Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jak si správně vybrat horské i silniční kolo. Zvolte správný typ a velikost

Redakce

Redakce

10. 6. 2015

Vybrat si velikost kola není tak lehké, jak by se mohlo zdát. V první řadě záleží, jaký typ si zvolíte. Od toho se pak odvíjí i průměr kol a velikost rámu. Nesmíme ovšem zapomínat, že vždy jsou čísla jen orientační a velikosti se u značek různí. 

Jak si vybrat horské nebo silniční kolo

Správné kolo pro správný terén

Dříve než začnete řešit velikost, musíte si vybrat správný typ kola, a to mezi silničním, trekovým, krosovým a horským. Silniční a treková kola jsou určená pro jízdu v nenáročném terénu, na silnicích a zpevněných cestách.

Trekové kolo je o něco těžší než silniční. Spolu s krosovým kolem jsou ideální pro cykloturistiku, ovšem krosové na rozdíl od trekového si poradí i s lehčím terénem. Naprostým opakem kola silničního je horské. Je uzbůsobeno pro jízdu v nezpevněných terénech. Typická je pevnost a vysoká odolnost rámu a kol a široké pláště.

Pokud se rozhodnete pro horské kolo, tak si můžete pořídit buď celoodpružené nebo s nedpruženým rámem. Celoodpružená kola se hodí pro náročnější trasy a povrchy. Také jsou vhodná pro osoby s bolestí zad. Na druhou stranu patří mezi nejtěžší a nejdražší z těchto čtyř kategorií.

Průměr kol

Dále musíte vybrat správný průměr kol, buď klasických 26 palců, 27,5 palců nebo 29 palců. 26 palců je vhodné pro rekreační jízdy, 27,5 je kompromis mezi těmito dvěmi rozměry a hodí se pro ty, kteří jezdí delší trasy. Průměr 29 palců je určen už pro opravdu náročné sportovce. Platí, že čím větší průměr kol, tím lépe kolo v terénu překonává nerovnosti, ale musíte vynakládat více sil.

Velikost rámu

Ta je dána délkou sedlové trubky, od níž se odvozují další rozměry rámu. Nelze zobecnit, která velikost je ideální, jelikož každý výrobce má vyvinutou vlastní geometrii rámů. Například člověk vysoký 180 centimetrů bude mít u jedné značky velikost rámu 19 a u druhé 20. Ovšem každá firma má svou vlastní tabulku velikostí. Celkově platí, delší geometrie znamená výhodu pro vyšší lidi a naopak.

Tady je alespoň orientační tabulka pro určení velikosti rámu podle výšky. Dolní mez je pro sportovnější jezdce, horní pro rekreační cyklisty. Hlavním rozdílem je, že měnší rámy mají  větší tuhost, nižší těžiště a lépe se ovládají v extrémním terénu. Na druhou stranu rámy větší jsou pohodlnější a vhodnější pro delší vzdálenosti.

Výška postavy (cm) Velikost rámu (cm) Velikost rámu (palce)
166- 165 42 – 47 16,5″ – 18,5″
166 – 170 44 – 49 17″ – 19″
171 – 175 46 – 51 18″ – 20″
176 – 180 48 – 53 19″ – 21″
181 – 185 50 – 55 19,5″ – 21,5″
186 – 190 52 – 57 20,5″ – 22″

Druhý způsob, kterým lze určit velikost rámu je podle délky dolních končetin a to tak, že si stoupneme na kolo obkročmo a horní, vodorovnou, rámovou trubku bychom měli mít přibližně 5 cm od rozkroku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak si správně vybrat horské i silniční kolo. Zvolte správný typ a velikost