Menu
JenProCestovatele
Zimní dovolená na horách

Jak správně vybrat sjezdové lyže? Délka není jediným důležitým parametrem

Adéla Lišková

Adéla Lišková

27. 10. 2016

V alpských střediscích už se pomalu začínají připravovat na davy turistů a i u nás bude lyžařská sezóna co nevidět za dveřmi. Chystáte se pořídit si na tuto zimu nové lyžařské vybavení? Pokud ano, poradíme vám, jak správně vybrat sjezdové lyže!

Jak správně vybrat sjezdové lyže

Zdroj: Pixabay

Jak vybrat délku sjezdových lyží

Každý lyžař, ale i naprostá většina těch, kteří se na lyže chystají stoupnout poprvé, vědí, že klíčovým parametrem pro správný výběr lyží je jejich délka. Správná délka se však odvíjí nejen od výšky vaší postavy, ale také od vašich lyžařských schopností. Obecně platí, že čím pokročilejší lyžař, tím delší lyže si může dovolit. A jak tedy vybrat délku sjezdových lyží? Napoví vám následující tabulka:

  • Začátečník – pokud s lyžováním teprve začínáte, volte lyže, které jsou o 15-20 cm kratší než výška vaší postavy (pozor však na to, aby nebyly delší než 170 cm)
  • Pokročilý lyžař – pokud jste rekreační lyžař, avšak s přehledem sjíždíte červené sjezdovky, volte lyže, které jsou o 10-15 cm kratší než výška vaší postavy (pozor však na to, aby nebyly delší než 180 cm)
  • Závodní/ velmi pokročilý lyžař – závodní lyžaři, anebo velmi pokročilí lyžaři, kteří si potrpí na agresivní jízdu, mohou volit lyže v délce až do výšky své postavy (délka lyží by však nikdy neměla převyšovat výšku lyžaře, v případě abnormálně vysoké postavy by pak lyže neměly být delší než 190 cm)

Zvláštní kategorií jsou pak lyže Funcarvery, které (jak název napovídá) jsou určeny pro zdatné, ale neklidné lyžaře, kteří si chtějí na svahu užít trochu zábavy. Poznáte je podle nápadně široké špičky a paty, avšak značně užšího středu, což umožňuje dělat krátké a drsné obloučky. U těch je vhodné volit kratší délku – o 10-20 cm méně než je výška postavy lyžaře.

Jak správně vybrat sjezdové lyže – vykrojení

Délka sjezdových lyží však není jediný faktor, který se při výběru vyplatí sledovat. Důležité je i správné vykrojení lyží, s kterým vám půjde snadněji vypilovat vaši jízdu do elegantních obloučků. Značně vykrojené lyže se nazývají carvingové a mezi jejich výhody patří to, že obloučky dělají v podstatě sami a vy se tedy nemusíte příliš namáhat s přenášením váhy apod.

Proto jsou carvingové lyže vhodné pro lyžaře-začátečníky, ale i starší lidi a osoby s pohybovými problémy. Obecně tedy platí, že čím větší vykrojení, tím snáze se vám bude jezdit – lyže vám při naklopení na hranu snadněji zatočí a oblouček tak vytvoříte s menším úsilím. Pokud jste však zvyklí na klasické lyže s minimálním vykrojením, při přechodu na carvingové doporučujeme začínat s menším vykrojením.

Jak správně vybrat sjezdové lyže – radius

Vykrojení lyže se v odborné lyžařské terminologii nazývá radius – zcela přesně jde o poloměr oblouku, který lyže díky svému vykrojení vyjede (větší vykrojení lyže = menší radius). Univerzální lyže pro rekreační lyžaře mají radius od 12-17 m. Funcarvery pak mají radius 9-12 m.

Nízký radius, tedy velké vykrojení, vám sice umožní dělat snadněji obloučky, ovšem na druhou stranu je obtížnější s ním dosáhnout rychlé jízdy dlouhým obloukem. Čím rychleji tedy chcete jezdit, tím vyšší radius byste měli volit. Lyže určené pro velmi rychlou jízdu dlouhým obloukem mají radius standardně mezi 20 a 25 m.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jak správně vybrat sjezdové lyže? Délka není jediným důležitým parametrem