Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jak správně zazimovat kolo. Podzimní péči na jaře oceníte

Redakce

Redakce

2. 9. 2016

Dáváte na zimu kolo do sklepa a myslíte, že to stačí? Pokud vám na kole záleží, zazimujte jej správným způsobem. Kvalitním zazimováním předejdete korozi a hlavně na jaře budete moci na kolo skoro hned nasednout. Takže si připravte bednu s nářadím, hadřík a olej, skočte si pro saponát a nádobu s teplou vodou a jdeme na to.

Jak zazimovat kolo

Zdroj: Pixabay

Kolo je třeba na začátku očistit

Začněte umytím. Kolo utřete od špíny. Až budete mít kolo základně omyté, vyjměte z obručí obě kola, aby vám zůstal jenom rám a vy se tak dostali i k hůře přístupným místům. Přejděte k řetězu a přehazovačce, které očistěte naftou.

Poté obraťte svou pozornost k rámu, vidlicím a dalším částem, které opláchněte saponátem a teplou vodou.

Po omytí kolo důkladně zkontrolujte, zda na něm nejsou nějaké prasklinky. Prohlédněte i kola, a pokud najdete na pláštích poškození, vyměňte je. Zkontrolujte i gumičky u brzd. Dávejte pozor, ať se vám olej nedostane do míst, kam nepatří.

Jakmile je kontrola hotová, přejděte k mazání. Promažte řetěz, čepy řadicích mechanismů a lanka. Vazelínou potřete pedály. Odpružené vidlice a tlumiče promažte silikonovým olejem.

Kolo pečlivě ukliďte

Na závěr mírně vypusťte duše a přehazovačky dejte do staženého stavu. Kolo zavěste, protože kdybyste jej opřeli o zeď, duše by se poškodily. Dejte kolo do místnosti se stabilní teplotou a máte hotovo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak správně zazimovat kolo. Podzimní péči na jaře oceníte