden, počeštěně se mu začalo říkat Kadaň. Byl vybudován na vrchu Úhošti nad brodem přes řeku Ohři, na významné obchodní stezce, solné cestě z Halle do Prahy. Už původně tam stálo opevnění, hradiště. Opevnění středověkého města navazovalo z obou stran přímo na hrad. První písemná zpráva o Kadani pochází z roku 1186, kdy kníže Břetislav daroval Kadaňsko komendě rytířů řádu svatého Jana. Král Přemysl Otakar II. jim pak území odňal a poddanské město povýšil na město královské. Proto má Kadaň tak velký význam v historii a několikrát zde pobýval i Václav II., později císař Karel IV.

Prvním známým purkrabím na hradě byl v letech 1277 až 1292 Albrecht ze Žeberka. Na hradě Kadaň se také setkal Václav II. se svou pozdější manželkou Gutou Habsburskou, s níž se oženil v roce 1285. Hrad byl sídlem samosprávy celého kraje a součástí územní jednotky zvané Kadaňská župa. Největší rozkvět město zažilo za doby císaře Karla IV., který nechal hrad po rozsáhlém požáru v roce 1362 znovu kompletně opravit a přebudovat. V roce 1366 bylo císařem městu uděleno právo úplné samosprávy.

V době husitských válek byl hrad dobyt. V roce 1422 se stal hlavním sídlem křižácké výpravy Fridricha Braniborského a byl značně poškozen. Hrad potom nechal opravit Jiří z Poděbrad, nechal obnovit zařízení hradu, hradní palác, věž i val a příkop. K městu byl také vybudován zvláštní východ z hradu k řece. Dalšími majiteli se stal rod Lobkowiczů, kteří město i s hradem dostali od panovníka do zástavy. Lobkowiczové provedli další opravy hradu a přímo na něm bydleli. Opravy byly dokončeny roku 1504.

Marie Terezie zřídila na hradě kasárny

V roce 1595 se hrad stal z nařízení císaře Rudolfa II. majetkem města. Během třicetileté války a obléhání Švédy byl značně poškozen a pomalu se začal proměňovat v ruinu. Hrad Kadaň zaujal Marii Terezii, která zde v roce 1746 nechala zřídit vojenské kasárny. Vzhledem k poškození mnoha částí hradu se uvažovalo i o jeho demolici, nebo alespoň některých jeho částí.

Hrad také několikrát vyhořel, stejně jako město, naposledy v roce 1811, kdy už následně značně zchátralý a poškozený hrad nebyl obnoven. V roce 1905 se mělo na hradě stavět za účelem vybudování dalších nových kasáren, hrad patřil městu a armádě. Během světových válek hrad ještě více zchátral.

Teprve po roce 1990 byla hradu Kadaň věnována náležitá pozornost a byl opraven. Město v něm zřídilo muzeum a spoustu zajímavých expozic. Sloužil také jako depozitář muzea a využíval se k různým účelům, například jako dům s pečovatelskou službou, městská knihovna, obřadní síň, galerie, vinotéka, restaurace a podobně. Prostory hradní restaurace byly roku 2012 nahrazeny pobočkou městského muzea, které zde otevřelo stálé expozice.

Muzeum Kadaň, františkánský klášter a Katova ulička

Co tedy dnes můžeme na hradě vidět? Vybrané interiéry kadaňského hradu, dále expozici nazvanou Dějiny a vývoj kadaňského hradu, která se nachází ve sklepních prostorách. V Kadani je také možné prohlédnout si klášter františkánů Čtrnácti svatých Pomocníků, který byl založen roku 1469. K vidění jsou velmi cenné fresky a náhrobky rodu Lobkowiczů z 15. a 16. století. V klášteře jsou i další muzejní sbírky a expozice, například věnované minerálům nebo archeologickým výzkumům oblasti Kadaně. Prohlédnout si můžete také klášterní vinohrad nebo přijít na tradiční vinobraní.

Vynechat byste neměli pověstnou Katovu uličku, která patří mezi nejužší uličky města. Je dlouhá 51 metrů a ve svém nejužším místě měří 66 cm. Povídá se, že se tam zjevuje přízrak jeptišky, která zhřešila – otěhotněla s katem. Prohlédnout si můžete také Steinkopfův mlýn, spoustu historických městských památných domů, kostelů a klášterů, nebo se třeba projít po Nábřeží Maxipsa Fíka.

Tipy na výlety v okolí Kadaně

V okolí Kadaně si též můžete prohlédnout uhelné doly s velkými rypadly, navštívit ekofarmu s chovem koz, zajezdit si na koních nebo se věnovat windsurfingu na místní Nechranické přehradě. Další možností je výlet do Doupovských hor nebo na rozhlednu Svatý vrch. V okolí je také několik hradů a zámků, které stojí za návštěvu. Jsou to například zříceniny Egerberk či Šumburk, hrad Hasištejn nebo zámek Klášterec nad Ohří.

Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, navylet.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Hrad Kadaň byl sídlem králů i vojáků. Dnes město nabízí muzeum a Katovu uličku s přízrakem jeptišky