Menu
JenProCestovatele
Výlety Liberecký kraj

iQLANDIA Liberec: Atrakce, které dokazují, že věda je zábavná

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

12. 6. 2020

IQLandia je zde pro všechny, koho zajímají přírodní vědy. Vzdělávat zábavnou formou se zde mohou jak děti a rodiče, tak také starší studenti či jiné zvídavé duše. Máte-li chuť zajet si na výlet a zabavit se na několik hodin v jakémkoliv počasí, neváhejte. Koupí vstupenky přispějete na technické a přírodovědné vzdělávání – ale také na motivaci lidí se o ně zajímat!

Kde se nachází iQLandia Liberec, vstupné a otevírací doba

IQ-Landii najdete v centru Liberce. Budovy stojí na Nitranské ulici nedaleko od vlakového nádraží, směrem k jádru města. V jednom pavilonu se nachází samotná iQLandia a její planetárium. Naproti přes ulici v prostorách centra Babylon je pak také dětský IQ Park a dílna, které pod společnost také patří.

Nejvýznamnější z těchto 4 částí je samotná iQLandia. Otevírací doba je v létě každý den od 10 do 18 hodin, od podzimu jsou otevírací hodiny zkrácené a liší se dle dnů v týdnu. Informujte se na webu o konkrétních datech, kdy bude výjimečně zavřeno.

Vstupenka do iQLandie stojí 280 Kč pro osoby nad 15 let, 180 Kč pro děti. Pro ostatní objekty se platí vstupné zvlášť a je možno je navštívit samostatně.

iQLandia Liberec: Expozice s interaktivními prvky vás zabaví na dlouho

V iQLandii si můžete prohlédnout, osahat a vyzkoušet nepřeberné množství exponátů. Vystavené prvky jsou rozděleny podle tématu na deset různých celků.

Planetu Zemi a vesmír kolem ní můžete objevovat v sekcích Kosmo a Geo. Seznámíte se jak se zákony gravitace na různých planetách, tak například s vesmírným modelem Sojuz 28. V případě naší Země také přijdou na řadu přírodní jevy. S procesy probíhajícími pod povrchem planety se pojí také GeoLab ve sklepě budovy, kde zhlédnete výstavu věnovanou geologii.

Navštivte také expozice Živly a Vodní svět, kde se můžete nechat fascinovat silami přírody. Zažijte vichřici i zemětřesení, vlezte si do obrovské bubliny nebo se seznamte s Teslovým transformátorem. Ve Vodním světě si nejen namočíte ruce, ale hlavně si pohrajete s různými mlýnky a trubkami nebo pochopíte princip zdymadla.

iQLandia citlivě objasní dětem sex, dospělým zase připomene staré časy

Expozice Sexmisie přistupuje k sexu pohodovou a bezpečnou formou, díky čemuž je vstřebatelná a vhodná i pro dvanáctileté děti. Právě proto je první výstavou tohoto typu v Evropě – vznikla ve spolupráci se sexuology a dětskými psychology. Zabývá se jak rozmnožováním, tak záležitostmi lidského sexuálního chování.

Části Člověk a Smysly jsou věnovány fungování těla. Změřte si kapacitu plic, vyzkoušejte si, jak se provádí laparoskopická operace, pohovořte si s robotem Thespianem. V rámci expozice Smysly můžete zábavnou formou otestovat svůj zrak, sluch nebo hmat.

Expozice Překonané vynálezy bude pro některé starší osoby zdrojem nostalgie, pro mladou generaci možná záhadou. Uvidíte zde retro předměty a vynálezy, jaké už snad má doma na půdě jen málokdo. Co se pokroku týče, v sekci Věda v domě se nacházejí běžné přístroje a předměty denní potřeby. Zde se můžete ponořit do jejich nitra.

Dále můžete třeba navštívit v rámci vstupného Science show v laboratoři. K relaxaci slouží relaxační zóny se sedacím nábytkem, lego kostičkami a hlavolamy, přístupná je také střešní terasa s výhledem na město.

Jaký zažijete v iQLandii program?

IQ-Landia programu obstarává tolik, že se vaše děti nudit nebudou. Od června se zde pořádají zážitkové dny pro děti, na letní prázdniny jsou v plánu také příměstské tábory. Nezbytnou součástí aktivit centra iQLandia jsou také semináře určené nejen pedagogům technických oborů.

