Menu
JenProCestovatele
Výlety Zlínský kraj

Hrad Malenovice u Zlína založil bratr Karla IV. Dnes nabízí spoustu expozicí a bohatý kulturní program

Malenovický hrad se nachází jen 6 km od Zlína na západním výběžku Tlusté hory. Nejde o příliš známý hrad, ale to je rozhodně škoda, protože má co nabídnout. Třeba i kostru slona. Co všechno o tomto hradu víme, jakou má historii a co všechno si na něm lze prohlédnout? Kromě Buchlova je jedním z mála moravských hradů, který se dochoval v plné parádě a nezbyly z něj pouze obvodové zdi.

Hrad se dochoval v plné kráse

Hrad pochází ze 14. století a založil jej moravský markrabě Jan Jindřich, bratr Karla IV., který chtěl nahradit původní nevyhovující tvrz. Majitelé se dále poměrně rychle střídali. V 16. století byl hrad renesančně přestavěn rytířem Václavem Tetourem z Tetova. Koncem 17. století pak hrad koupil hrabě František Karel z Lichtenštejna-Kastelkornu a sídlo přestavěl v barokním stylu.

Od roku 1804 až do konce druhé světové války Malenovice vlastnili Šternberkové, kteří na hradě sice nebydleli, jejich domov byl v Pohořelicích, ale měli v Malenovicích sídlo hospodářské správy panství. Od 50. let pak byl hrad majetkem krajského muzea a za poslední roky prošel velkými úpravami a rekonstrukcí. Konají se na něm i nejrůznější historické, kulturní a hudební akce, rovněž svatební obřady a noční prohlídky hradu.

Vyhlídková věž, hradní hájenka a zajímavé expozice

V současné době je veřejně přístupná část hradu s hradní věží a hradní hájenkou. V rámci prohlídkového okruhu a komentované prohlídky s průvodcem si lze prohlédnout malovaný sál s gotickou klenbou a nápisy, kapli svatého Antonína z Padovy, který je patronem manželství, žen, dětí, chudých a starých, dále plně vybavenou zbrojnici nebo mnohé expozice umístěné v hradních sálech.

Od roku 2015 je prohlídkový okruh nově rozšířen o zajímavou expozici historických hodin a zbraní. Děti může zaujmout zoologická expozice Zvířata na Zemi a člověk, nabízející i kostru slonice, k dispozici jsou také komentované prohlídky pro děti, školy či příměstské tábory. Přímo před hradem stojí barokní hájenka, kde je umístěna expozice Dřevo, proutí, sláma, která dokumentuje místní řemeslnou výrobu napříč časem.

Hradní věž pak nabízí krásný výhled na celé okolí. V předhradí se nachází ještě barokní socha svatého Vendelína, ochránce stád, která připomíná hlavní obživu své doby, a to pastevectví. Další sochou je dílo Matěje Bednaříka znázorňující posledního majitele sídla hraběte Jaroslava Šternberka. Na nádvoří hradu je studna chráněná mříží, která má hloubku přes třicet metrů.

Tipy na výlet v okolí

V okolí Zlína kromě tohoto nedoceněného hradu můžete samozřejmě absolvovat množství dalších zajímavých turistických atrakcí. Prioritou určitě může být zoo Lešná a přilehlý krásný zámek, dále hrad Lukov, zámek Vizovice, zámek Napajedla nebo nedaleké lázně Luhačovice. V okolí je také spousta možností koupání nebo naučných stezek.

Zdroje: wikipedie, muzeum-zlin.cz, kudyznudy.cz, navylet.cz

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Hrad Malenovice u Zlína založil bratr Karla IV. Dnes nabízí spoustu expozicí a bohatý kulturní program