Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jak vybrat nesmeky? Hodí se i na zledovatělé chodníky ve městě

Každá pravá zima plná ledu a sněhu se často neobejde bez mrzutého zranění jako následku pádu na kluzkém terénu. Předcházet zbytečným a nepříjemným pádům se dá díky bezvadné pomůcce, kterou jsou takzvané nesmeky. Hodí se nejen pro turisty do hor, ale rozhodně také do města jako prevence pádu na zledovatělém chodníku. Jaké nesmeky existují a které jsou pro nás nejvhodnější?

Protiskluzové návleky na boty ochrání před pádem i děti

Ladovská zima sice bývá většinou jen v pohádkách, ale i my se občas dočkáme pořádné námrazy a bílého sněhu, pod kterým se často tajně skrývá zákeřný a nebezpečný led. Ledovka dokáže odzbrojit nejednoho hrdinu. Jisté řešení nabízí nesmeky a různé druhy protiskluzové ochrany. Protiskluzové návleky na boty však nejsou jenom pro seniory. Vyrábějí se ve všech velikostech pro každého – i pro děti. Děti se velice rády klouzají po ledě, nemají nejmenší problém vybalancovat “krizové situace”, udržet rovnováhu a užít si na zledovatělém chodníku náramnou legraci. I když mají nejpružnější a nejodolnější pohybovou soustavu a k vážným zlomeninám u nich dochází méně často, než u dospělých, přesto je vhodné ochránit také je.

Nesmeky ocení i ženy. Nejen kvůli jejich křehkosti kostí a často se objevující osteoporóze, ale pro ženy tahající tašky s nákupy a pobíhající po městech s dětmi v závěsu jsou velmi praktickým “módním doplňkem”. Opravdu nejde o vzhled nesmeků, ale především o jejich funkci a praktičnost. Při výběru je vhodné si nesmeky vyzkoušet a nasadit na boty, které nejčastěji nosíte. Jejich cena se pohybuje ve stovkách korun podle kvality.

Nesmeky do města

Při výběru protiskluzových návleků je třeba především vědět, co od nich očekáváme, a k jakému účelu je budeme používat. Do města nám často vystačí gumové návleky, které nemají nijak výrazně ostré hrany. Můžete použít gumové návleky na boty se silikony a drsným povrchem, někdy postačí i jednoduché pásky, které se navlékají na boty a nezabírají celou plochu chodidla. Páskové nesmeky mohou mít i ostré hroty a jsou velmi praktické při chůzi po zledovatělém chodníku. Obvykle i tyto obyčejné a levné pásky postačí dobře k tomu, abychom si na ledě neublížili.

Důležité při výběru je, aby nám nesmeky dobře seděly a snadno se nazouvaly, což ocení nejen starší lidé, ale třeba i maminky, které nosí své děti v šátku, nebo si potřebují dojít na nákup. Ve městech vybírejte takové nesmeky, ve kterých můžete pochodovat i po nákupním centru či v tramvaji, aniž byste zcela zničili podlahu. Nebo volte jednoduše nasazovatelné nesmeky, které si při příchodu do tepla snadno sundáte a schováte do tašky.

Nesmeky na hory

Pokud se chystáte zdolat nějaký vrchol nebo pobíhat po horách, je zcela nutné nějaké nesmeky s sebou mít. I když v dolních polohách není po sněhu a ledu ani památky, ve vyšší nadmořské výšce tomu bývá zcela jinak. V přírodě a na horách můžete mít takové nesmeky, které vám budou naprosto pevně držet na nohou a sundávat je vůbec nemusíte. Pro náročné terény si pořiďte řetízkové nesmeky, anebo ty s ostrými hroty po celé ploše chodidla. Pozor však na jejich upevňování, pakliže jde o složité vázání, nesmí při pohybu sklouzávat, bylo by to pro vás v náročných terénech nebezpečné. Některé nesmeky jsou nastavitelné na různou délku chodidla, ale je právě důležité, abyste si je velmi dobře upevnili.

Nejlépe vybavené nesmeky jsou do hor pro náročné turisty a sportovce. Tvoří je nejen řetězy, ale i ostré bodce po celé délce chodidla. Oceníte je zejména na zledovatělých svazích při vysokohorské turistice.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vybrat nesmeky? Hodí se i na zledovatělé chodníky ve městě