Půjde-li vaše dítě do iQLandie se školou, pravděpodobně se zúčastní laboratorního programu. Na výběr je skoro 30 různých témat fyzikálních, chemických a jiných. Exkurze do vědeckého centra představuje jiný způsob výuky, než jaký děti zažívají ve školních lavicích.

iQPark Liberec pro zvídavé děti od 3 let

Objekt iQParku vznikl speciálně pro ty nejmenší vědce. Program je přizpůsobený dětské hravosti – každý den zde probíhá dílnička s lektory. Zde si váš předškolák či malý školák může vyrábět a zároveň se nechat fascinovat fungováním přírodních zákonů.

Interaktivní expozice je jednoduššího rázu, milá a barevná, hlavně však zábavná. Jako rodič se nebudete nudit – ponořte se do světa vědy spolu se svou ratolestí. Vstupenka pro dospělého do iQParku stojí 190 Kč, dětská je o 50 Kč levnější.

V části nazvané Vodní svět a klamy si děti mohou hrát s vodními hrázemi a víry nebo projít labyrintem zrcadel.

Svět kolem nás je celek, kde nahlédnou do světa dospělých a můžou si zahrát na hasiče, učitele nebo jiné povolání.

Malá ordinace zde je speciálně pro malé zájemce o medicínu. Děti si vyzkoušejí, jak dobře vidí, jestli si čistí zoubky správným způsobem nebo zda dokážou správně poskládat orgány v těle.

Svou šikovnost prověří také v sekci Schopnosti a dovednosti. Jak se jim chodí po nakloněné lodi? Jak jim půjde Morseova abeceda?

Tematický celek Už vím proč vašim dětem názornou formou vysvětlí fyzikální jevy. Na vlastní oči pochopí, jak funguje kaleidoskop, světlo a stín, vnímání hmatem a mnoho dalšího.

Víte, že pořádá iQLandia soutěž pro děti? IQPark bývá místem slavnostního vyhlášení výsledků výtvarné soutěže Veselý stroj. Věkové kategorie sahají od tříletých až po patnáctileté děti a soutěž mívá vědecké téma. Letos v roce 2020 se Veselý stroj těšil obzvláště velké účasti.

iQPlanetárium: Fascinující vesmír přímo nad hlavou

Zavítejte také do planetária. Pořady složené z promítání a výkladu se týkají témat, jako je poznávání vesmírných těles, historie vzniku našeho vesmíru, vesmírné cesty nebo zamyšlení nad mimozemskými formami života. Kromě toho nechybí ani pozemská témata. Předškoláci také nepřijdou zkrátka: pořad Vesmírný zvěřinec je určený přímo pro ně.

iQFabLab: Workshop pod odborným dozorem

IQFabLab je dílna pro dospělé a teenagery. Pořádají se zde kurzy s rezervací předem. Na workshopu, který používá nejmodernější technologii, si vyzkoušíte leccos. Tříhodinový kurz vás naučí, jak se pracuje se dřevem, jak gravírovat laserovou řezačkou nebo jak ovládat 3D tiskárnu.

Alternativy iQLandie: Ostrava a další města také nabízejí hrátky s vědou

Nemáte čas na cestu do Liberce, a přesto byste chtěli navštívit podobné vzdělávací centrum? Nezoufejte, protože si vědu zábavnou formou můžete vyzkoušet také na následujících místech. Každé z nich je samozřejmě úplně jiné, tím více se však člověk dozví – obzvlášť pokud jich časem navštíví více.

Jste-li z Moravy a máte to daleko do iQLandie, Brno má také zajímavý vědecký park. Science centrum VIDA! Brno disponuje velkým množstvím interaktivních exponátů rozdělených podle tématu na 6 oblastí. Na webu má také několik zábavných videí s pokusy, které si můžete zkusit doma.

Velký Svět Techniky Ostrava vznikl v rámci revitalizace průmyslového areálu Vítkovice. V tomto populárně-naučném vědeckém centru můžete navštívit čtyři interaktivní expozice a zhlédnout zajímavý dokument ve 3D kině.

V Plzni také stojí podobné vědecké centrum jako iQLandia. Plzeň je domovem Science centra Techmania, které kromě fyziky, biologie či astronomie nabízí také vhled do témat, jako je špionáž nebo umění filmu. V Techmanii uvidíte krom expozice také 3D planetárium, centrum navíc pořádá například únikové hry pro děti.

V našem hlavním městě zase funguje Science Park IQport. Náplavku na řece obývá zakotvená loď plná objevů. Dozvíte se o fungování naší planety z geologické i ekologické stránky, nahlédnete do tajů lidského těla nebo si můžete odskočit do virtuální reality.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

iQLANDIA Liberec: Atrakce, které dokazují, že věda je zábavná