Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jak vybrat elektrokolo? Existují pánské i dámské varianty

O popularitě elektrokola není potřeba v současnosti opravdu příliš mluvit. Vidíte je zkrátka všude. Elektrokolo přitom rozhodně není srovnatelné se skůtrem, protože zkrátka vždy musíte šlapat a jen se nevezete. Záleží vždy pouze na míře dopomoci, kterou využijete. Díky tomu si můžete také postupně zlepšovat fyzičku. Klasické kolo vám nic neodpustí, každý kopec si musíte vyšlapat sami s využitím vlastní energie. Hlavně ve vašich cyklistických začátcích ale energie moc být nemusí, a právě tady se může hodit elektrokolo.

Pomůže vám k lepším výkonům

Elektrokolo je zkrátka způsob, který vás v podstatě přivede k zálibě v cyklistice. Nestane se vám, že by vám cyklistiku znechutilo. Právě díky tomu, že si můžete dopomoci elektromotorem, tak si můžete užít jízdu, i když to zatím s využitím vašich vlastních fyzických sil ještě všude nejde. Ale nebojte se, právě díky elektrokolu se to bude postupně zlepšovat.

Jak je to s pánským a dámským elektrokolem?

Pokud jste se právě rozhodli, že elektrokolo rozhodně vyzkoušíte, určitě se také dostanete k tomu, že existuje pánská a dámská varianta. Kromě toho jsou tady také dětská elektrokola. U dětských elektrokol jasné, že jsou určeny pro naše nejmenší, ale u pánského a dámského elektrokola to není s využitím pro každé pohlaví tak jednoznačné.

Pánské elektrokolo je samozřejmě určeno mužům, přičemž pravděpodobně není důvod, aby muž uvažoval o dámském elektrokole. Opačně stranu to ale neplatí. Ženy si klidně mohou zvolit pánskou variantu elektrokola, pokud jim vyhovuje více. Vše je to totiž často o konstrukci konkrétního kola, než o rozdělení na kategorie. Základním znakem dámského elektrokola je:

  • Snížený rám
  • Snadnější nasedání a sesedání

To mohou ocenit ženy například zejména tehdy, pokud nejezdí vždy výhradně v cyklistickém dresu. Pokud má například žena sukni, tak se sníženým rámem to pro ni bude mnohem jednodušší.

Horské nebo trekingové? A jaké jsou další varianty?

Jakmile máte jasno mezi pánským a dámským elektrokolem, můžeme se nyní dostat k volbě vhodného typu elektrokola. Není totiž kolo jako kolo a pro elektrokolo to platí a rovněž. V zásadě si můžete vybírat mezi následujícími variantami, a to elektrokolo:

  • Horské
  • Krosové a trekingové
  • Městské a skládací

Nyní se pojďme blíže podívat na to, jaké jsou mezi těmito variantami vlastně rozdíly a na co se které kolo ideálně hodí. Je totiž důležité, abychom si zvolili vhodný typ elektrokola, protože v opačném případě se na něm budeme trápit, což je zcela zbytečné.

Do těžkého terénu nebo na výlety?

Spousta lidí tíhne k tomu, že si chce koupit horské elektrokolo. Je to úplně stejné, jako u obliby horských kol klasických. Horská kola jsou však určena do skutečně náročnějšího terénu, kde drtivá většina lidí ve skutečnosti vůbec nejezdí. Horské elektrokolo si tak můžete koupit, protože se vám zkrátka líbí, má široké gumy a co si budeme nalhávat, prostě to dobře vypadá. Na druhou stranu, pokud s ním potom budete jezdit často spíše po asfaltu, tak máte zbytečně větší odpor a u elektrokola je ještě další aspekt, a sice, že jsi rychleji vybijete baterku, a tedy ztratíte možnost dopomoci.

Pro většinu běžných lidí je mnohem vhodnější krosové nebo trekingové elektrokolo, které má užší pneumatiky, a tak neklade na asfaltu takový odpor. Je to kolo, které je určeno pro smíšený terén. To znamená, že si vede relativně dobře na asfaltu, ale také zvládne horší terénní podmínky. Nemusíte se tak s ním bát vyjet na polní či lesní cestu, což je často také maximum, kde jezdí většina majitelů horských kol. Krosové a trekingové elektrokolo je zkrátka ideální na výlety a pro běžnou cyklistiku.

Do města a do vlaku

Speciálním druhem elektrokola je elektrokolo městské. Jedná se o modely s menšími koly, úzkými pneumatikami a mnoho z nich je skládacích. To znamená, že se velice snadno přenášejí, např. pokud je potřebujete naložit do vlaku, nebo jiného prostředku hromadné dopravy. Snadno dojedete také do zaměstnání, vezmete si jej sebou do kanceláře a nebude někde překážet. To je právě jejich velká výhoda. Mohou být určeny k praktickým jízdám po městě, přičemž ve výbavě často mají řadu praktických prvků, jako je třeba nosič.

S výběrem vám pomohou recenze

Pokud se stále tak docela nemůžete rozhodnout, které kolo pro vás bude to pravé, určitě se můžete podívat také na nezávislé recenze. Ty vám pomohou vybrat to ideální elektrokolo. Můžete si zároveň pročíst:

  • Recenze konkrétních modelů
  • Podrobného průvodce výběrem elektrokola

Díky tomu se budete lépe rozhodovat, protože se dozvíte více o konkrétních kolech. Velice Dobré je také přečíst si recenze uživatelů na různých cenových srovnávačích. Díky tomu získáte lepší praktický pohled na konkrétní kolo.

Další kritéria výběru

Samozřejmě výběr elektrokola není pouze o volbě správného typu. Při výběru je potřeba klást důraz na celou řadu dalších parametrů. Mimo jiné by vás měla zajímat velikost rámu, jeho kvalita a materiál, ze kterého je vyroben. Důležitý je určitě také výkon elektromotoru a kapacita baterie, která do značné míry napoví o dojezdu.

Na cesty se nezapomeňte pojistit

Vyrážíte na kole do zahraničí? V tom případě je potřeba určitě myslet na dobrou cestovní pojistku. V současné době by mělo být naprostou samozřejmostí se při cestách do zahraničí pojistit, ale je potřeba si vybrat také skutečně kvalitní cestovní pojištění. To by především mělo nabídnout dostatečné limity, aby byly v plné výši uhrazeny skutečně všechny náklady na vaše případné ošetření zahraničí.

Určitě myslete na to, že když se vypravíte do zahraničí na elektrokole, plánujete zde provozovat cyklistiku jako sport, tak ačkoliv bychom určitě nechtěli nic přivolávat, je zde samozřejmě nějaké riziko zranění. A zkrátka je vždy lepší být dopředu připraven.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vybrat elektrokolo? Existují pánské i dámské varianty