Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jak správně vybrat lyžáky? Záleží nejen na velikosti, ale i tvrdosti boty

Adéla Lišková

Adéla Lišková

31. 8. 2016

Zima se pomalu blíží a přichází doba, kdy mnozí z nás začínají plánovat zimní dovolenou. Máte už připravené všechno vybavení? V tomto článku vám poradíme, jak si správně vybrat lyžařské boty, a jaká kritéria při výběru sledovat.

Jak si správně vybrat lyžáky

Zdroj: Pixabay

Jak správně vybrat lyžáky?

Většina lidí, kteří si pořizují nové vybavení na hory, se úzkostlivě soustředí na správný výběr lyží – na jejich délku, šířku a podobně. Stejnou pozornost byste ovšem měli věnovat výběru lyžařských bot, které s lyžemi tvoří jeden celek. I na perfektních lyžích se vám bude špatně jezdit, pokud vám lyžařská bota nebude pořádně sedět.

Správný výběr lyžáku je důležitý nejen z hlediska pohodlí, ale i z hlediska bezpečnosti. Pokud lyžařská bota nohu dostatečně nezpevní, budete mít problém pořádně ovládat lyže a riskujete tím i zranění. Podle jakých kritérií tedy vybrat lyžáky? Prvním z nich je samozřejmě správná velikost.

Jak vybrat velikost lyžáků

Jak vybrat správnou velikost lyžařské boty? Zde vám nepomůže nic jiného než si lyžáky pořádně vyzkoušet. Při pátrání v regálech vycházejte ze své normální velikosti, ovšem může se stát, že budete potřebovat boty o číslo větší. Zde je návod, jak si lyžáky správně vyzkoušet:

  • Abyste poznali, zda lyžáky pořádně sedí, nestačí je jen nazout – zapněte je do poslední přezky
  • po upevnění lyžáku dejte nohu do flexe – do polohy, v které ji máte při lyžování – tedy koleno dopředu (tak se pata dostane dozadu a chodidlo bude ve správné poloze)
  • Po aplikování popsaného postupu a nazutí obou lyžáků si v nich stoupněte, dejte kolena dopředu a několikrát se opřete o holeně
  • Pokud vás nikde nic netlačí a zároveň cítíte, že je noha i v holen zpevněná, pak jste našli ty pravé!

Jak vybrat lyžáky – flex index

Pokud chcete vybrat opravdu perfektně padnoucí lyžáky, není od věci sledovat také tzv. flex index, který určuje tvrdost skeletu lyžařské boty (čím vyšší číslo, tím vyšší tvrdost. Jde tedy o to, jakou sílu musíte vyvinout, abyste ohnuli přední část boty. Pro určení jeho optimální hodnoty je nutné vzít v úvahu, jak pokročilý jste lyžař.

Čím pokročilejší jste, tím by měla být vaše bota tvrdší – tedy vyšší flexi index. Rekreační lyžaři by měli volit flex index mezi 50 a 80 a pro sportovní jezdce je pak vhodná hodnota mezi 90 a 130, závodní lyžaři pak potřebují flexi index mezi 130 a 150.

Jak vybrat lyžáky – šířka

Stejně jako správná tvrdost boty, i správná šířka boty se odvíjí od toho, jaký typ lyžaře jste. Čím pokročilejší lyžař, tím užší (sportovnější) by lyžařská bota měla být. Pro rekreační lyžaře je vhodná šířka 102–105 mm, pro sportovní lyžaře šířka 98–102 mm a pro závodní lyžaře pak šířka 92–95 mm.

Podle údajů jako je šířka a tvrdost jsou pak často lyžáky rozděleny i v obchodě na jednotlivé typy, což vám výběr správných bot usnadní. Optimální hodnotu flex indexu a adekvátní šířku každopádně berte spíše jako orientační, důležité je si lyžáky především řádně vyzkoušet, jak jsme popsali v předchozí části článku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak správně vybrat lyžáky? Záleží nejen na velikosti, ale i tvrdosti boty