Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Jak slaví Vánoce ve Španělsku. Křesťanské tradice i zvláštní zvyky

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

24. 11. 2016

Ve Španělsku slaví Vánoce dvakrát: nejdříve na Štědrý večer v prosinci, a podruhé, podle katolické tradice, na Tři krále. Jaké jsou vánoční zvyky ve Španělsku a typické vánoční jídlo?

Španělské vánoční zvyky vycházejí z katolických tradic a nesou s sebou spousty zvláštností. Proto jsou Vánoce ve Španělsku nezapomenutelným zážitkem.

Jak slaví Vánoce ve Španělsku – neobvyklý začátek svátků

Neoficiálním startem Vánoc ve Španělsku je 22. prosinec, kdy se vyhlašují výsledky Lotería de Navidad, Vánoční loterie. Ta se pořádá už od roku 1763 a je považovaná za největší hru štěstí všech dob.

Vyhlašují ji děti ze základní školy v Madridu a živý přenos přiková k obrazovkám celou zemi. Nejvyšší výhrou je El Gordo, která vítězi přinese 4 miliony eur.

Jak slaví Vánoce ve Španělsku – kdo nosí dárky

Tradičně nosí ve Španělsku dárky Tři králové (Los Reyes Magos). Vlivem anglosaské kultury (především díky filmům a reklamě), si ale Španělé vytvořili obdobu Santa Clause, který se jmenuje Papá Noel.

V Baskicku, na severu Španělska děti čekají na chlapíka jménem Olentzero, který podle legendy sestupuje z baskických hor, aby hodným dětem přinesl dárky a sladkosti a těm zlobivým uhlí.

Zvláštní vánoční tradice v Katalánsku

V Katalánsku a Aragonu se setkáme s trochu bizarní tradicí: děti v průběhu prosince sestaví ze dřeva nebo kartonu postavičku Tió de Nadal, která vypadá asi jako velmi hubené prase (má ale připomínat dřevěné poleno).

Tu postaví na Štědrý večer ke krbu nebo do obýváku a začnou zpívat písničku, ve které zvířátku přikazují, aby se vyprázdnilo. Přitom ho ještě mlátí paličkami. Potom se děti vzdálí a jeden z rodičů nanosí pod nohy postavičky dárky.

Tradiční písnička se dočkala vulgárních úprav, nicméně vánoční zvyk stále trvá.

Jak slaví Vánoce ve Španělsku – Štědrý den

Štědrý večer (Nochebuena), 24. prosince, je více než s dárky, spojený s velkým rodinným setkáním a velkou hostinou. Španělská sváteční večeře trvá od zhruba 20h do půlnoci, kdy některé rodiny podle katolické tradice odcházejí na půlnoční mši Misa del Gallo (Kohoutí mše). Křesťané totiž věří, že to byl kohout, kdo jako první oznámil narození Ježíše.

V poslední době odcházejí mladí lidé po rodinné večeři na párty do centra města, kde se konají podobné oslav jako třeba na Silvestra.

Jak slaví Vánoce ve Španělsku – Vánoce na Tři krále

Událostí, při které se ve Španělsku tradičně rozdávají dárky, je 5. leden. Děti spěchají na náměstí, aby viděli průvod Tří králů. Tomu se říká Cabalgata de los Reyes (Jízda králů) a “králové“ v maskách opravdu přijíždějí a ze sedla koně vyhazují sladkosti a drobné dárky.

Podle tradice jezdí v noci dům od domu Tři králové na velbloudech a dětem nechávají dárky v připravených botách. Večer děti připraví před dveře nebo na balkon vodu pro velbloudy, a jsou vzhůru do noci, zvědavé, jestli Tři krále uvidí. Většinou to ale nevyjde a tak jdou spát a ráno, když vstanou, najdou v botách dárky (od rodičů).

Dvoje Vánoce ve Španělsku

Postupem času a vlivem amerických filmů a reklamy se ale ve Španělsku začaly slavit Vánoce dvoje – děti dostanou dárky i 25. prosince ráno, i když ty hodnotnější na ně čekají právě až na Tři krále.

Jak slaví Vánoce ve Španělsku – vánoční jídlo

Na rozdíl od Česka nemají Španělé jedno typické vánoční jídlo. Na Štědrý den se obvykle připravuje oblíbené jídlo členů rodiny. Některými svátečními pokrmy jsou krocan, pečená šunka, jehněčí a vepřové maso. A samozřejmě jsou tu sladkosti – typický je turrón (připomíná chalvu nebo turecký med), marcipánové figurky, nebo sádlové cukroví s mandlemi a skořicí, polvorones.

V den Tří králů se připravuje tradiční Roscón de los Reyes, který připomíná vánočku, ale je pletený ve tvaru kruhu a ozdobený kandovaným ovocem, fíky a mandlemi. Do jeho těsta se zapéká figurka krále a fazole bobu. Podle legendy, ten, kdo narazí při jídle na figurku, se stane králem, a kdo najde bob, ten platí roscón.

Tradičním svátečním nápojem je cava, bílé šumivé víno.

Jak slaví Vánoce ve Španělsku – Den neviňátek

28. prosince se ve Španělsku (a mnoha dalších španělsky mluvících zemích) slaví Den svatých neviňátek. Je to obdoba našeho aprílu – v rádiu se vyhlašují nepravdivé zprávy a televize vysílá vtipy na účet slavných osobností.

V různých městech Valencie se v tento den koná Día de locos (Den bláznů). Pořádají se plesy a oslavy v roztrhaných kostýmech, a spousty španělských měst má svoje další zvláštní tradice, některé vycházející z dávných pohanských tradic, jiné křesťanské.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Jak slaví Vánoce ve Španělsku. Křesťanské tradice i zvláštní zvyky