Menu
JenProCestovatele
Výlety Liberecký kraj

Hrad Valdštejn u Turnova: Příroda i historie na jednom místě

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

7. 6. 2023

Co se vám vybaví, když se řekne Valdštejn? Český ráj a jeho nejstarší dochovaný hrad, slavný rod Valdštejnů, populární turistický cíl? To všechno spolu souvisí. Pokud máte rádi historické památky i impozantní skály a výhledy z nich, tento tip na výlet by mohl být něco pro vás. I mimo sezónu je místo hodné návštěvy, neboť skály a vnější zdi na zimu nikam neodcházejí – navíc tu jsou adventní koncerty.

Jakou má hrad Valdštejn historii?

Podle historických informací hrad Valdštejn rodu Valdštejnů předcházel. Název znamená „lesní kámen”, a přesně to kamenná stavba na skále v lesích byla. Postavili ji tu Makvarticové – buď Jaroslav z Hruštic nebo jeho syn Zdeněk v druhé polovině 13. století. Rodová větev se tu pak usadila a začala se psát „z Valdštejna”. Rod tu vydržel do roku 1380.

Dalšími pány tu byli jejich vzdálení příbuzní, Markvarticové z Vartenberka. V roce 1424 sem však přitáhli husité včetně Žižky a dobyli to tu, stejně jako nedaleký Turnov. Jan Žižka Valdštejn svěřil jakémusi příslušníku rodu z Valečova a ten pak Rameši Rozvodovi ze Stakor. Před rokem 1440 patřil hrad Valdštejn loupežníkům. Další byl orgán stavovské hotovosti, pak Šofové a Smiřičtí. To všechno se stihlo změnit do požáru v roce 1550. Poslední obyvatelkou tu tehdy byla Kateřina ze Strážnice a Štítar, milenka syna Jiřího z Poděbrad.

Prachovské skály v Českém ráji – co byste měli vědět, než se sem vydáte

Poutní místo Valdštejn: Kaple a sochy souvisí s obnovou hradu

Požárem příběh nekončí – vzniklo tu poutní místo. Iniciátorem nabytí náboženského významu zříceniny byl skladatel Václav Karel Holan Rovenský. Kromě vášně pro hudbu měl zjevně i vášeň pro křesťanství. V době, kdy žil jako poustevník v ruinách Valdštejna, začali sem chodit poutníci. Po roce 1620 se na hrad také vrátil rod Valdštejnů, počínaje slavným Albrechtem z Valdštejna.

Po asi sto letech od znovuzískání hradu dali Valdštejnové vybudovat kamenné schodiště a kapli sv. Jana Nepomuckého. O zvelebování sídla se zasloužili také následující majitelé, Lexové z Aehrenthalu, v raném 19. století. Tou dobou vznikly v přehradí Valdštejna sochy svatých, ještě jedna kaple sv. Jana Křtitele a vstupní brána před touto kaplí. Od roku 1836 na skále stojí také nový palác tam, kde vyhořel ten středověký.

Aehrenthalové zpřístupnili hrad Valdštejn turistům a tato tradice trvá i teď, když jej spravuje město Turnov. Za jednu sezónu se sem přijde podívat několik desítek tisíc turistů!

Vybavenost hradu Valdštejn: Parkoviště, občerstvení apod.

I v případě, že se chystáte na Valdštejn autem, je třeba počítat s výšlapem do skal. Zaparkovat se dá nejblíže na Pelešanech, kde je parkoviště zpoplatněno za pár desítek korun na den. Na hrad odtamtud dojdete za dvacet minut. Další parkoviště jsou u lázní Sedmihorky a v Kacanovech. Až ke hradu se s vozidlem může jen na speciální povolení, které mají hlavně zaměstnanci.

Výhodou je však to, že i když je v kopcích a skalách, má hrad Valdštejn restauraci skoro na dosah ruky. Hospůdka s něčím na pití i na zub bývá otevřená v návštěvní době hradu. Samozřejmostí jsou na hradě WC a drobné suvenýry. Nadstandardní výhodou je bezbariérový přístup z předhradí až ke kapli. Prostory kolem hradu je navíc možné využít pro svatby či jiné soukromé akce. V případě, že si zařídíte na Valdštejně svatbu, matrika Turnova je schopná zajistit různé speciální doplňkové služby.

