Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Jak správně a co nejefektivněji zabalit krosnu? Známe pár tipů!

Redakce

Redakce

30. 7. 2017

Zdá se to být banalita, ale i takové balení krosny lze označit za alchymii. Pár pravidel však má. Kvalitní krosna a správné zabalení se rovná polovině úspěchu.

Hlavně nešetřit

Pokud si teprve hodláte pořizovat krosnu, doporučuji do ní zainvestovat, neboť se vám tato investice mnohonásobně vrátí. Levné batohy nemají kvalitní nosný systém, popruhy nejsou dostatečně vypolstrované, švy neunesou zátěž a začnou se párat. Důležitou součástí je bederní a prsní pás, který výrazně batoh odlehčí. Nekvalitní krosny vám mohou velmi znepříjemnit túru.

Kvalitní krosna je jen část úspěchu, důležité je také poskládat její obsah. Pokud je batoh větších rozměrů, je výhodné mít několik přístupových otvorů. Standardně bývá krosna vybavena dolním otvorem, některé mají také otvor ve středu, z boku, nebo jsou celorozepínací. Usnadní to orientaci v batohu. Krosnu si zásadně balte sami, vyhnete se zdlouhavému hledání požadované věci.

I balení krosny má svá pravidla

Dříve, než začnete balit, dobře si rozmyslete, co všechno si zabalíte a jak dlouhou trasu půjdete. Na delší túru si berte opravdu nezbytnosti. Zvažte, zda věci, které slouží pouze k zvýšení komfortu pobytu, nebude lepší oželet a vyměnit je za pohodlí v podobě lehčího batohu.

Základní pravidlem je skládat nejlehčí věci dospodu a nejtěžší navrch, kde se rozprostře zátěž do prsního a bederního pásu. Spodní část bývá určena pro spací pytel, střední část pro oblečení a do vrchní části se dá jídlo, vařič, ešus, stan…

Do vrchní části patří také věci, které je výhodné mít rychle po ruce, například pláštěnku či nepromokavou bundu. Dejte si také pozor na rovnoměrné skládání, ať vám nevzniknou v zavazadle hluchá místa, či vybouleniny, hlavně na zádech. Prázdná místa lze případně zaplnit oblečením. Dodržte také vyváženost stran.

Autorské právo: samotrebizan / 123RF Reklamní fotografie

Autorské právo: samotrebizan / 123RF Reklamní fotografie

Krosny mívají vnitřní kapsy, vhodné na cennosti v podobě dokladů či peněz. Do postranních kapes uložte drobné nezbytnosti jako čelovku, nůž, mapu, svačinu aj. Dobré je také si pořídit speciální pláštěnku na batoh, někdy bývá jeho součástí. Taková pláštěnka však nemusí vydržet ten největší déšť, pojistit se můžete zabalením věcí do igelitových pytlů.

Co dovnitř krosny a co ven

Výhodné je všechno zabalit dovnitř a minimalizovat vybavení přidělané zvnějšku, na batoh se zavěšují cepíny, pro něž bývají často na batohu speciální úchyty, dále potom na bok připnete turistické hole, láhev s pitím, případně karimatku. Věci zbytečně zavěšené venku batoh zatěžují a zvyšují pravděpodobnost zachycení se o něco.

Co se týče pití, vyplatí se mít vak na vodu, který také dáte do vrchní části. Zásadní výhodu je pohodlný přístup k tekutinám, aniž byste museli sundávat batoh, či někoho žádat o podání nebo vrácení zpět na místo.

Nakonec si správně upravte popruhy, aby vám pohodlně seděl batoh na zádech. Bederní pás je lepší zapínat výše na bocích nebo až v pase, odlehčíte tak ramenům. Pásy by neměly být volné, ale ani by vás neměly dřít. Teď už zbývá jen vyrazit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak správně a co nejefektivněji zabalit krosnu? Známe pár tipů!