Menu
JenProCestovatele
Jižní Amerika

Jak slaví Vánoce v Brazílii. Poznejte typické jídlo a zvyky

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

26. 11. 2016

Dárky nosí dětem v Brazílii Papai Noel a rozdávají se o půlnoci. Jaké jsou brazilské vánoční zvyky a typické vánoční jídlo?

Jak slaví Vánoce v Brazílii? Zatímco v Evropě sníme o bílých Vánocích a sáňkování, Jižní Amerika je v prosinci uprostřed léta. Brazilci tak mají svátky spojené s vedrem, a jsou rádi, když večer zapadne Slunce a začne být konečně příjemně.

Jak slaví Vánoce v Brazílii

Protože Brazílie miluje Spojené státy, některé vánoční zvyky se podobají těm ze země hvězd a pruhů. Brazilské vánoční tradice se liší stát od státu, vycházejí ale z křesťanských zvyků. Štědrý večer, 24. prosince, je synonymem pro rodinné setkání a nekonečnou hostinu.

Vánoční zvyky v Brazílii

Tradičním prvkem Vánoc je v Brazílii Persépio, výjev z Betléma. Většinou se s ním můžeme setkat na náměstí, poblíž kostela. Domácí papírové betlémy, jako u nás, tady nemají.

Oslavy vánočních svátků jsou zčásti v katolickém stylu (především na Severovýchodě země, kde je katolická komunita nejsilnější) a ve městech jako je São Paulo nebo Rio de Janeiro už jsou Vánoční svátky méně ortodoxní a více komerční záležitostí. Vyzdobená obchodní centra lákají na neodolatelné nabídky a jingle bells zní na každém rohu. Trend půjčování si peněz na vánoční dárky roste, stejně jako všudypřítomné nákupy na splátky.

Vánoční jídlo v Brazílii

U štědrovečerní hostiny, která začíná kdykoliv mezi osmou a desátou večerní, se sejde celá rodina, včetně kmotrů a vzdálených příbuzných. „Na Vánocích mám nejradši, že máme dům plný lidí, a během noci přicházejí další a další, některé vidím i poprvé v životě. Všude je spousta dětí, jídla a o půlnoci ohňostroj,“ popisuje Leandro ze São Paula.

Hlavním vánočním jídlem v Brazílii je pečený krocan. Ne každá rodina ho ale připravuje doma v troubě. Brazilci milují delivery a tak si hotového krocana klidně objednají. Bez rýže by to nebyla brazilská hostina, a typickým ovocem jsou hrozny, které přinášejí štěstí a bohatství.

Co se jí v Brazílii na Vánoce

Je zvykem, že členové rodiny sami přinesou občerstvení, a slavnostní tabule se pak musí rozdělit třeba i na tři stoly. Brazilci milují maso a sýry všeho druhu a na vánočním stole nechybí nic z oblíbených rodinných jídel. V São Paulu je typický cuz-cuz paulista, kuskus zapečený ve formě na bábovku s rajčaty a vajíčkem.

Jako dezert se podávají sladké dorty s kokosem nebo banánem, brazilský domácí puding a typické Panettone, sladký chléb v italském stylu, kterého jsou plné obchody a po Vánocích je to hlavní artikl ve slevě.  V některých rodinách se jí i bramborový salát, který se jmenuje příhodně: maionese.

Protože je Brazílie bývalou portugalskou kolonií, mezi vánočním jídlem nechybí ani bacalhão, solená treska pečená s miniaturními brambůrkami, cibulí a zeleninou.

Vánoce v Brazílii – dárky o půlnoci a tajný kamarád

Typicky v pracovních kolektivech se před Vánoci v Brazílii losuje Amigo secreto. Každý dostane jednu osobu, které koupí dárek předem stanovené hodnoty.

V rodinném kruhu se dárky rozdávají až úderem půlnoci, kdy se nejdříve rozlije šampaňské a všichni si jednotlivě popřejí Feliz Natal (Veselé Vánoce) s polibkem na tvář a objetím. To může v závislosti na počtu osob trvat i půl hodiny. Ve stejnou dobu se rozezní vánoční ohňostroj.

A potom se oslavuje až do rána – jídla je stále plno a k šumivému přípitku se přidává pálenka z třiny, Cachaça a samozřejmě pivo, podchlazené na nulovou teplotu, protože je pořád ještě teplo.

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Právě čtete

Jak slaví Vánoce v Brazílii. Poznejte typické jídlo a zvyky