Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jak správně brzdit na bruslích. Neskončete v létě s modřinami

Adéla Lišková

Adéla Lišková

18. 7. 2016

Ježdění na kolečkových bruslích, nebo také na „inlinech“, patří k nejoblíbenějším sportům letní sezóny. Ještě důležitější než na nich umět jezdit je však mnohdy umět na nich brzdit a hlavně zabrzdit. Jak se naučit brzdit na bruslích? Přinášíme návod, který vás v létě ochrání před nehezkými modřinami.

Jak brzdit na in-line bruslích

Zdroj: Pixabay.com

Jak brzdit na inline bruslích

Jak brzdit na bruslích je tématem pro každého, kdo alespoň příležitostně jezdí, ale zejména pak pro ty, co se na kolečka chystají stoupnout poprvé. Jakmile se totiž jednou rozjedete, aniž byste věděli, jak zabrzdit, může to končit nehezkým pádem.

Situace, kdy je potřeba rychle zabrzdit, pak často potkávají i zkušené jezdce. Zejména za hezkého počasí bývají české inline stezky přelidněné a snadno se může stát, že vám do cesty vletí jiný neopatrný jezdec nebo nepozorné dítě a bez vaší rychlé reakce dojde k nehodě. Jak rychle zabrzdit na bruslích a vyhnout se karambolu?

Jak brzdit na kolečkových bruslích – brzdička

Pokud jste začátečník, pravděpodobně máte tzv. fitness in-line brusle, které jsou vybavené brzdovým špalíkem neboli brzdičkou. Najdete ji v zadní části pravé brusle za posledním kolečkem. Pomocí brzdičky se brzdí velice jednoduše:

  • nejprve musíte přenést váhu na levou brusli
  • poté pravou brusli předsunete dopředu a zvednete špičku
  • zvednutím špičky pravé brusle dojde k zatlačení na brzdičku a zabrzdění, přičemž levá brusle automaticky zpomalí díky tlaku vaší váhy

Začátečníci by si brzdění měli trénovat nejprve na rovině, poté vyzkoušet mírný kopec. Pokročilí mohou brzdičku z bruslí sundat, anebo si pořídit brusle bez ní, a brzdit metodou „téčka“.

Jak brzdit na kolečkových bruslích – téčko

Klasickým způsobem, jak brzdit na bruslích, je elegantní a mezi inline jezdci oblíbená metoda téčka. Než ji ale začnete používat, je nutné natrénovat si jízdu na jedné brusli, které se při ní využívá. Brzdění podle metody téčka probíhá následovně:

  • jedete na jedné brusli, na kterou dáváte celou svou váhu
  • druhou brusli za sebou vlečete tak, že ji mírně pootočíte směrem k zemi a lehce třete kolečka o zem

Čím více zatlačíte druhou brusli k zemi, tím bude brzdění rychlejší. Ovšem na druhou stranu, tím pravděpodobněji zabrzdíte příliš prudce a spadnete, metodu téčka tedy trénujte zlehka.

Jak brzdit na bruslích – další způsoby

Další oblíbenou metodou brzdění na online bruslích je plužení, při kterém roztáhnete nohy od sebe, přičemž kolena tlačíte k sobě a brusle naopak od sebe. Brzdit se s ní však dá dobře pouze při nízkých rychlostech. Při rychlé jízdě můžete zabrzdit tak, že pootočíte brusle zhruba o 90 stupňů k jedné boční straně, čímž se ocitnete bokem k trase. Snadno se vám podaří zabrzdit, pokud vjedete do trávy, která vaše brusle automaticky zpomalí.

Jak brzdit na kolečkových bruslích – video

Nikde jinde než u sportu více neplatí, že abyste se něco dobře naučili, musíte trénovat a zkoušet. Ještě než se však vrhnete na věc, doporučujeme nejprve shlédnout toto video s praktickou ukázkou. Vizuální pomůcka mnohdy poslouží lépe než teoretický písemný návod. Tak šťastnou cestu!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak správně brzdit na bruslích. Neskončete v létě s modřinami