Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jak správně chodit s trekingovými holemi? Přinášíme tipy, jak zvládnout nordic walking!

Adéla Lišková

Adéla Lišková

19. 8. 2019

Pokud jste vyznavači pěší turistiky, ať už ve formě dobrodružných výprav na vrcholy hor, anebo si prostě rádi vyrazíte na delší procházku, jistě ve vaší výbavě nechybí trekingové hole. Víte však, jak s trekingovými holemi správně chodit? Dáme vám pár tipů, jak hravě zvládat „nordic walking“.

Kde se vzal treking

Jako treking se tradičně označovaly náročné dlouhé pochody, a to zejména po horách. Angličané toto slovo odkoukali od holandských kolonistů v Jižní Africe, kteří takto přezdívali dlouhé putování po krajině (ať už chodili pěšky, nebo se dopravovali vozem). Dnes již pod treking spadá v podstatě jakákoliv pěší turistika na delší vzdálenosti, ať už ji provádíte za účelem cestování, anebo třeba hubnutí.

K čemu jsou trekingové hole

Pokud jste vyznavači dlouhých pochodů, ve vaší výbavě by kromě kvalitní obuvi neměly chybět také trakingové hole. A k čemu takové hole slouží? Na začátek je třeba upozornit, že díky trekingovým holím se vám nepodaří snížit výdej energie při chůzi, jak se mnozí mylně domnívají. Trekingové hole plní zejména funkci opory a zvýšení stability při chůzi.

Trekingové hole jsou nedocenitelné zejména při sestupu z kopců, kdy výrazně snižují extrémní zátěž na klouby. Pěší turisté, kteří trpí potížemi s klouby, by tak bez nich neměli dát ani ránu. Při výstupu se vám zase díky trekingovým holím podaří přenést část zátěže na ruce a ramenu, čímž ulevíte nohám. Celkově tak budou vaše procházky svižnější.

Jak správně chodit s trekingovými holemi – před a po

Ještě před tím, než si řekneme, jak s trekingovými holemi správně chodit, je potřeba vědět, co udělat ještě předtím. Než se vydáte na túru s trekingovými holemi, měli byste se rozcvičit, a to zejména dolní končetiny (stačí 10-15 minut). Můžete k tomu použít rovnou samotné trekingové hole. Stejně tak po chůzi je důležité se pořádně protáhnout. Vyhnete se tak případným svalovým křečím. Pokud vás budou nohy bolet ještě po dvou dnech, buď jste rozehřátí a protažení odflákli, anebo jste končetiny nepřiměřeně zatěžovali.

Jak správně chodit s trekingovými holemi – během

A jak tedy trekingové hole správně používat? Při chůzi s trekingovými holemi byste měli mít svěšená, ale zároveň vzpřímená ramena – tak, aby byly lehce před tělem. Tělo mějte rovněž vzpřímené, avšak mírně nakloněné dopředu. Předloktí by mělo při chůzi tvořit pravý úhel s paží. Trekingové hole byste měli mít po celou dobu sevřené v dlaních a při chůzi je zapichovat do země na své úrovni, případně trošku před sebe. Pokud se vám navíc podaří sladit pohyb rukou a nohou, spálíte více kalorií.

Pokročilejším způsobem je při zapichování vždy uvolnit stisk holí a zapichovat je 15-20 centimetrů za sebe. Při tomto způsobu budou špičky trekingových holí směřovat šikmo dozadu. A jak správně nastavit výšku trekingových holí? Mělo by to být zhruba 0,68 násobek vaší výšky.

Jak správně chodit s trekingovými holemi – další použití

Trekingové hole se vám budou hodit nejen pro chůzi po rovině, z kopce či do kopce. Můžou vás také zachránit před nepříjemným pádem na kluzkém či jinak obtížném terénu. Stačí je zapichovat do země a použít je jako oporu.

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Právě čtete

Jak správně chodit s trekingovými holemi? Přinášíme tipy, jak zvládnout nordic walking!