Současný stav hradu Valdštejn – interiéry a jejich prohlídky

Co je třeba vědět před návštěvou hradu Valdštejna? Otevírací doba bývá v létě denně od 9:00 do 17:30. Omezená je v období květen-červen a v říjnu. Po zbytek roku se prohlídky nekonají, ale v rámci různých kulturních akcí si můžete prohlédnout aspoň některé části areálu. Můžete se procházet volně nebo se zúčastnit komentované prohlídky Valdštejna. Vstupné se bude lišit, přístupnost však také. Do některých interiérů se chodí jen s průvodcem.

A co na hradě uvidíte? Pod širým nebem má Valdštejn sochy a dvě kaple, jak už bylo řečeno výše. Vstoupit lze do budovy klasicistního domu za druhým skalním mostem. Tam uvidíte dvě místnosti s expozicí portrétů rodu Lexů z Aehrenthalu a nějaký ten nábytek. Další přístupnou budovou je Romantický palác o něco dále od bran. V tom je expozice věnovaná Albrechtovi z Valdštejna i četné předměty přibližující místní lesy, co v nich žije a jak se v nich lovilo.

K samostatné návštěvě je přístupný biliárový sál, kde se konají výstavy. Valdštejn je také domovem speciální geologické expozice pískovců, kterou spatříte ve sklepení hradu.

Jak na Valdštejn? Trasy Českého ráje

Troufáte si na větší procházku? Projděte si například oblíbenou trasu Valdštejn – Hrubá Skála. Tato dvě populární místa jsou od sebe vzdáleny asi 3,5 km a propojuje je červená Zlatá stezka Českého ráje. Vydáte-li se tudy, potkáte mezi Hrubou Skálou a Valdštejnem vyhlídky snad do všech světových stran a minete i pěkné arboretum. Tato červená turistická značka je zároveň pohodová trasa pro přístup na hrad pěšky z turnovského nádraží.

Ze západní strany vede k Valdštejnu asi hodinová modrá nebo kratší, ale na jednom místě velmi prudká žlutá. Z obou je přibližně stejně dlouhá zacházka na Kavčiny – zříceninu skalního hrádku, o němž se ví jen to, že se ho také týkalo obsazení loupežníky v 15. století. Žlutá i modrá skýtají také přístupy z jihovýchodu. Na té straně turisty osvěží série studánek či lázeňský areál s občerstvením.

Události na Valdštejně: Program je nabitý i v zimě

I když je Valdštejn hrad podléhající sezónnímu rozvrhu, což navíc dává smysl takhle ve skalách, nebývá tu mrtvo ani v zimě. V prosinci hrad například čeká několik koncertů a také historicky poučné Vánoce s vévodou. Oslava svátků končí až tříkrálovým koncertem.

A akce se konají samozřejmě i ve zbytku roku. Klasikou jsou na hradě Valdštejně pohádky a pohádkové akce, Noc netopýrů s odborným výkladem, Hradozámecká noc, různé šermířské přehlídky a mnoho dalšího.

Zámek Sychrov a jeho bohatství. Jaké poklady můžete spatřit?

Hrad Valdštejn a okolí vystačí na týdenní dovolenou. Proč?

Sice vám na Valdštejně prohlídka zabere možná hodinu, ale Český ráj nabízí celou řadu dalších aktivit. Kromě toho, že člověk má možnost vypnout hlavu v přírodě (ne doslova, pozor na sebe!), je tu i mnoho zajímavých turistických cílů. Vyberou si dobrodruzi i usedlejší městské typy. Tak třeba:

 • rozhledna zámku Hrubá Skála
 • arboretum Bukovina
 • lázně Sedmihorky
 • zřícenina Kavčiny
 • rozhledna Hlavatice
 • hrad Trosky
 • muzeum hraček Troskovice
 • válečné muzeum Újezd pod Troskami
 • NS Podtrosecká údolí
 • hrad Kost
 • Muzeum Českého ráje v Turnově
 • zámek Hrubý Rohozec
 • skanzen Dlaskův statek
 • zřícenina Vranov
 • Besedické skály
 • zámek Sychrov
 • zámek Svijany

Zdroje:

Mapy.cz, Hrad Valdštejn, IC Turnov, Kudy z nudy, Wikipedia

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hrad Valdštejn u Turnova: Příroda i historie na jednom místě