Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Itálie k moři autem levně. Tipy na cestu a jak ušetřit

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

10. 7. 2017

Chcete vyrazit do Itálie vlastním autem? Za 9 hodin cesty z Prahy se můžete válet na pláži a vyjde vás to levněji, než letadlem nebo autobusem. Přinášíme tipy na cestu do Itálie k moři autem – levně vás vyjde sever země.

Cesta do Itálie vlastním autem je pohodlná: nemusíte řešit váhu zavazadel a kdykoliv můžete zastavit a vychutnat si teplý vzduch všude okolo. A ještě vás to celé vyjde levněji, než kdybyste jeli do Chorvatska.

Itálie k moři autem – levně je na severu

Pokud máte dostatek času, využijte vlastní dopravy a udělejte si road trip po celé Itálii. Pokud se vám ale nechce trávit v autě příliš času navíc a nestojíte o tropická vedra, zakotvěte hned na severu: Benátská riviéra je skvělou možností pro rodiny s dětmi a letovisko Bibione nikdy nezklame díky množství aktivit v přírodě i možnosti návštěvy historických památek.

Ubytování v italském severu je levnější, než v ostatních oblastech (ceny apartmánů jsou většinou nižší, než v Chorvatsku) a ještě více ušetříte, pokud vyrazíte místo o letních prázdninách až v září.

Oblíbené je také město Ravenna a poblíž něj dětmi milovaný zábavní park Mirabilandia (největší v Itálii). V přímořských střediscích vyjde nejlevněji ubytování v kempech s vlastním stanem nebo v chatkách pro více osob (cena za osobu a den v kempu od 10 eur). Kempy i ubytovací zařízení v Itálii jsou všeobecně čisté.

Itálie k moři autem – kdy vyjet

Nejlepší je vyrazit večer po práci anebo doma ještě v klidu zabalit a vydat se na cestu až kolem půlnoci. Když vyrazíte v jednu ráno z Prahy, vyhnete se kolonám a řízení ve vedru. Z Čech je nejbližším letoviskem Bibione, kam dorazíte autem zhruba za 8,5-9 hodin, z Brna je to krásných 7 hodin.

Itálie k moři autem – placené úseky na dálnici

Objíždět dálnice se z časových důvodů nevyplatí, a proto se připravte na placení mýtného. Nejrychlejší trasa, kterou volí většina Čechů při cestě do Itálie k moři, vede z Prahy do Mnichova, přes Innsbruck a Brennerský průsmyk. Z Moravy to můžete vzít přes Vídeň, Graz, Klagenfurt, Villach, Udine, Padovu a Bolognu.

V Německu nejsou dálnice zpoplatněné, za průjezd zaplatíte v Rakousku – zakupte dálniční známku (8,90 EUR). V Itálii budete platit mýtné na místě, hotově nebo kartou, a to za počet ujetých kilometrů na placeném úseku. Pro představu: cesta od rakouských hranic do Rimini vás vyjde cca na 1200 Kč. V jižní Itálii funguje pevný poplatek a na Sicílii budete na dálnicích řídit zdarma.

Do Itálie k moři autem – trasa a náklady na cestu

orientační náklady na jednosměrnou cestu na sever Itálie k moři

vlastním autem při spotřebě 7,5 l/100 km:

  • 2 400 Kč při cestě z Prahy
  • 2 100 Kč při cestě z Brna

Cesta autem do Itálie – Bibione trasa

odjezd Praha směr České Budějovice, Linz, Salzburg, Klagenfurt, Udine, Bagnaria Arsa, Latisana, San Michele al Tagliamento (letovisko Bibione), 765 km, čas 8:45h

odjezd Brno směr Mikulov, Vídeň, Graz, Klagenfurt, a zbytek stejná trasa jako z Prahy, 677 km, čas 7:04h

Itálie k moři autem – dopravní předpisy

Nařízení se čas od času mění, proto si před cestou vždy ověřte aktuální silniční předpisy pro každou zemi, kterou autem projedete. Auto lékárna, výstražný trojúhelník, reflexní vesta, rezerva a náhradní žárovky ve vaší výbavě nesmí chybět, raději vše zkontrolujte před cestou.

Ujistěte se, že vaše klimatizace funguje na jedničku, jinak se cesta změní v nebezpečně horkou záležitost.

Itálie k moři autem levně – tankujte v Rakousku

Před cestou natankujte plnou nádrž ještě v Čechách, a palivo potom doplňte v Rakousku – ceny benzínu v Itálii jsou výrazně vyšší. Kanystry se zásobním benzínem nechte před cestou doma, v Itálii byste si za ně mohli vysloužit tučnou pokutu.

Itálie k moři autem levně – tipy, jak ušetřit

  • natankujte v Rakousku, nejlépe ve městě (vyjde to levněji než na dálnici)
  • sever je nejlevnější oblastí Itálie pro dovolenou u moře
  • 8 eur poplatek za projetí Brennenským průsmykem ušetříte objetím skrz údolí pod dálničním mostem
  • ubytování rezervujte předem (i v kempech, pokud to lze)
  • vyzkoušejte cestu vlastním autem jako součást zájezdu od cestovky (někdy vyjde ubytování a strava levněji)

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Itálie k moři autem levně. Tipy na cestu a jak ušetřit