Menu
JenProCestovatele
Výlety Pardubický kraj

Hrad Lichnice zachránil ztraceného knížete. Co láká turisty v okolí?

Kousek od Chrudimi se nad městem Třemošnice na skalnatém návrší (480 m. n. m.) v chráněné krajinné oblasti Železných hor nachází zřícenina hradu Lichnice nebo také jinak řečeno Lichtenburku. Turisty láká nejen nádherná příroda tohoto kraje, ale také hradní rozhledna, která poskytuje jedinečný výhled na celé okolí. Co všechno o Lichnici víme a co ještě stojí poblíž za návštěvu?

Historie hradu Lichnice

Hrad Lichnice pochází ze 13. století. Nechal jej vystavět Ronovec Smil ze Žitavy, který získal zdejší panství jako odměnu od krále za dobré služby. Hrad se nejprve nazýval Lichtenburk (z němčiny Licht znamená světlo a Burg hrad) a byl postaven na kopci původně zvaném Světlice. Později se ujal název Lichnice. V roce 1333 hrad získal Jan Lucemburský a po něm Karel IV., v roce 1377 byl hrad převeden do věn českých královen.

V roce 1421 hrad získal Hynek Krušina, řečený z Lichtenburka. O sedm let později Lichnici obléhali husité, přesněji řečeno Východočeští sirotci, kteří si tak začali říkat po smrti Jana Žižky. Po roce byl hrad dobyt. Významné období pro Lichnici nastalo koncem 15. století, kdy hrad získal Mikuláš mladší Trčka z Lípy, který umožnil gotickou přestavbu a celkový rozkvět tohoto sídla. Mezi další majitele patřili Robmhápové ze Suché. V roce 1610 hrad vyhořel a zůstal neobnoven. Od roku 1637 vlastnil hrad Ferdinand II. a umístil zde svou vojenskou posádku. V době třicetileté války byl hrad obléhán Švédy.

V roce 1649 nařídil Ferdinand II. zbořit některé hrady, týkalo se to i Lichnice, z níž se stala úplná zřícenina. Hrad už dále chátral a nepomohla mu ani další změna majitele. V roce 1800 byl převeden Nadaci pro zchudlé šlechtičny.

Opravy hradu a ocelová rozhledna

Ve 20. století se začaly na hradě provádět opravy, o které se nejvíce zasloužilo hnutí Brontosaurus a Ekocentrum Pardubice. V roce 2017 byla ze zbytku severní hradní věže postavena ocelová rozhledna Milada měřící 8,5 metru.

Pověsti o hradu Lichnice

K hradu Lichnice se váže spousta pověstí, například o ukrytém pokladu, o kruté paní Miladě, nebo o původu jeho názvu, který se týká světla v okně hradu, jež zachránilo knížete ztraceného na lovu.

Hudební festivaly, šermíři i lučištníci

V současné době je hrad hojně navštěvován turisty a koná se na něm spousta hudebních festivalů a sezónních kulturních a historických akcí. K vidění jsou šermíři, lukostřelci, sokolníci, ohňová show nebo různá divadelní představení. Na hradě se nachází hradní muzeum s expozicemi, prohlídka je možná bez průvodce.

Tipy na výlety v okolí

Žižkův dub

V okolí Lichnice je možné spatřit Žižkův dub, který se nachází v městečku Podhradí. Jedná se o skoro 800 let starý dub, jehož kmen měří v obvodu 9 metrů. Jeho název je vzpomínkou na dobu husitského hnutí, ale přímo se jménem Jana Žižky souvislost nemá.

Dívčí kámen

Další turistickou zajímavostí je vyhlídka Dívčí kámen na skalnatém výběžku nad řekou Doubravou a Lovětínskou roklí, která je dalším místem, které můžete navštívit.

Lovětínská rokle

Lovětínskou roklí protéká Lovětínský potok obležen velkými balvany a náležející do Národní přírodní rezervace Lichnice – Kaňkovy hory a Chráněné krajinné oblasti Železné hory. Mezi roklí a hradem Lichnice se nachází skála Krkanka (566 m n. m.).

Zdroje: wikipedie, tremosnice.cz, kudyznudy.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hrad Lichnice zachránil ztraceného knížete. Co láká turisty v okolí?